Apie tokį nusiskundimą skaitytojai pranešė Delfi redakcijai. Sukčių laiškuose nurodoma instrukcija ir QR kodas, kurį nuskenavus ir skubiai atlikus nurodytus veiksmus klientus neva pasieks minėtos vertės dovanos iš pigu.lt.

Kaip Delfi komentavo pigu.lt komunikacijos atstovė Auksė Bartkeviūtė, įprasta, kad tokiais žinomais įmonių vardais, kaip prekybos centras internete „Pigu.lt“, deja, kartas nuo karto bando pasinaudoti elektroniniai sukčiai. Ne išimtis – ir ši fiktyvi „akcija“.

Kaip elgtis gavus įtartiną pasiūlymą ar pranešimą?

  • Labai atidžiai tikrinkite el. pašto adresą, iš kurio gavote pasiūlymą. Oficialūs Pigu.lt adresai baigiasi galūne .pigu.lt. Išimtis – mūsų apklausų partneriai UAB „Synopticom“, jų el. paštas baigiasi .synopticom.com.

  • Gautuose pranešimuose patikrinkite siuntėjo nurodytą kontaktinę informaciją (tel. nr., el.paštas, nuorodos į svetaines).

  • Rekomenduojame nespausti įtartinuose pranešimuose esančių nuorodų ir QR kodų. Jei paspaudėte, įsitikinkite, kad nuoroda veda į „Pigu.lt“ puslapį.

- Pigu.lt interneto svetainės adresas yra https://www.pigu.lt/ ir visose nuorodose yra .pigu.lt, pavyzdžiui .: https://pigu.lt/lt/super/akcijos).

- Atkreipiame dėmesį, kad gautame pranešime esanti tikroji nuoroda gali būti užmaskuota. Tikrąją nuorodą galite pamatyti atsargiai užvedę ant nuorodos pelės žymeklį, bet jos nespausdami.

  • Kilus, abejonėms dėl gauto pranešimo ar pasiūlymo, kreipkitės į Pigu.lt klientų aptarnavimo centrą el. paštu: pagalba@pigu.lt

Įspėja ir policija

Kaip įspėja Lietuvos policija, pastaruoju metu suaktyvėjo nusikaltėliai elektroninėje erdvėje: prisidengiant įvairiomis institucijomis, įmonėmis ir melaginga informacija, siuntinėjami laiškai su žalingu programiniu kodu, platinami suklastotų svetainių adresai, nuorodos, socialinės inžinerijos metodais bandoma vartotoją paskatinti įsidiegti kenkėjišką programinę įrangą ir kitais būdais užvaldyti įrenginius bei išgauti konfidencialią informaciją ar išvilioti pinigus.

Žalingos nuorodos, vedančios į netikrus puslapius ar į naudotojo kompiuterį atsiunčiančios žalingo kodo programinę įrangą, dažnai būna siunčiamos kartu su žinute (el. laišku). Naudojami socialinės inžinerijos metodai: dominuoja skubos, svarbos, krizės ar nelaimės motyvai. Tokie laiškai taip pat dažnai būna siunčiami apsimetant kompetentingomis institucijomis.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad gali būti siekiama suklastoti Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Sveikatos apsaugos ministerijos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, savivaldybių ar kitų valstybės institucijų publikuojamą informaciją, kuriami fiktyvūs naujienų tinklalapiai, siunčiami kenksmingi elektroniniai laiškai.

Policija pataria

– Kritiškai vertinkite elektroniniu formatu (elektroniniame pašte, socialiniuose tinkluose, SMS žinutėse) gaunamas nuorodas, susijusias su COVID-19 tematika ir ne tik! Nesidalykite įtartinomis socialiniuose tinkluose platinamomis žinutėmis, o dar geriau – jų apskritai neplatinkite!

– Būtinai įvertinkite tokių gaunamų laiškų autentiškumą ir turinį, atkreipdami dėmesį į pateiktas nuorodas ir pridedamus priedus. Įsitikinti siunčiamos nuorodos autentiškumu galite užvedę pelytę ant adreso (nespaudžiant) – nuorodoje neturėtų būti publikuotas kitos svetainės adresas.

– Jokiu būdu neatidarykite gaunamų įtartinų laiškų, juose esančių nuorodų ar pridedamų failų! Gavę tokių laiškų, juos iškart ištrinkite. Jeigu paspaudėte ant įtartinos nuorodos – būtinai pasikeiskite elektroninio pašto slaptažodį!

– Kritiškai vertinkite visas parduotuves (jų internetinius adresus), ypač tas, kurios prekes siūlo neįtikėtinai žemomis kainomis. Netikros elektroninės parduotuvės svetainės vaizdas dažniausiai nesukelia įtarimų. Svetainės adresas ar pavadinimas gali būti panašus į žinomų elektroninių parduotuvių adresus, o pirkėjai viliojami didelėmis nuolaidomis ar dovanomis. Netikra nuoroda (adresas) gali būti labai panaši į egzistuojančio ir gerai žinomo tinklapio adresą.

– Svarbu atkreipti dėmesį, ar siunčiama nuoroda turi patikimą SSL (TLS) sertifikatą, šifruojantį perduodamus duomenis. Dažniausiai populiariausios naršyklės įspėja, jeigu nėra naudojamas sertifikatas ar jis nėra patikimas. Paprasčiausias būdas įsitikinti – prie http trumpinio turi būti raidė „s“, pvz.: https://www.nksc.lt.

– Apsipirkite tik žinomose, patikimose elektroninėse parduotuvėse!

Policija primena: pagrindinis dalykas – nuolatos būti atidiems ir kritiškai vertinti gaunamą informaciją.