„Nesvarbu, apie kokio dydžio ar kokioje srityje veikiančią įmonę kalbėtume – technologijų vadovas (angl. Chief of Technology, CTO) yra tas žmogus, kuris privalo žengti koja kojon su naujausiomis technologijomis ir inovacijomis bei gebėti su jomis supažindinti visą komandą. Dėl šios priežasties kiekvienas CTO turi pasižymėti ne tik nepriekaištingais techniniais įgūdžiais, bet ir, labai svarbu, gebėjimu aiškiai komunikuoti“, – pranešime žiniasklaidai sako Mindaugas Rauba, „Bitė Lietuva“ technologijų direktorius.
Smalsumas neatsiejamas nuo technologijų
Technologijų vadovas ar direktorius yra viena aukščiausių šios srities pareigybių, todėl ypač svarbu, kad pareigas užimantis žmogus turėtų pakankamą techninių žinių bagažą.
„Daugelis technologijų direktorių savo karjeros pradžioje dažnai dirba programuotojais, sistemų specialistais ar inžinieriais, o tik po kelerių metų tampa komandos lyderiais ar vadovais. Technologijų vadovai turi mokytis visą gyvenimą ir nuolat gilinti savo žinias. Labai svarbu yra suprasti, kodėl ir kaip tobulėja technologijos, nuspręsti, kuri tendencija yra ilgalaikė, o kuri tik madingas, greitai praeisiantis dalykas“, – tvirtina M. Rauba.
Eksperto teigimu, smalsumas dirbant technologijų direktoriumi taip pat praverčia: „Pokyčiai technologijų pasaulyje yra neišvengiamas dalykas, todėl svarbu mąstyti plačiai ir būti atviram naujovėms, jų nebijoti, o verčiau ieškoti būdų, kaip tas naujoves prisijaukinti.“
Be to, siekiant karjeros technologijų srityje pravartu domėtis ir kitų sričių aktualijomis. Už technologijų vystymą bei ryšių tinklų plėtrą atsakingas M. Rauba priduria, kad technologijos neveikia vakuume, o joms įtaką daro daugybė kitų dalykų, pavyzdžiui, naujienos privatumo, saugumo srityse ar politiniai sprendimai.
Praverčia komunikaciniai sugebėjimai
Technologiniai procesai ar inovacijos eiliniam žmogui gali būti sunkiai suprantamos, todėl, pasak M. Raubos, technologijų vadovas privalo mokėti jas paaiškinti net vaikui.
„Technologijų srityje dirbančiam žmogui nėra nieko akivaizdesnio už technologijas, tačiau kitų akimis – tai specifinė techninė informacija. Kadangi technologijų vadovui dažnai tenka planuojamas naujoves pristatinėti kitose srityje dirbantiems kolegoms, svarbu komunikuoti aiškiai ir jausti, koks yra auditorijos žinių lygis, kokias kalbos formuluotes naudoti, kad žinutė būtų suprasta teisingai“, – aiškina jis.
Technologijų ekspertas priduria, kad komunikaciniai gebėjimai praverčia ir bendraujant su artimiausiais komandos nariais bei juos motyvuojant.
„Nuo laiku ir vietoje pritaikytų technologinių naujovių dažnai priklauso visos įmonės sėkmė, normalu, jeigu dėl to darbuotojai jaučia spaudimą. Tokiais atvejais komandos lyderis, technologijų vadovas tampa didžiausiu ramsčiu, gebančiu vienyti komandą ir ją įkvėpti“, – tikina M. Rauba.
Techniniai įgūdžiai
Kaip rašo portalas comptia.org, daugeliu atvejų yra mitas, kad norint dirbti, pavyzdžiui, IT srityje, reikia gerai mokėti matematiką ar gamtos mokslus. Vienos svarbiausių savybių, leidžiančių pradėti dirbti technologijų srityje, yra noras mokytis ir tobulėti bei užsidegimas išbandyti naujus dalykus.
Daugeliu atvejų techninių įgūdžių galite įgyti skirdami laiko mokymams, sertifikatams ir praktinei patirčiai. Ir nebūtinai tam reikia dirbti apmokamą darbą. Šią patirtį galima įgyti įvairiais būdais – nuo darbo su asmeniniu kompiuteriu iki savanorystės.