„Kai pas mus ateina klientas, kuris nori įsigalinti mobilųjį parašą (kitaip – Mobile-ID), su savimi jis turėtų turėti tik asmens dokumentą. Svarbu, kad jis galiotų – tuomet išduodame kvalifikuotą elektroninį parašą, kurį įdiegiame į telefono SIM kortelę“, – paaiškina A. Lumbytė.
Operatoriui nebūtina naujausia dokumento versija
A. Lumbytės teigimu, operatorius išduoda tokį pat mobilųjį parašą kaip ir valstybinės institucijos. Skiriasi tik tai, kad kai Mobile-ID išduoda operatorius, specialūs jūsų tapatybę nuskaitantys sertifikatai yra integruojami į SIM kortelę. Priešingai, kai mobilųjį parašą diegia valstybinės institucijos, jos šį sertifikatą diegia į jūsų atsineštą asmens tapatybės dokumentą.
Tam, kad mobilusis parašas būtų išduotas, reikia identifikuoti žmogų. Vadinasi, mobiliojo ryšio operatoriams pakanka, kad asmens dokumentas būtų galiojantis. Kita vertus, valstybinėms institucijoms, pavyzdžiui, Asmens dokumentų išrašymo centrui, reikia, kad jūsų dokumentas būtų atnaujintas – išduotas ne seniau kaip 2021-aisiais, todėl kad naujuosiuose dokumentuose atnaujinama technologija, kurioje integruojamas mobilusis parašas.
Mobilusis parašas identifikuoja tapatybę
Mobilusis parašas (Mobile-ID) yra naudojamas visur, kur reikia patvirtinti jūsų tapatybę. Jį naudoja ne tik įvairios valstybinės institucijos. Dėl savo patogumo ir pasirašymo greičio jis tampa populiaresnis ir įprastų vartotojų tarpe. Tai aukščiausio lygio autentifikaciją suteikiantis įrodymas, kuriuo jūs patvirtinate savo tapatybę. Pasirašyti mobiliuoju parašu galite naudodamiesi specialiomis programomis. Šiuo metu populiariausios – „GoSign“ arba „Dokobit“.
Su šiuo parašu jūs ne tik galite pasirašyti dokumentus, bet ir prisijungti prie įvairių asmeninių paskyrų, pavyzdžiui, „Mano Tele2“ savitarnos svetainės, savo banko elektroninės bankininkystės arba valstybinių institucijų puslapių („Sodros“, „VMI“, „E.sveikata“). Be to, su mobiliuoju parašu jūs galite patvirtinti piniginių lėšų pervedimus arba registruotis vizitui pas gydytoją.
Net kelių sertifikatų atitikmuo
Mobile-ID iš esmės yra asmens tapatybės ir fizinio žmogaus parašo atitikmuo. Todėl, A. Lumbytė priduria, kad kiekviename mobiliajame paraše turi būti du sertifikatai. Pirmasis sertifikatas atpažįsta jus pagal tapatybę ir antrasis – pagal jūsų fizinį parašą. Tik abu sertifikatai padaro mobilųjį parašą iš tikrųjų autentišką.
Mobilųjį parašą gauti nesudėtinga. Jums tereikia atvykti į savo mobiliojo ryšio tiekėjo, pavyzdžiui, „Tele2“, saloną, su savimi pasiimti galiojantį dokumentą ir pasirašyti sutartį. Kai mobilusis parašas bus įdiegtas, kiekvieną kartą, kai jungsitės prie įvairių paskyrų internete, jums reikės suvesti asmens kodą ir telefono numerį. Tuomet į telefoną gausite pranešimą su prašymu įvesti vieną iš PIN kodų – tokiu būdu kiekvieną kartą patvirtinsite savo tapatybę.