Kokias programėles verta užslaptinti?
„Anksčiau vaikai kalėdinių dovanų galėdavo ieškoti naršydami po spintas ir spinteles, o dabar jie tikrai žino, kad jūsų planai gali būti atskleisti per „Messenger“ susirašinėjimus. Jei nenorite, kad smalsūs mažieji išsiaiškintų, ką Kalėdų senelis po egle ketina palikti šiemet, paprasčiausiai galite paslėpti socialinių tinklų programėles aplanke su papildomu užraktu“, – šypteli Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas.
Pasak A. Lukošiaus, aplankuose su apsauga galima laikyti bet kokias programėles, kurių nenorėtumėte leisti naršyti nepažįstamiems asmenims. Tai gali būti socialinių tinklų aplikacijos, tokios kaip „Facebook“, „Instagram“, „TikTok“, taip pat elektroninės bankininkystės ir finansų programos, pavyzdžiui, „Revolut“, „Swedbank“ ar „SEB“. Be to, užslaptinti naudinga ir pokalbių programėles, kaip „WhatsApp“ ar „Messenger“. Taip užtikrinsite, kad jos bus išimtinai pasiekiamos tik jums.
Nematomumo skraistė programėlėms su „iOS“
„Apple“ rugsėjį išleista „iOS 18“ versija suteikia naują galimybę užrakinti atskiras programas, net jei jos anksčiau nereikalaudavo slaptažodžio. Tai leidžia dar geriau apsaugoti jautrią informaciją nuo smalsių akių. Pasak A. Lukošiaus, „Apple“ įspėja, kad į jus panašūs broliai, seserys ar net jūsų pačių vaikai gali apeiti „Face ID“. Tad jei norėtumėte būti tikri dėl kai kurių programų privatumo, rekomenduojama naudoti slaptą kodą kaip papildomą apsaugą.
„Pavyzdžiui, jei dažnai dalijatės telefonu su vaikais, galite užrakinti „Nuotraukų“ (angl. photos) ar „Žinučių“ (angl. messages) programėles naudodami slaptažodį arba „Touch ID“. Tai užtikrins, kad jūsų asmeninės nuotraukos ar pokalbiai išliks privatūs, net jei atžalos pasiskolins telefoną pažaisti. Tokia funkcija ypač praverčia situacijose, kai išmanųjį laikinai paliekate be priežiūros“, – teigia A. Lukošius.
Nors numatytųjų „Apple“ „iOS“ programų paslėpti negalima, galite uždėti nematomumo skraistę toms, kurias atsisiuntėte iš „App Store“. Norėdami užrakinti programą, suraskite ją „iPhone“ arba „iPad“ pagrindiniame ekrane ir paspauskite pirštu ant piktogramos.
Iššokančiajame meniu pasirinkite „Reikalauti veido ID“ (angl. Require Face ID) arba kitą sau patinkantį apsaugos metodą. Eksperto teigimu, paslėptos aplikacijos nebus rodomos paieškoje, taip pat bus paslėpti iššokantys tų programėlių pranešimai (angl. notifications).
Norėdami pašalinti programos užraktą, paspauskite jos piktogramą ir meniu pasirinkite „Nereikalauti veido ID“ (angl. Do Not Require Face ID).
Privatus aplankas „Android“ aplikacijoms
Daugelis „Samsung Galaxy“ įrenginių turi funkciją „Slėpti programėles pagrindiniame ir programų ekranuose“ (angl. Hide apps on Home and Apps screens). Be to, daugumoje „Galaxy“ modelių programėles su jautria informacija galima užrakinti „Saugiajame aplanke“ (angl. Secure Folder), kurį rasite saugos nustatymuose (angl. Security settings). Įjungus „Saugųjį aplanką“, norėdami pasiekti jame esančias aplikacijas, turėsite įvesti slaptažodį arba atrakinti jį kitu savo pasirinktu būdu.
„Praėjusį mėnesį išleistoje „Android 15“ operacinėje sistemoje „Google“ pristatė naują funkciją – „Privati erdvė“ (angl. Private Space). Ji leidžia perkelti programėles į skaitmeninę saugyklą, kurią galima atidaryti tik įvedus slaptažodį arba naudojant kitą autentifikavimo metodą. Nustačius šią funkciją, galėsite naudotis programėlėmis tiek įprastai, tiek privačioje erdvėje, užtikrinant didesnį jautrių duomenų saugumą“, – pataria ekspertas.
Norėdami susikurti privačios erdvės aplanką savo „Android“ įrenginyje, turite nueiti į „Saugumo ir privatumo nustatymus“, atrakinti savo įrenginį su pasirinktu autentifikavimo būdu. Paspauskite mygtuką „Nustatyti“ (angl. Set Up), kad būtumėte nukreipti per privačios erdvės sukūrimą ir žingsnis po žingsnio sekti veiksmus.
Kai susikursite „Privačią erdvę“ savo programėlėms, jas atskirsite nuo likusios įrenginio dalies, o jose esantys duomenys nebus susieti su jūsų pagrindine „Google“ paskyra. Programėlės, esančios privačioje erdvėje, tampa nepasiekiamos, kai ši užrakinta.
„Turėsite pasirinkti būdą, kaip atrakinsite privačią erdvę, pavyzdžiui, su pirštų atspaudu ar PIN kodu, kuris gali būti kitoks nei jūsų telefono ar planšetės slaptažodis. Sukūrę privačią erdvę, ją rasite slinkdami iki programų ekrano apačios. Norėdami ją atidaryti arba uždaryti, tiesiog paspauskite užrakto piktogramą“, – pataria ekspertas.