„Šiuo metu mūsų tikslas yra pakuotes, naudojamas siuntas pristatant į paštomatus, keisti daugkartinėmis polipropileninėmis pakuotėmis. Tai veiktų kaip mainai – pirkėjas iš internetinės parduotuvės gautos siuntos pakuotę grąžina įmesdamas ją į tam skirtą surinkimo tašką prie paštomato, o mes periodiškai jas surenkame ir pakuotės yra panaudojamos pakartotinai. Toks žiedinės ekonomikos principų pritaikymas elektroninėje prekyboje leistų 30-ies siuntų pakuočių CO2 pėdsaką sumažinti vidutiniškai 5 kartus, lyginant su įprastu įpakavimu“, – pasakoja „Zerozon“ įkūrėjai Giedrius Petkevičius ir Marta Lavcel.
Idėja kilo karantino metu
Pasak G. Petkevičiaus, verslo idėja gimė iš asmeninės patirties, karantino metu dažnai apsiperkant elektroninėse parduotuvėse ir pastebėjus, kokį kiekį atliekų namuose sudaro pakuotės.
„Labai dažnai internetu nusipirkę nedidelį daiktą jį gauname neproporcingai didelėje pakuotėje, kuri užima daug vietos ir yra netvari. Atkreipę dėmesį į šios problemos mastą nusprendėme sukurti produktą, kuris keistų verslo ir vartotojų įpročius, taip prisidėdamas prie neigiamo poveikio aplinkai mažinimo“, – apie startuolio pradžią pasakoja vienas iš „Zerozon“ įkūrėjų.
Šiuo metu „Zerozon“ savo idėjos įgyvendinimą nori paspartinti „Swedbank“ Tvarių inovacijų programoje, kurioje kartu su kitais startuoliais iš įvairių sektorių vysto savo produktus ir paslaugas, ieškodami tvarių sprendimų verslui.
„Vienam europiečiui per metus vidutiniškai tenka 180 kg pakuočių atliekų ir skaičius didėja kasmet. Europos žaliasis kursas siekia tendenciją sustabdyti ir pasiekti, kad iki 2030 m. visos pakuotės būtų perdirbamos ar naudojamos pakartotinai. Verslams reikalavimai ateina ne tik iš Europos Sąjungos – vartotojai taip pat daro vis aiškesnį spaudimą atsižvelgdami į tvarumo aspektus, todėl daugkartinių pakuočių sistemos inovacija gali būti aktuali daugeliui šalies prekybininkų. Tvarių inovacijų programoje siekiame startuoliams suteikti galimybę išbandyti jėgas realioje verslo aplinkoje“, – komentuoja Donatas Šumyla, „Swedbank“ Startuolių partnerystės vadovas.
Nauda ir vartotojui, ir verslui
Pasak „Zerozon“ įkūrėjo, jų pakuotės lengvai susilanksto, neužima daug vietos ir yra sukurtos galvojant apie Lietuvoje naudojamų paštomatų dydžius, todėl beveik nereikalauja iš vartotojų papildomų pastangų norint pereiti prie tvaresnio apsipirkinėjimo.
„Grąžinant pakuotę nereiktų papildomai įvedinėti jokios informacijos, užtektų tik įmesti ją į tam skirtą dėžę. Pirkėjui, grąžinusiam pakuotę, būtų suteikta nuolaida ar kitas pasiūlymas iš parduotuvės, kurioje pirko prekę, todėl verslas turėtų didesnę tikimybę sulaukti grįžtančio vartotojo“, – apie abipusę sprendimo naudą pasakoja G. Petkevičius.
Ankstyvoje stadijoje esantis startuolis „Zerozon“ ieško verslų, kuriuos domina tvarios inovacijos ir bendradarbiavimo galimybės, kad galėtų savo produktą išbandyti realioje verslo aplinkoje.
„Šiuo metu esame labiausiai susikoncentravę į pilną produkto įvedimą į rinką, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje svarstome ir apie kitas pakuočių kategorijas, pavyzdžiui, lengvai dūžtančių daiktų siuntimas, įvairūs daugkartiniai maisto pakavimo sprendimai“, – dalinasi Giedrius Petkevičius.