Pasaulinė stream‘inimo lyderė – „Netflix“
Nuopelnus dėl stream‘inimo modelio išpopuliarinimo labiausiai galime priskirti būtent „Netflix“. Kažkada veiklą pradėjusi su vienu keistu verslo modeliu (DVD siuntimas paštu), platforma gana greitai persimetė prie kito (stream‘inimo) ir taip iš esmės pakeitė tai, kaip mes vartojame video turinį. Šiandien „Netflix“ turi jau 222 mln. prenumeratorių ir tiek pajamomis, tiek auditorija (turėkime omenyje, kad viena paskyra naudotis gali 4 žmonės) gana solidžiai lenkia konkurentus. Priežasčių toli ieškoti nereikia. „Netflix“ išsiskiria patogia vartotojo sąsaja, išvystytu algoritmu, rekomenduojančiu jums potencialiai patiksiantį turinį, didžiulį filmų bei serialų katalogą ir, svarbiausia, nepaprastai daug originalaus turinio. Tiesą sakant, „Netflix“ jau senokai diktuoja serialų madas, o pastaraisiais metais vis aktyviau braunasi ir į filmų pasaulį.
Pliusai: didžiausias katalogas, ypač daug originalaus turinio, galimybė pasirinkti priimtiniausią prenumeratos modelį.
Minusai: skirtingi regionai turi nevienodą prieigą prie turinio, katalogas gali atrodyti net per didelis.
Potencialo augti turinti „Amazon Prime Video“
Antra populiariausia stream‘inimo platforma pasaulyje – „Amazon Prime Video“, šiuo metu turinti maždaug 175 mln. aktyvių paskyrų. „Amazon“ sprendimas žengti į šią rinką, ko gero, nenustebino absoliučiai nieko. E. komercijos gigantas ir taip buvo vienas didžiausių video turinio pardavėjų.
„Prime Video“ veiklos modelis šiek tiek skiriasi nuo „Netflix“, mat platforma iš esmės teikia dviejų tipų paslaugas. Pirmoji skamba labai įprastai: už mėnesinį mokestį jūs gaunate prieigą prie filmų ir serialų katalogo, kuriame esama tiek trečiųjų šalių, tiek originalaus turinio (jo tikrai ne tiek daug kiek „Netflix‘e“, bet pamažu vis gausėja). Tuo pačiu galite įsigyti ir atskirus filmus. Tai ypač patogu, kai kokios nors juostos tiesiog neįmanoma rasti niekur kitur.
„Prime Video“, tenka pripažinti, savo vartotojo sąsajos patogumu bei katalogu tikrai neprilygsta „Netflix“. Tačiau jo ir kaina mažesnė. Be to, „Amazon“ gana daug investuoja į originalaus turinio kūrimą. Šiuo metu ji netgi kuria brangiausią serialą istorijoje. Juo taps dar oficialaus pavadinimo neturinti „Žiedų valdovo“ priešistorė. Kitas ryškus minusas – regioniniai apribojimai. Lietuvos rinkai „Amazon“ neskiria praktiškai jokio dėmesio, tad, tarkime, mūsiškė ir JAV platformos versijos skiriasi dramatiškai.
Pliusai: dvejopas veiklos modelis, solidus originalus turinys, prieinama kaina.
Minusai: skirtingi regionai turi nevienodą prieigą prie turinio, neišdirbta vartotojo sąsaja.
Geriausias pasirinkimas lietuviškam turiniui – GO3
Šiandien jau vis garsiau kalbama apie tai, kad stream‘inimo platformų jau atsirado per daug. Jeigu eilinis žmogus bandytų įsigyti visų jų prenumeratas, ko gero, išleistų joms daugiau nei nuomai ar maistui. Tiesa, ir tai padaryti neretai trukdo regioniniai apribojimai. GO3 yra bene geriausias būdas spręsti šią problemą.
Ši stream‘inimo platforma – iš esmės kelios paslaugos vienu metu. Galite pasirinkti sau priimtiniausią prenumeratos tipą ir žiūrėti visus lietuviškus kanalus, rinktis iš filmų bei serialų archyvo, stebėti sporto transliacijas, taip pat gauti prieigą prie dalies amerikietiškų platformų „Paramount+“ ir „Discovery+“. Savaime suprantama, jungtis prie platformos galite iš jums patogiausio įrenginio. Turinio pasiūlą visada galite išplėsti dar labiau. Didelė dalis jo įskaičiuota į prenumeratos kainą, bet dominantį filmą ar serialą visada galima išsinuomoti papildomai.
Pliusai: didžiausia lietuviško turinio pasiūla, tiesioginės sporto transliacijos, pakaitalas tradicinei televizijai, daug papildomo turinio.
Minusai: ne visas turinys įtrauktas į prenumeratos mokestį, daug potencialiai neaktualaus turinio.
Patogiausia platforma „Apple“ savininkams – „AppleTV+“
AppleTV+ tikrai nėra geriausiai žinoma stream‘inimo platforma pasaulyje. Ir tikrai ne didžiausia – šiuo metu ją prenumeruoja apie 20 mln. žmonių. Tačiau gana tyliai ir paslapčia ši platforma sudėliojo dėmesio vertą paketą. Viena vertus, „Apple“ jums siūlo originalaus turinio: serialų, vaidybinių bei dokumentinių filmų. Katalogas savo gausa tikrai nei iš tolo negali prilygti „Netflix“, bet jis nuolat pildosi ir atrodo vis solidžiau. Prieigą prie jo gausite mokėdami mėnesinį prenumeratos mokestį. Tačiau tuo pačiu AppleTV+ suteikia galimybę labai patogiai ir paprastai įsigyti arba išsinuomoti daugybę papildomo turinio. Bene didžiausias platformos pliusas – ji veikia su jūsų Apple ID paskyra. Kitaip tariant, prie jos labai lengva prisijungti, nereikia pildyti jokios papildomos mokėjimo informacijos.
Pliusai: patogi vartotojo sąsaja, gausėjantis originalaus turinio katalogas, patogi integracija su kitais Apple produktais.
Minusai: ribotas katalogas, reikia Apple paskyros.
Patogiausia platforma filmų nuomai – Google Play
Palaukite, kokia dar Google Play? Ar tai nėra Android skirtų programėlių platforma? Na, taip. Tačiau ne tik! Įsigyti čia galima ir daugiau dalykų. Pavyzdžiui, elektroninių knygų. Na ir žinoma, filmų. Platformoje tereikia spustelėti skirtuką Filmai ir pateksite į ypač didelį jų katalogą. Čia rasite tiek klasikines, tiek ką tik pasirodžiusias juostas. Visų jų nuoma yra mokama, bet kainos tikrai prieinamos. Brangiau kainuoja tik labai nauji filmai. Pasirodžiusiuosius prieš metus ar kelerius išsinuomosite vos už kelis eurus. Toks modelis patogus tuo, kad jums nereikia jokių papildomų paskyrų ar įsipareigoti ilgesniam laikotarpiui. Vienas filmas – vienas mokėjimas. Platforma taip pat susieta su jūsų Google paskyra, todėl tai padarysite vienu mygtuko paspaudimu. Be to, Google jus labai gerai pažįsta, tad nuolat gausite patrauklių rekomendacijų bei personalizuotų pasiūlymų.
Pliusai: paprasta naudoti, jokių ilgalaikių įsipareigojimų, didžiausias filmų katalogas.
Minusai: mokama už kiekvieną filmą atskirai, ne pati patraukliausia vartotojo sąsaja.
Greitai pasirodys Lietuvoje – HBO MAX
HBO – legendinis kabelinės televizijos kanalas, geriausiai žinomas dėl savo aukščiausios kokybės serialų. Sopranai, Game of Thrones, Succession – tik keli iš jų. Visi jie atsidūrė ir HBO MAX stream‘inimo platformoje. Kaip ir daugybė kitokio turinio. Tarkime, kompanija pernai sudarė sutartį su Warner Bros. studija, tad čia rasite visus pastarosios filmus bei serialus. Tiksliau, rastumėte, jeigu HBO MAX būtų pasiekiama Lietuvoje. Deja, kol kas tai dar nėra įmanoma. Gera naujiena ta, kad HBO jau yra patvirtinusi, kad platforma šiemet pradės veikti visoje Europoje (šiuo metu ji pasiekiama tik kai kuriose žemyno šalyse). Belieka sulaukti konkrečios datos.
Pliusai: daug kokybiško ir originalaus turinio, didelis katalogas.
Minusai: kol kas dar nepasiekiama.
Kada Lietuvoje pasirodys „Disney+“?
Dar viena didelė stream‘inimo rinkos žaidėja – „Disney+“. Ši platforma vos per porą metų jau sugebėjo pritraukti apie 118 mln. vartotojų. Stebėtis tokia greita sėkme neverta. „Disney“ – absoliutus pramogų pasaulio lyderis. Po motininės kompanijos skėčiu slepiasi ir „Pixar“, ir „Marvel“, ir „Star Wars“, ir dar daugybė kitų franšizių. Taigi, vartotojams už mėnesinės prenumeratos kainą tenka ne tik daug naujo originalaus turinio, bet ir milžiniškas senesnių filmų bei serialų katalogas. Vėlgi, didžioji problema ta, kad Lietuvos vartotojai dar neturi galimybių įvertinti visą šį gėrį. Kada turėsime? Pati „Disney“ žada, kad tai įvyks dar šių metų viduryje. Jeigu tai tiesa, metus pabaigsime turėdami galimybę prisijungti prie visų didžiųjų stream‘inimo platformų.
Pliusai: daug kokybiško ir originalaus turinio, didelis katalogas.
Minusai: kol kas dar nepasiekiama.