Justina Antropik, „Tele2“ Socialinių tinklų ir skaitmeninio turinio vadovė, teigia, kad „emoji“ naudojimas su draugais ir darbe gali labai skirtis. Anot jos, darbe jų naudojimas priklauso nuo konteksto, darbo kultūros ir komandos, o bendraujant su draugais suteikiama daugiau laisvės.
„Unicode“ standarte yra daugiau nei 3,6 tūkst. skirtingų „emoji“ – nuo veido išraiškų iki laisvalaikio veiklų, gyvūnų, maisto ir kitų simbolių. Ne visų jų reikšmes žinome, taip pat negalime žinoti, kokią papildomą reikšmę jie gali turėti tam tikrame kontekste, todėl darbe reikia būti atsargesniems. Darbo aplinkoje dažniau susiduriama su skirtingo amžiaus, patirties ir kultūros žmonėmis, todėl yra didesnė rizika būti neteisingai suprastiems“, – komentuoja J. Antropik.
Pasak jos, ne veltui sakoma, kad lengva susipykti būtent susirašinėjant internete. Taip yra dėl to, kad ne visada teisingai „nuskaitome“, kokia intonacija parašytas tekstas.
„Žinutės gavėjas kai kuriais atvejais gali priskirti žodžiams savo turimą emociją, priimti ją asmeniškai. „Emoji“ tarsi turėtų pagelbėti tą emociją perduoti, tačiau ir čia lengva paslysti. Norėdami papildyti tekstą emociukais, galime nesąmoningai sukurti ir neigiamą toną arba taip jį gali nuskaityti kiti.
Pavyzdžiui, naudojant šypsenėlės „emoji“ 😊 atsakyme, gavėjas gali tai suprasti kaip nepasitenkinimo ar pasyvios agresijos ženklą. Kiti „emoji“, tokie kaip 👍 (nykštys į viršų), kurie paprastai reiškia pritarimą, kai kuriose situacijose irgi gali atrodyti sarkastiški arba atšiaurūs“, – perspėja pašnekovė.
Bendraujantiems darbe ji pataria vengti pernelyg asmeniškų „emoji“ (pvz., ❤️,😘) ar dviprasmiškų simbolių (pvz., 🤪, 😂), kurie gali būti netinkami oficialioje komunikacijoje.
J. Antropik teigia, kad emociukus reikėtų naudoti saikingai – nors kai kuriose darbo aplinkose jie gali būti įprasti, vertėtų vengti per daug emocingų ir neformalių simbolių.
„Visada svarbu atsižvelgti į kontekstą ir adresatą. „Emoji“ tonas priklauso nuo santykio su kolegomis ar draugais, todėl tai, kas vienam žmogui atrodo priimtina, kitam gali pasirodyti pasyviai agresyvu“, – teigia specialistė.