Štai vienoje „Facebook“ grupėje „Mac LT“, kurioje Lietuvos gyventojai diskutuoja apie technologijų bendrovės „Apple“ gaminius, pasirodė įrašas, perspėjantis apie šių produktų padirbinėjimą.

Grupės narys Paulius Kaučikas dalijasi: „Visai neseniai kėliau skelbimus apie tai, kaip yra padirbinėjami ir parduodami kaip tikri „Apple“ produktai.

„iPhone 14 Pro“

Iš pradžių maniau, kad taip apgaulingai pardavinėjami buvo tik „Apple Airpods Pro gen.2“, tačiau pasirodo – daug daugiau „Apple“ produktų yra parduodami kaip tikri“, – rašo jis.

P. Kaučikas taip pat dalijasi nuotraukomis, kaip tokios klastotės parduodamos portale skelbiu.lt, „Facebook Marketplace“ ir kt.

Kaip neapsigauti?

Edvardas Naruševičius, „Smart Master“ konsultantas teigia, kad dauguma „Apple“ produkcijos kopijų yra gana tikslios ir jų beveik neįmanoma atskirti nuo originalo.

„Padirbinių spalva, medžiagos, svoris, spauda, užrašai gali visiškai nesiskirti nuo originalaus produkto. Nors labai sunku, tačiau pastebėti kai kuriuos skirtumus įmanoma“, – teigia jis.

Pasak E. Naruševičiaus, pati „Apple“ turi patarimų vartotojams, kaip atskirti netikrus produktus.

„iPhone“

„Pirmiausia rekomenduojama patikrinti, ar įrenginys palaiko „iTunes“ programėlę – ar galima ją atsisiųsti ir ar ji veikia be trikdžių. Taip pat pabandykite pakalbinti „Siri“, – pataria jis.

Anot specialisto, gamintojas visada ragina pasitikrinti produkto serijinį numerį „Apple“ svetainėje.

„Taip pat reikėtų patikrinti, ar ant dėžutės nurodytas numeris sutampa su pačiame įrenginyje randamu serijiniu numeriu (jį galima rasti Settings > General > About)“, – dėsto pašnekovas.

Jis pastebi, kad klastotę gali išduoti ir išoriniai požymiai, pavyzdžiui, papildoma anga atminties kortelei.

„iPhone“ tokios angos niekada neturėjo. Taip pat judantis ar palietus savo išvaizdą keičiantis obuolio logotipas, pigiai atrodanti įpakavimo dėžutė ir pan.

Sukčius

Padėti nustatyti gaminio autentiškumą gali ir autorizuotas „Apple“ servisas – darbuotojai gali padėti patikrinti serijinį ir IMEI numerį tiesiogiai per gamintojo sistemas“, – komentuoja specialistas.

Vis dėlto, pasak E. Naruševičiaus, pagrindinis svarbiausias požymis, norintiems neapsigauti – kaina.

„Būkime realistai – nebūna aukso už žalvario kainą. Ir jei jums siūlo „Airpods Pro 2“ už 40-60 eurų ar, kad ir 100 eurų, iškart turėtų kilti įtarimas – kodėl taip pigiai ir kas su šiuo įrenginiu negerai?“, – teigia jis.

Pinigai

Pasak specialisto, „pernelyg pigiai, kad būtų tiesa“ parduodami telefonai ar kita išmani įranga ne tik gali būti klastotė, įrenginys gali būti pavogtas arba įsigytas lizingu.

„Pardavę mobilųjį telefoną sukčiai nustoja mokėti įmokas, o įrenginio IMEI už skolas blokuojamas, todėl nieko neįtariantis naujasis savininkas liks ir be pinigų, ir be telefono“, – perspėja pašnekovas.