Kas iš tikrųjų vyksta, kai naudojatės „Google Maps“?
Kaip sako fizikos mokslų daktaras E. Stankevičius, didžioji dalis išmaniųjų įrenginių sukurti taip, kad duomenys būtų apdorojami ne pačiame įrenginyje, o kažkur serveriuose arba debesijose. Tokiu veikimo principu paremtos jums gerai žinomos aplikacijos. Viena jų – „Google Maps“.
Kai suvedate adresą, kur norite nuvykti, programėlei visai nėra prasmės jūsų telefone turėti informaciją apie viso pasaulio geografines vietas. Tai reiškia, kad išmanusis nusiunčia užklausą į specializuotą, šiuo atveju, „Google Maps“ serverį, kuris iš milžiniškos duomenų bazės suformuoja geriausią maršrutą iki nustatytos vietos.
Kas yra „Edge computing“ technologija?
Egzistuoja daug reiklesnių aplikacijų, kurių veikimo principas paremtas virtualia ar papildytąja realybe. Tai reiškia, kad šios aplikacijos sukurtos remiantis tinklo pakraščio debesija, todėl net ir kelių sekundžių delsa jose negalima. Kitaip tariant, šios pakraščio debesijos yra specializuoti serveriai, kuriuose talpinama kritinė, jautri informacija. Jai reikalingas greitas, realiuoju laiku vykstantis duomenų apdorojimas.
Tokiu principu veikia, pavyzdžiui, savaeigiai automobiliai. Kadangi šie automobiliai vairuoja patys, jiems reikalinga dabar pat (milisekundžių greičiu) atsinaujinanti informacija apie tai, kokios kliūtys laukia kelyje. Tam, kad tai būtų įmanoma, būtina įkurti šios technologijos prieigos taškus prie bazinių stočių, kurios būtų kur nors netoliese ir nuolat atnaujintų informaciją.
Kaip 5G paskatins šios technologijos raidą?
Funkcionalumo požiūriu tinklo pakraščio debesija veikia panašiai kaip ir įprasta debesija. Kaip pasakoja VILNIUS TECH prof. dr. A. Medeišis, globaliai debesijos yra labai lanksčios, kadangi paprasta dinamiškai reguliuoti jų talpą. Pirmiausia galima įsigyti vieną gigabaitą atminties, o jeigu prireiktų, tuomet padidinti debesijos talpą. Anksčiau kiekviena įmonė turėdavo daug tokių serverių: vienas būdavo skirtas elektroniniam paštui, kitas svetainei, o dar kitas – specifinėms aplikacijoms.
„Vis augantis poreikis įvairioms interaktyvioms paslaugoms lemia tai, kad didėja ir paklausa tinklo pakraščio debesijai. Ši technologija pravers tuomet, kai automagistralėje bus paleisti savaeigiai sunkvežimiai. Tuomet atitinkamai operatoriai prie bazinių stočių įrengs šios technologijos instaliacijas-serverius, kuriems bus reikalingas spartus apdorojimas, labai greita reakcija“, – aiškina profesorius.