Ar išmanieji laikrodžiai yra medicininis prietaisas?
Trumpas atsakymas į šį klausimą yra „ne“. To išmaniųjų laikrodžių bei apyrankių gamintojai niekada ir neteigė. Vis dėlto vartotojams susipainioti gali būti labai lengva. Visų pirma todėl, kad šiuolaikiniuose nešiojamuose išmaniuosiuose prietaisuose yra itin daug funkcijų, skirtų jūsų sveikatos būklės stebėsenai. Tik pagalvokite – tegu ir ne pats įmantriausias, bet tiesiog kokybiškas išmanusis laikrodis, pavyzdžiui, Fitbit Sense ar Fitbit Versa 3, suteikia jums galimybę skaičiuoti nueitus žingsnius ir kitaip fiksuoti savo fizinį aktyvumą, stebėti širdies veiklą, miego ritmą ir kokybę, žymėtis streso lygį ir t. t. Aukštesnės klasės modeliai, tokie kaip Samsung Galaxy Watch 4, suteikia dar daugiau galimybių. Jie matuoja kraujospūdį, deguonies lygį kraujyje, riebalų lygį ir t. t. Kai ant tavo riešo yra tiek daug duomenų, norom nenorom pradedi juos vertinti pernelyg rimtai. Vis dėlto reikėtų turėti omenyje, kad tokia informacija turėtų būti priimama su žiupsneliu druskos. Tikslumu išmanieji laikrodžiai dar tikrai negali prilygti, tarkime, kraujospūdžio matavimo aparatui. Ypač kompleksiškesni duomenys yra labiau prevencinio pobūdžio. Tarkime, laikrodžio reguliariai fiksuojamas per aukštas kraujospūdis turėtų sufleruoti, kad jau metas apsilankyti pas gydytoją.
Nešiojamų išmaniųjų prietaisų evoliucija
Bet kokių prietaisų rinka išgyvena kažką panašaus į vaikystę, paauglystę ir brandą. Tarkime, išmaniųjų telefonų rinką jau labai pagrįstai galime vadinti pakankamai brandžia. Čia jau nusistovėjo kokybės standartai, vartotojų lūkesčiai, taisyklės. Nešiojamų išmaniųjų prietaisų rinka yra šiek tiek jaunesnė. Daugelis analitikų pasakytų, kad ji šiuo metu yra paauglystės stadijoje. Ką tai reiškia? Nors daugeliu aspektų ši rinka jau gana subrendusi, gamintojai kai kur dar ieško geriausių strategijų. Išmanieji laikrodžiai jau gerokai pažengė į priekį nuo tų laikų, kai tiesiog skaičiavo nueinamus žingsnius. Kaip jau galėjome įsitikinti, šie prietaisai šiandien renka gerokai daugiau ir sudėtingesnių duomenų. Tačiau jų gamintojai vis dar ieško atsakymų į klausimą, ką su visa ta informacija iš tikrųjų daryti. Kitaip tariant, kokia turėtų būti išmaniųjų laikrodžių paskirtis? Visi pakankamai vieningai sutaria, kad jie nėra ir negali būti medicininiai įrankiai. Jei ne jie – kas?
Kam iš tikrųjų skirti išmanieji laikrodžiai
Kalbant apie tai, kokia yra ar turėtų būti išmaniųjų laikrodžių paskirtis, reikėtų vartoti ne žodį „sveikata“, o „gerovė“ (wellness). Tai šiek tiek kitokios sąvokos. Sveikatos produktas yra skirtas problemoms spręsti, o gerovės – labiau rūpinasi prevencija, sveikesnių įpročių kūrimu. Išmanieji nešiojami prietaisai tai geba daryti visai gerai. Šį faktą pripažįsta ir medicinos profesionalai. Ko jie visgi pasigenda – tai aiškesnės komunikacijos apie tai, kaip tokie prietaisai turėtų būti naudojami. Tarkime, 2020 m. kelių universitetų atliktas tyrimas parodė, kad vaikai ir paaugliai, nešiojantys laikrodžius ir apyrankes, iš tikrųjų patirdavo per daug streso. Priežastis paprasta – jei nervindavosi dėl nepasiektų tikslų, suvartotų kalorijų kieko ir pan. Pakankamai dažnas atvejis, kai ir suaugusieji pradeda įtarinėti sau širdies ligas, mat juos išgąsdina išmaniųjų laikrodžių užfiksuota informacija. Tokios baimės dažniausiai būna visiškai nepagrįstos. Kokie išvystyti bebūtų išmaniųjų prietaisų jutikliai, visada reikėtų turėti omenyje tai, kad jie jums pateikia labiau rekomendacinio pobūdžio informaciją. Tą sako ir medikai – į laikrodžių surinktus duomenis atkreipti dėmesį verta, bet jokiu būdu nevalia manyti, kad tai profesionalūs diagnostikos aparatai.
Kaip skaityti laikrodžių surinktus duomenis
Žinoma, išmaniųjų laikrodžių gamintojų atsakomybė yra pateikti maksimaliai tikslią informaciją ir ją įkontekstinti, t. y. suteikti patarimų, kaip tinkamai interpretuoti duomenis. Vis dėlto, vartotojai taip pat turi prisiimti dalį atsakomybės. Tarkime, Apple savo programėlėje Apple Health pateikia visą šūsnį naudingos informacijos. Fitbit turi savo FAQ skiltį, kurioje išsamiai paaiškina, kaip surenka duomenis. Labai svarbu turėti omenyje ir tai, kad du vienodi kūnai neegzistuoja. Jums visiškai normalus širdies ritmas kažkam jau gali kelti diskomfortą. Tas pats galioja ir suvartotoms kalorijoms ar nueitiems žingsniams. Medicinos specialistai dėl to gana vieningai sutaria, kad išmaniųjų laikrodžių ateitis – didesnė personalizacija. Būdų tai pasiekti yra ne vienas. Vienas realiausių, ko gero, gana greitai pamatysimas – tai chatbot‘ai. Kitaip tariant, kompiuterinės programos, kurioms tiesiogiai galėsime užduoti klausimus, gauti surinktų duomenų interpretaciją ar patarimą.
Išmaniųjų laikrodžių ateitis
Personalizacija neabejotinai yra išmaniųjų laikrodžių ateitis. Gamintojai jau labai aktyviai dirba ir siekia sukurti kuo individualesnę vartotojo patirtį. Pavyzdžiui, vieša paslaptis, kad Apple dirba prie savo cukraus lygio kraujyje matavimo technologijos. Nors iki patikimai veikiančio produkto dar tolokai, akivaizdu, kad toks sprendimas turėtų potencialo labai smarkiai pagerinti milijonų žmonių gyvenimus. Fitbit labiausiai domisi tuo, kaip mūsų emocinė ir psichologinė būsena koreliuoja su fizine savijauta ir sveikata, todėl kompanija šiuo metu daug dėmesio skiria streso lygio ir miego kokybės matavimo technologijoms. Galime neabejoti, kad netolimoje ateityje jų pamatysime vis daugiau.
Visgi didžiausią išmaniųjų laikrodžių rinkos iššūkį medicinos specialistai apibūdina maždaug taip: šiais prietaisais surenkame kaip niekada daug duomenų. Per daug duomenų. Mes net ne iki galo patys suvokiame, ką su jais daryti. Būtent tai ir turime suprasti.