„Palieskite ir žaiskite“, – socialiniame tinkle „Facebook“ siūlo staiga išpopuliarėjusi programėlė „My Puzzles“, kuri vos per kelias minutes su dirbtiniu intelektu sugeneruoja pagražintas jūsų nuotraukas.
Savaitgalį IT specialistas Aurelijus Urniežius savo paskyroje pasidalijo informacija apie šią programėlę, kuri, pasak jo, perduoda naudotojų duomenis Kinijai.
„Taip, kūrėjų svetainė tikrai ne Europos serveryje gyvena, o pas ponus kiniečius, tai greičiausiai tie patys kiniečiai susirenka mūsų duomenis ir ką su jais vėliau daro, niekas čia nieko ir nepasakys, nors ir kaip jie gražiai savo privatumo politikoje rašo, kad nieko pas save pasižada nelaikyti“, – rašo jis.
Anot A. Urniežiaus, programėlės kūrėjai bando pasislėpti po kitu žaidimus kuriančios įmonės prekės ženklu.
„Aš tik noriu priminti, kad nuotrauka, kurią jūs įkeliate, su savimi turi ne tik papildomą informaciją apie laiką, vietą, įrenginį, su kuriuo buvo fotografuota, bet ir dažnai matomą papildomą informaciją už jūsų nugaros, kada darote selfiuką, ir nelabai į tai atkreipiate dėmesį“, – perspėja IT specialistas.
Mantas Užupis, „Tele2“ IT saugumo ekspertas teigia, kad jei programėlė yra užregistruota Kinijoje, galite būti tikri, jog Kinijos valdžia turi prieigą prie jos duomenų.
„Tiesa, nereikėtų apsigauti ir tuo, jei programėlė užregistruota, pavyzdžiui, JAV. Vienintelė Europos Sąjunga turi labai griežtus BDAR reikalavimus, kurios erdvėje pažeidus duomenų tvarkymo tvarką, programėlės savininkų lauktų itin didelės baudos“, – aiškina M. Užupis.
Pasak jo, tikrasis tikslas, kodėl aplikacijoje yra renkami duomenys, žinomas tik patiems programėlės kūrėjams.
„Kai kurios iš programėlių tiesiog renka informaciją dėl rinkimo. Kitas panaudojimo būdas – nuotraukų pasitelkimas dirbtiniam intelektui apmokyti. Taip pat galimi ir kiti nusikalstami panaudojimo būdai – pavyzdžiui, turint žmogaus vardą, pavardę ir nuotrauką, reikia tik labai mažai duomenų, kad būtų galima padirbti jo asmens dokumentą“, – perspėja IT saugumo ekspertas.
Jis primena, kad kiekvienam vartotojui verta atsiminti, – tai, ką kartą įdėjote į internetą, ten lieka amžiams.
„Tam tikrą informaciją apie jus žino net ir itin gerą reputaciją turinčios įmonės, pavyzdžiui, „Google“. Tad kiekvienas patogumas: žemėlapiai, el. paštas, paieškos variklio naudojimas, turi savo kainą – duomenis. Svarbiausia – naudotis tik patikimomis programėlėmis, kurios stengiasi jūsų duomenis apsaugoti“, – pataria M. Užupis.