„Skaitmeninis saugumas tapo pasauliniu iššūkiu. JAV neseniai uždraudė Rusijos kibernetinio saugumo bendrovės „Kaspersky“ produktus ir imasi papildomų priemonių, kad išmanieji įrenginiai būtų kuriami su patikimomis saugos funkcijomis nuo pat pradžių. Nors tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus organizacijos imasi priemonių apsaugoti žmones, dažniausiai kibernetinės atakos pavyksta dėl žmonių atidumo stokos“, – teigia Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas.

Arnoldas Lukošius

Įmonių „NETGEAR“ ir „Bitdefender“ 2024 m. birželio tyrimo duomenimis, namų tinklo įrenginiai vidutiniškai patiria 10 atakų kas 24 valandas. Ekspertas pastebi, kad prie namų tinklo dabar prijungiama daugiau įrenginių nei bet kada anksčiau, todėl ypač svarbu apsaugoti savo ir jautrius darbovietės duomenis dirbant iš namų.

Pasikeiskite pirminius slaptažodžius

A. Lukošiaus teigimu, stiprūs ir unikalūs slaptažodžiai turėtų būti naudojami namų biuro įrenginiams, įskaitant nešiojamuosius kompiuterius, spausdintuvus ir kt. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti maršrutizatoriaus slaptažodžio saugumui, nes jis yra pagrindinis prieigos taškas į namų tinklą.

„Įsivaizduokite, kad maršrutizatorius yra pagrindinės durys į jūsų namus. Jei sukčius įsibrauna į maršrutizatorių, gali gauti prieigą prie visų namuose prijungtų išmaniųjų įrenginių. Todėl ypač svarbu naudoti stiprų ir unikalų slaptažodį būtent maršrutizatoriui“, – pabrėžia A. Lukošius.

Maršrutizatorius

„NETGEAR“ tyrimas parodė, kad net 65 proc. žmonių turi tą patį slaptažodį bent dviejuose savo profiliuose, o daugiau nei ketvirtadalis, 27 proc., tokį patį slaptažodį naudoja daugiau nei šešioms paskyroms. Naudojant tą patį slaptažodį keliose vietose, rizikuojate prarasti prieigą prie savo duomenų ir patirti finansinių nuostolių.

Reguliariai tikrinkite, ar nėra programinės įrangos naujinimų

Gamintojai diegia programinės įrangos naujinimus, kad pataisytų saugumo spragas, kuriomis galėtų pasinaudoti programišiai. Naujinimai ne tik užtikrina saugumą, bet ir pagerina įrenginių veikimą. Dažnai jie apima naujas funkcijas, optimizavimus ir klaidų taisymus, kurie padaro mūsų įrenginius greitesnius ir patikimesnius.

Telefono atnaujinimas

„Pasenusios programos yra lengvas taikinys įsilaužėliams, todėl atnaujinimai yra tarsi saugos higienos dalis. Geriausia įrenginių atnaujinimus įdiegti iškart gavus pranešimą“, – sako A. Lukošius.

Įjungti ir išjungti – protingas patarimas

„Daugumai teko skambinti IT specialistui dėl gedimų ir gauti atsakymą „Ar bandėte išjungti ir vėl įjungti?“. Pasirodo, kad šis patarimas yra pagrįstas, ypač naudojant visada įjungtus įrenginius, tokius kaip telefonai, nešiojamieji kompiuteriai ir maršrutizatoriai. Kai kurie procesai įrenginyje gali užstrigti arba veikti neteisingai. Iš naujo paleidžiant įrenginį, šie procesai yra perkraunami, todėl problema išsprendžiama“, – sako inovacijų ekspertas.

VPN

Daugelis dirbdami iš namų jau naudojasi VPN, todėl įmonėms svarbu užtikrinti, kad ši paslauga būtų lengvai prieinama ir patogi. Tyrimai rodo, kad žmonės supranta kibernetinių atakų riziką, tačiau dažnai mano, kad jų namų tinklas yra apsaugotas. Paprastos priemonės kaip stiprūs, unikalūs ir dažnai keičiami slaptažodžiai, programinės įrangos atnaujinimai ir įrenginių perkrovimas gali reikšmingai padidinti namų tinklo saugumą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją