Daktaro Kelloggo stebuklai
Prisiminkime, kad XIX a. pabaigoje Niujorke buvo uždrausta prekiauti šviežiomis daržovėms, nes jas laikė nuodingomis, medikai visas ligas gydė pacientams nuleisdami kraujo, o pagrindiniai vaistai nuo visų ligų buvo gyvsidabrio piliulės bei „Laudanumas“ – opijaus ir alkoholio kokteilis.
Kai ne laiku sprendi problemą, kurios nėra
Prisipažinkite – kam iš jūsų problema, kad kino teatre išjungiama šviesa? O 1910 m. atrodė problema – sklido kalbos, kad žmonės bijojo būti tamsoje tarp nepažįstamų, kino teatrų savininkai skundėsi, kad sunku aptarnauti klientus tamsoje, žmonėms akys įskausta, moterys ir vaikai nesaugūs...
Buvo sukurta tokia propagandos kampanija, kad niekas nebeabejojo – kitas pakeisiantis pasaulį proveržis bus „dienos šviesos kinas“! Aišku, netrukus jis atsirado. Šou verslo ryklio Samuelio Rothafelio ir kitų propaguojama nauja technologija sulaukė net politikų palaikymo – Kalifornijoje buvo priimtas įstatymas, pagal kurį kino salėse turėjo būti tiek šviesu, kad lankytojai matytų vienas kitą.
Technologijos stūmėjai užmiršo tik vieną smulkmeną – naujovė turi veikti. O įgeidžiu bei fokusais, bet ne mokslu grįstas „dienos šviesos kinas“ neveikė. Stebuklų nesukūrė, tamsesni ekranai ir galingesni projektoriai ryškumo nepadidino, tad viskas baigėsi tuo, kad moterys ir vaikai tiesiog nustojo bijoti tamsių kino salių. Nes, tiesą sakant, kol nebuvo pradėtas kelti triukšmas, nelabai kas ir bijojo. Gražus netikros problemos netikro sprendimo pavyzdys, ar ne?
Aišku, kartais atrodo, kad naujovė nesprendžia jokios realios problemos, nes ji pasirodė ne laiku.
Arba 1998 m. numarintas asmeninis „Apple“ skaitmeninis asistentas „The Newton MessagePad“. Tuomet žmonėms tiesiog nereikėjo nešiojamo priedėlio su rašikliu asmeniniam kompiuteriui. Tačiau patobulėjo technologijos, atsirado nauji poreikiai, galimybės ir jis grįžo. Dabar populiarus kaip niekada, tik vadinasi „iPad“.
Aišku, yra dalykų, kurie ir veikia, ir tenkina tam tikrą poreikį, tačiau vis tiek atrodo nereikalingi, nors tu ką. Pavyzdžiui, „AromaPlayer“, kuris ekrane matomiems vaizdams suteikia kvapus. Tai naujausias, bet tikrai ne pirmas toks kvapus maišantis ir reikiamu momentu į žiūrovą pūsteliantis įrenginys. Deja, kiek jį betobulinsi, sunku įsivaizduoti, jog namie norėtųsi užuosti, pvz., reportažą apie lauko išvietes. Ir žinoti, kad pašnekovas virtualioje realybėje neseniai valgė česnakų, taip pat nesinori, ačiū.
Tiesa, kokių kvepalų, gardaus maisto reklamai viešoje vietoje, ar „Metavisatos“ restorano pakvepinimui – visai tiktų. Tiesa, virtualios realybės kvapais jau užsiima kiti – šiais metais pristatytas naujas „OBR Technology“ po nosimi dėvimas kvapų įrenginys „ION3“... Irgi gan juokingas, bei už prastą kvapų kokybę kritikuojamas.
Plaukų lazeriai
O dabartinis „Dr.Finger Volume Booster ver.2.0“ jau atrodo rimtas diagnostinis bei gydomasis galvos odos ir plaukų priežiūros prietaisas. Kas pasikeitė? Tiesiog prieš puldamas „gydyti“, šis įrenginys nustato, ką ir kaip gydyti reikia. Dirbtinis intelektas nustato diagnozę, programėlė pasiūlo tinkamiausią individualų sprendimą ir tik tada prietaisas atlieka LED terapiją, elektroporaciją ar masažą – tai, kas tinka būtent jums.
Nemiga kovojant su nemiga
Kita amžina problema – nemiga – išvis neturi universalaus technologinio sprendimo, todėl tų sprendimų vis atsiranda labai daug. Matėme įrenginius, kurie migdo švelnia šviesa, ramiais garsais, pulsuojančiu kvėpavimo ritmu tiksėjimu ar, kaip mano dar 2016 m. apžvelgtas miego stimuliavimo įrenginys „Cheero Sleepion“, visais būdais vienu metu. Tiesa, nei jo skleidžiami aromatai, nei švelnios šviesos, nei dusli muzika, kuri, anot kūrėjų, skamba taip, kaip girdi kūdikis mamos pilve (nes tai ramina), manęs neužmigdė ir neįtikino, kad stebuklingai užmigdys.
Smagiausia – galima beveik garantuoti, jog absoliučiai visi tokie įrenginiai veikia. Tik surasti tą tinkamiausią būtent sau gali būti sunkoka.
Dar vienas, nesusijęs su miegu pastebėjimas – šiais metais dirbtinis intelektas ant bangos. O tai reiškia, kad ateity mus juokins ne viena naujovė, išnaudojusi dirbtinį intelektą ne tiek naudingai, kiek madingai.
Ko išmokė radijo kepurė ir skaitymo mašina
Kepurė-radijas – puikus pavyzdys, koks išeina anekdotas, kai skubi pristatyti aktualų daiktą anksčiau, nei atsiranda jam būtina technologija. O kasetiniai bei CD ausinukai, „iPod“ bei kiti „mp3“ grotuvai, galiausiai, ausyje telpančios „Bluetooth“ ausinės – kokiais rimtais dalykais gali tas anekdotas virsti technologijai vystantis.
B. Fiske pasiūlė spausdinti knygas miniatiūriniu šriftu ant mažyčių popieriaus lapelių ir skaityti įtvirtinus specialiame rankoje laikomame įtaise su didinamuoju stiklu. Deja, nors pirmieji įrenginį išbandę žurnalistai liejo ditirambus ir mėgino vaidinti, kad akių tai visai nevargina, žmonės taip ir nepanoro valandų valandas kankintis žiūrėdami į raidytes pro lęšiuką. Žodžiu – fiasko.
O praėjus keliems dešimtmečiams B. Fiske įrenginio funkcijas perėmė mikrofilmai. Taupant vietą bibliotekose daugybė leidinių buvo perkelta į foto juosteles, kurias skaitytojai galėjo peržiūrėti specialiuose įrenginiuose. Na, o dabar visi naudojamės rankose laikomais skaitymo įrenginiais ir nesiskundžiame. Užtat ir popieriaus beveik nebenaudojame, ir be jokio pašto ištisus tumus bet kam nusiųsti galime.
Spalvingi spalvotos ateities pažadai
Na, o dabar grįžkime į ateitį ir prie rimtų gamintojų, kurie kuria rimtas technologijas. Kurias „radijo kepures“ ateityje dėvėsime?
Kaip vertinti šias keistokas naujoves? Galima rimtai – technologijos įsilieja į supantį pasaulį ir pradeda prie jo taikytis, o ne atvirkščiai. Pagaliau turėsime galimybę savo valia keisti ne virtualaus, o realiai mus supančio pasaulio spalvas. Kam tai gali nepatikti? Jau įsivaizduoju, kaip ateities sienų dažai vienu piršto prisilietimu keis spalvą, ar net virs judantį vaizdą rodančiu ekranu. Net tatuiruotės išmoks slėptis, kisti ir, galiausiai, judėti.
O galima džiaugtis. Juk daugybė dabar įprastų ir net būtinų dalykų tik sukurti taip pat daugelį juokino, gąsdino ar glumino. Tad juokdamiesi iš keistenybių ir keistuolių neužmirškime, kad kitame kontekste, kitu laiku, pasikeitus aplinkybėmis, niekam nereikalingi daiktai gali virsti svarbiausiais gyvenime.