Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) tarybos pirmininko pavaduotojas Darius Kuliešius teigia, kad RRT vertina, jog tai yra geras sprendimas, kuris, nuo Naujųjų metų, atneš tris pagrindines naudas.
„Pirmoji nauda yra susijusi su saugumu – siekiame, kad elektroninėje erdvėje visuomenė būtų saugi. Sukčiams anonimiškumas labai stipriai padeda, nes jie, pasinaudoję elektroninių ryšių kortele, gali skambinti ir siųsti žinutes, tikėdamiesi apgauti vartotojus. Tai anonimiškumo panaikinimas padės sumažinti sukčių galimybes ir juos išaiškinti“, – komentuoja D. Kuliešius.
Pasak jo, kita nauda yra pačių elektroninių ryšių paslaugų augimas, nes tai yra galimybė, kad vartotojai galės naudotis tomis paslaugomis, kuriomis negalėjo naudotis, pavyzdžiui, elektroniniu parašu.
„Trečioji nauda, aš manau, apskritai yra susijusi su konkurencijos paskatinimu, nes būtent kortelių registravimas ir galimybė keisti operatorius pasirenkant tą, kuris siūlo geresnes sąlygas, bus sudaryta tada, kai kortelės bus registruotos“, – teigia pašnekovas.
Anot jo, RRT stebi, kad išankstinio apmokėjimo kortelės buvo ir yra naudojamos vykdant nusikalstamas veikas, tai anonimiškumo panaikinimas mažins sukčiavimo atvejus.
„Tokius sprendimus yra priėmusios daugelis šalių, tiek Europos Sąjungoje, tiek visame pasaulyje. Pasaulyje žinome apie 157 valstybes, o Europos Sąjungoje – 27 valstybes, kurios taiko kortelių registraciją“, – vardija D. Kuliešius.
„Bitė Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos vadovas Jaunius Špakauskas priduria, kad niekas nesikeis tiems, kurie jau turi korteles, keisis tik tiems, kad norės jas atsinaujinti arba pirks naujas.
„Didelis pokytis naujiems klientams arba korteles atsinaujinantiems tas, kad reikės turėti asmens dokumentą, atvykti į vieną iš salonų ar tai padaryti internetu. Žinoma, tai bus tam tikras nepatogumas, bet prie šių pokyčių priprasime kaip ir prie bet kurių kitų, ypač tada, kai jie yra neišvengiami“, – teigia J. Špakauskas.
Pasak jo, kortelių registravimas iš pradžių bus nemokamas, paskui bus stebima, kaip reaguos rinka.
„Girdime tokių atgarsių, iš to, ką dabar anonsuoja, kad paslauga nebus nemokama. Reikia turėti mintį tai, kad ši paslauga yra susijusi su nemažais kaštais, jau ir dabar, pasirengimo momentu, o šiam pokyčiui ruošiamės jau turbūt daugiau nei metus“, – dėsto jis.
D. Kuliešius pabrėžia, kad jei asmuo pasirinks neregistruoti SIM kortelės, jam paslaugos nebus teikiamos.
„Operatoriai privalo įgyvendinti reikalavimus, tai yra paslaugas teikti tik tada, kai naujai įsigyta SIM kortelė yra registruota asmens vardu. Taigi, jei ji nebus registruota, tai ta kortele paslaugos nebus teikiamos“, – teigia jis.
J. Špakauskas dalijasi, kad nėra didelis šio pokyčio entuziastas, vien dėl to, kad Baltijos šalyse ir Europos Sąjungoje tokio reikalavimo nėra.
„Tai yra našta žmogui, labiausiai pergyvename dėl tų žmonių, kurie gyvena periferijoje, pavyzdžiui, nė vieno mobiliojo ryšio operatoriaus salono nėra nei Nidoje, nei Didžiasalyje, tai tiems žmonėms bus šioks toks nepatogumas, dėl to jie migruos į nuolatinę abonentinę sutartį, iš vienos paslaugos į kitą“, – pasakoja pašnekovas.
D. Kuliešius priduria, kad Lietuva yra tarp tų pažangių valstybių, kurios daro daugiau tam, kad vartotojai elektroninėje erdvėje būtų saugūs. Vienas iš šių darbų ir yra SIM kortelių anonimiškumo panaikinimas.
„Jeigu kaimynai iki šiol to sprendimo nėra priėmę, tai greitu metu, tikiu, kad priims. Bet kokiu atveju tai yra ribojimai ir galimybių mažinimai sukčiams. Be to, vyresnio amžiaus žmonėms RRT, kartu su partneriais, projekte „Nė vienas nėra pamirštas“ pasakoja ir skatina kuo daugiau naudotis elektroninėmis paslaugomis“, – teigia jis.