Vis dėlto, nerimauti nereikėtų. „Apple“ jau paskelbė išleisianti programinės įrangos atnaujinimą, be to, mažai tikėtina, kad visi šio modelio telefonai yra nesaugūs ir skleidžia reikalavimų neatitinkančias elektromagnetines bangas, – sako advokatų kontoros „TGS Baltic“ patarėja Aleksandra Fedotova.

Anot jos, kiekviena telefonų partija, net jeigu kalbame apie tą patį modelį, yra skirtinga, ir, norint įgyvendinti drastiškas priemones, pirmiausia reikia aiškiai apibrėžti, kokie konkretūs telefonai yra nesaugūs.

„Mažai tikėtina, kad absoliučiai visuose telefonų partijose įdiegta ta pati reikalavimų neatitinkanti programinė įranga. Galbūt vienoje partijoje ji naujesnė, tobulesnė, o kitose – ne. Tam, kad bet kuri Prancūzijos valdžios institucija imtųsi tokio drastiško žingsnio ir nutartų atšaukti šį produktą, jis turi būti konkrečiai identifikuotas. Nepakaks vien pranešimo, skelbiančio, kad „iPhone 12“ yra nesaugūs.

„iPhone 12“

Kitaip tariant, reikės konkrečiai atskleisti, kokia partija ir kokia programinė įranga, koks kiekis telefonų neatitinka reikalavimų. Tik tada, jei to padaryti bus neįmanoma, bandant apsaugoti vartotojų sveikatą, gali būti ryžtasi žingsniui išimti visus telefonus iš prekybos, tačiau šansai itin maži“, – aiškina A. Fedotova.

Įrenginiai privalo būti saugūs

Ji teigia, kad direktyvos dėl valstybių narių įstatymų derinimų, susijusių su radijo įrenginių teikimu rinkai yra išleidžiamos Europos Sąjungos (ES) mastu.

„Tai reiškia, kad vienose šalyse reikalavimai įrenginiams ir jų skleidžiamai radiacijai yra griežtesni, kitose – laisvesni. Didžiąja dalimi prie šios tvarkos reglamentavimo prisideda ir Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO), kuri teikia tam tikras rekomendacijas, pristato savo atliktus tyrimus, jų išvadas ir analizes“, – teigia specialistė.

Pasak jos, Lietuvoje įrenginius reglamentuoja Elektroninių ryšių įstatymas, taip pat – LR Sveikatos apsaugos ministerija.

„Ji nustato tam tikras higienos normas, kurios, pavyzdžiui, apibrėžia elektromagnetinio lauko gyvenamojoje aplinkoje parametrus, normuojamas vertes, matavimo reikalavimus. Na, o matavimus ir jų atitiktį reikalavimams prižiūri Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) su savo laboratorijos pagalba, o ūkio subjektų priežiūrą vykdo Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT)“, – pastebi pašnekovė.

Aleksandra Fedotova

A. Fedotova sako, kad nors institucijų, prižiūrinčių, kad įvairūs elektroniniai produktai atitiktų reikalavimus ir yra daug, vis dėlto, svarbu paminėti, kad čia kalbame apie žmonių sveikatą, tad tokiais atvejais per didelės atsargos būti tikrai negali.

„RRT yra patvirtinusi Radijo ryšio įrenginių techninį reglamentą, kuriame atsispindi svarbi nuostata – visi radijo ryšio įrenginiai turi būti sukonstruoti taip, kad būtų užtikrinta žmonių, naminių gyvūnų sauga ir sveikatos apsauga. Taip pat – ir nuosavybės apsauga.

Elektromagnetinio suderinamumo techninis reglamentas nustato įrenginių teikimo į rinką ir naudojimo tvarką bei reikalavimus, taikomus įrenginiams, jų įrengimui, naudojimui, ir kitus susijusius reikalavimus. Taip pat saugos tikslus – žmogaus gyvybės arba nuosavybės saugumo užtikrinimas“, – vardija ji.

Anot specialistės, šios nuostatos parodo, kad žmonių sveikatos užtikrinimas iš tiesų yra labai plati sąvoka, tačiau remdamiesi tuo, visi įrenginių gamintojai privalo atsižvelgti ir užtikrinti saugumą absoliučiai visuose parametruose.

„Tokiu atveju, jei NVSC atlikę tyrimus įvertintų ir nustatytų, kad kažkoks įrenginys galimai yra pavojingas sveikatai, tokia informacija turėtų būti perduota RRT, o šie tęstų komunikaciją su įrenginių gamintojais“, – pabrėžia ji.

Gresia atsakomybė

A. Fedotova primena, kad įmonės, kurios į rinką išleido reikalavimų neatitinkančius įrenginius, pirmiausia gali užsitraukti reputacinę žalą.

„Tiek Lietuvoje, tiek kitose ES šalyse yra numatyta produktų, pripažintų nesaugiais arba skleidžiančiais per didelę elektromagnetinių bangų spinduliuotę, atšaukimas. Žinoma, galimos ir piniginės sankcijos.

Lietuvoje, kai ūkio subjektas nesilaiko Radijo ryšio įrenginių techninio reglamento, Elektromagnetinio suderinamumo techninio reglamento arba vartotojų teisių apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, jam gali būti paskirta iki 3 procentų bendrųjų metinių pajamų iš veiklos, susijusios su elektroniniais ryšiais, dydžio bauda, o jeigu tokios veiklos mastą apskaičiuoti sunku arba neįmanoma, – iki 86 900 EUR.

„iPhone 12“

Ūkio subjektui, kuris nevykdo RRT įpareigojimų nutraukti neteisėtą veiklą, nepateikia informacijos arba pateikia neteisingą informaciją, ar nevykdo RRT reikalavimų, gali būti paskirta iki 14 500 EUR bauda, o jeigu toks pažeidimas yra trunkamasis arba tęstinis, – iki 1 500 EUR bauda už kiekvieną pažeidimo vykdymo (tęsimo) dieną“, – aiškina ji.

Pasak pašnekovės, žvelgiant į Prancūzijos atvejį, žalą sveikatai aptikusi institucija gamintojui davė terminą atnaujinti įrenginių programinę įrangą, kad saugumo reikalavimai atitiktų normas.

„Nors „Apple“ ginčija Prancūzijos institucijos sprendimą, vis dėlto JAV kompanija patvirtino išleisianti programinės įrangos atnaujinimą, kuris turėtų išspręsti šiuo metu kylančias problemas.

Na, o kaip elgsis patys vartotojai, turinys šio modelio išmaniuosius telefonus, greičiausiai priklausys nuo kiekvieno asmeninio suvokimo bei gamintojo komunikacijos. Galbūt bus siūloma grąžinti pinigus už šio modelio telefonus, juos pasikeisti naujais, o gal komunikacija bus vangi ir patys vartotojai nuspręs nesukti sau galvos dėl šio klausimo“, – svarsto ji.

Ar Lietuvą tokie įrenginiai pasiekė – kol kas neaišku

A. Fedotova pabrėžia, kad jeigu vienoje ES šalyje paskelbiama, kad tam tikras įrenginys kenkia sveikatai ir neatitinka reikalavimų, be abejo, vyksta bendradarbiavimas su kitų Europos šalių institucijomis.

„Pasitelkiama administracinė sistema, per kurią tam tikroms valstybėms yra perduodami svarbūs pranešimai. Tam, kad tas pranešimas išeitų ir pasiektų tam tikrą šalį, konkreti įrenginio partija turi būti labai tiksliai apibrėžta. Neužtenka pareikšti, kad „visi „iPhone 12“ yra žalingi.“ Juk ne visas Europos šalis pasiekia vienodi „iPhone“ – pavyzdžiui, į Vokietiją keliauja viena partija, Lietuvą pasiekia kita“, – teigia ji.

Anot specialistės, Prancūzijos atvejis gali neturėti įtakos Lietuvai, jeigu reikalavimų neatitinkantys įrenginiai į mūsų rinką nepatenka.

„iPhone 12“

„Komunikuojant su gamintoju, suteikiant jam terminą pateikti išsamesnę informaciją ar pasitaisyti, reikalaujama tam tikrų duomenų, kad galėtume įsitikinti ne tik dėl saugos klausimų, bet ir išsiaiškinti, kokiu mastu yra paplitęs reikalavimų neatitinkantis įrenginys“, – aiškina ji.

Pašnekovė teigia, kad jeigu Lietuvą toks pranešimas pasiektų, vadinasi, dalis tų įrenginių pasiekė ir Lietuvos vartotojus, todėl tarnybos turėtų nedelsiant imtis priemonių.

„Iš gauto pranešimo mūsų institucijos turėtų matyti, koks konkretus ūkio subjektas šiuos įrenginius išplatino. Tikrai nebūtų varstomos visų platintojų ir importuotojų durys keliant klausimą dėl visų rinkoje esančių „iPhone 12“. Kiekviena institucija į tokius klausimus žiūri atsargiai, be to, Lietuvoje turime savo laboratorijas, kurios galėtų nustatyti, ar konkretus įrenginys yra pavojingas sveikatai“, – tikina ji.

Prancūzija uždraudė prekiauti šiais įrenginiais

Kaip anksčiau rašė LOGIN, Prancūzijos reguliavimo institucijos nurodė „Apple“ sustabdyti „iPhone 12“ pardavimus dėl per didelės elektromagnetinės spinduliuotės ir pertvarkyti jau naudojamus šio modelio telefonus, pranešė dailymail.co.uk.

Radijo dažnius reguliuojanti Prancūzijos agentūra ANFR pareiškė, kad atlikusi bandymus „nurodė „Apple“ nuo rugsėjo 12 d. pašalinti „iPhone 12“ iš Prancūzijos rinkos dėl to, kad modelis viršija elektromagnetinės spinduliuotės ribą“.

ANFR teigė, kad akredituotos laboratorijos nustatė, jog atliekant bandymus, imituojančius telefono laikymą rankoje arba kišenėje, organizmas sugeria 5,74 vato vienam kilogramui elektromagnetinės energijos.

„iPhone 12“

Pagal Europos standartą, atliekant tokius bandymus savitasis sugerties lygis yra 4,0 vato vienam kilogramui.

Europos Sąjunga yra nustačiusi su mobiliųjų telefonų poveikiu susijusių SAR verčių saugos ribas, kurios, remiantis moksliniais tyrimais, gali padidinti kai kurių vėžio formų riziką.

Pasaulio sveikatos organizacija savo interneto svetainėje nurodo, kad atlikus daugybę tyrimų, „nenustatyta, kad mobiliųjų telefonų naudojimas sukeltų neigiamą poveikį sveikatai“.