IT įmonės „Devbridge“, kuri priklauso „Cognizant“ kompanijai, dabar jau Front-End jaunesnioji programuotoja Vaida Dovidauskienė, teigia, kad nenorėjo sudaryti papildomų problemų savo vadovei – juk darbuotojo karjeros virsmas reiškia, kad jam reikės ieškoti pamainos, tačiau būtent iš jos ji sulaukė daugiausiai palaikymo.
„Augimo skausmai“
HR srityje V. Dovidauskienė pradirbo kiek daugiau nei 6 metus. Anot jos, HR kelias buvo pats ją pasirinkęs – pradėjusi nuo elementarių administracinių darbų, nejučiomis ėmė atlikti personalo funkcijoms būdingus darbus.
„O tas, tikėtina, atsitiko todėl, kad man visada be galo rūpėjo darbuotojų/kolegų gera savijauta organizacijoje, jų tobulėjimo ir atsiskleidimo kasdieniniuose darbuose galimybės. Visada stengdavausi atstovauti darbuotojų interesus. Tačiau labai svarbu suprasti, jog HR yra ne tik apie darbuotojus. Tai kartu ir apie įmonę, jos tikslus, viziją ir kelią, kurį, žinoma, ji eina kartu su visais savo darbuotojais. Todėl dirbdama šioje srityje, suvokiau, kad geras HR specialistas įgalina kolegas kurti sprendimus, kurie svarbūs ir organizacijos sėkmei. Apie patirtį ir atsakomybes galėčiau tikrai nemažai papasakoti – jos apėmė nuo įmonės vidinės kultūros formavimo, grįžtamojo ryšio, organizavimo, samdos, net saugos ir sveikatos proceso kūrimo iki atlygio sistemos peržiūros ir renginių organizavimo. Atrodo gan plačiai darbavausi, bet man visada tas patiko – kai matai kolegų geras emocijas, produktyvumą, sulauki pozityvaus grįžtamojo ryšio, supranti, kad esi teisingame kelyje“, – sako ji.
Tai suvokti jai padėjo ir dabartinė, jau programuotojos patirtis: „Kaip kažkada pasakė geras kolega – jei po kiek laiko pamatai, kad galėtum parašyti kodą kitaip nei rašei vakar, tada tu esi gerame tobulėjimo kelyje. Su tokiu požiūriu dirbau ir būdama HR pozicijoje. Jei nuolatos galvoji apie procesų tobulinimą ir gerinimą, tuomet įmonei tik lengviau prisitaikyti prie besikeičiančios kultūros (juk tai, kas galbūt buvo veiksminga prieš dešimt metų, nebūtinai bus veiksminga dabar) ar „augimo skausmų“ (tai, kas veikė organizacijoje su 30 darbuotojų, nebūtinai veiks, kai ji pasieks 100+ darbuotojų)“, – kalba V. Dovidauskienė.
Patraukė IT virtuvė
Bedirbant HR srityje ji tik įsitikino, kad ją visada traukė IT virtuvė, tad nusprendė išbandyti šį kelią ir, visų pirma, iš pradžių pati bandė mokytis programavimo.
„Visada norėjosi pasimatuoti programuotojos batus, ar jie man tinkami, ar gal aš turiu per dideles ambicijas tokiam pokyčiui. Tik po kurio laiko, kai pajutau, kad visgi IT – tikrai mano kelias, inicijavau pokalbius su vadove, kolegomis. Dėl to labai džiaugiausi, kad šie žmonės labiausiai ir palaikė mano sprendimą. Kaip juokiuosi, turbūt pabodo mano nuolatinis kalbėjimas apie programavimą. Tuo labiau, kad akys labiausiai žibėdavo, kai kartas nuo karto man leisdavo sudalyvauti techniniuose interviu. Todėl su vadove pradėjome analizuoti mano galimybes mokytis nemokamoje „Sourcery“ programavimo akademijoje“, – teigia ji.
Startas, anot jos, buvo gan greitas, nes kaip tik greitu metu turėjo prasidėti jos pasirinktos Front–End krypties studijos.
„Nors iš pradžių šiek tiek gąsdino, ar pavyks suderinti darbą su studijomis, tačiau vėliau pamačiau, kad paskaitos buvo sudėliotos itin lanksčiu grafiku, kuomet teorinė dalis būdavo po darbo, o praktiniai užsiėmimai po teorinių paskaitų ir savaitgaliais. O tiems, kas negalėdavo prisijungti į paskaitas nuotoliniu būdu, jas visada galėdavo peržiūrėti sau tinkamu metu. Akademijos metu tik dar kartą pasitvirtinau, kad tai kelias, kuriuo noriu eiti“, – sako pašnekovė.
Monotonijos šioje srityje nėra
Kalbant apie palaikymą, jaunesnioji programuotoja dalijasi, jog šeima visada palaikė ir padėdavo viskuo, kuo tik galėjo.
„Juk tiek dirbant pilnu etatu, tiek mokantis vakarais, kartais tiesiog pritrūkdavo laiko kitiems darbams. Bet turbūt matė mano užsidegimą ir užsispyrimą siekti tikslų, todėl visokeriopai palaikė. Be to šiame kelyje, drąsiai galiu pasakyti, jog ypatingai artimas žmogus buvo mano tuometinė vadovė. Visi tikrai suprantame, kad kai pas tave ateina tavo darbuotojas su noru keisti profesiją, pirma mintis, kuri daugeliui kyla yra tai, jog artimiausiu metu teks ieškotis naujo komandos nario, kas dažniausiai yra tikrai nemenkas iššūkis. Bet įvyko priešingai. Gavau tokį palaikymą, padrąsinimą, kad esu be galo dėkinga“, – pažymi V. Dovidauskienė.
Be to, ji išskiria, jog dirbant IT srityje monotonijos tikrai nėra. Pradžia visiems yra kupina iššūkių: nuo kuo tvarkingesnio kodo rašymo iki verslo problemų identifikavimo.
Nebijoti pokyčių
„Kartais peržvelgiu, kokia buvo mano IT kelio pradžia ir kartais pasijuokiu iš savo keistų sprendimų. Bet žinote, kas yra svarbiausia? Kaip ir minėjau prieš tai: jei peržiūrėjus savo kodą matai, jog jį galima būtų patobulinti ar pakeisti, vadinasi tu „augi“ ir tobulėji. Taip ir yra mano kelyje. Nuolatos kažką išmokstu, būna, kad klystu, bet visada stengiuosi iš savo klaidų pasimokyti ir jų nekartoti“, – pažymi programuotoja.
Ji teigia, kad karjeros pokyčiu yra patenkinta: „Programuotoja dirbu jau metus ir galiu drąsiai pasakyti, jog monotonijos čia nėra. Kasdien nauji iššūkiai, tobulėjimas kodo rašyme, greitesnis ir efektyvesnis sprendimų radimas. Pastaruosius metus dirbu Front-End programuotoja. Esu atsakinga už UI sprendimų kūrimą, t.y. visa, ką mato vartotojai. Dažniausiai darbo diena prasideda kaip ir daugeliui – nuo puodelio kavos, pabendravimo su kolegomis. Vėliau seka darbų atlikimas, pasirengimas rytiniam susirinkimui su mano projekto kolegomis, darbų aptarimui. Kas man tikrai labai patinka, kad kasdien sprendžiame įvairiausias verslo problemas, identifikuojame, kokią naudą galime suteikti klientui. O dar, kai matai galutinį rezultatą, džiaugiesi prie to prisidėjusi.“
Šiuo metu ji dirba su vienos užsienio šalies kelionių mažmenininke. Įmonėje yra beveik 36 tūkst. darbuotojų ir ji veikia daugiau nei 65 pasaulio šalyse. Specialistė kuria svetainę, skirtą jų darbuotojams, kad jie galėtų greičiau ir efektyviau suvesti, matyti bei valdyti visus klientų užsakymus ir laiku paruošti prekes atsiėmimui. Kuriamas puslapis naudojamas jau 50 šalių, tarp kurių ne tik Europos Sąjungos valstybės, bet ir Australija, Honkongas, Pietų Korėja, Indonezija, Dominikos Respublika ir kt.
„Norisi atkreipti dėmesį ir į pačių klientų poreikių pasikeitimą. Anksčiau labiau dominuodavo greitis ir pigumas, tačiau dabar pastebimos kitokios tendencijos: klientai dažniau renkasi kokybę, geresnius dizaino sprendimus, taip užtikrindami geresnę vartotojo patirtį“, – įvardija ji.
Tiems, kurie vis dar svarsto, ar žengti persikvalifikavimo keliu, pašnekovė pirmiausiai pataria nebijoti pokyčių.
„Šiais dinamiškais laikais labai svarbu suprasti tobulėjimo svarbą. Puikus to pavyzdys yra dirbtinis intelektas – skeptiškai žiūrėjome į šią naujovę, tačiau dabar tai kai kam tai net tapo neatsiejama jų verslo dalimi. Taip ir mes – nuolatos turime tobulėti, prisitaikyti prie besikeičiančių rinkos tendencijų. Labai rekomenduočiau, svarstantiems karjeros kelią IT srityje, nepabijoti registruotis į akademiją, kuri, beje, yra nemokama. Ji ne tik padės suprasti kaip vyksta darbas IT srityje, bet ir suteiks techninių žinių, kurios ateityje taps jūsų raktu į kasdienį efektyvų darbą“, – apibendrina V. Dovidauskienė.
Norintys dalyvauti nemokamoje programuotojų akademijoje, kuri vyks tuo pačiu metu tiek JAVA, tiek Front-End būsimiems inžinieriams Vilniuje ir Kaune, kviečiami registruotis iki 2024 m. vasario 21 d. (įskaitytinai).
Daugiau informacijos apie „Sourcery Academy for Developers“ ir „Sourcery Academy for Front-End“ akademijas rasite ČIA.