Padės suprasti, kas atstovauja jūsų vertybėms

„Lietuva jau gyvena artėjančių rinkimų aktualijomis, tai akivaizdžiai diktuoja tiek politikų, tiek žiniasklaidos darbotvarkę. „Delfi“ žurnalistai, nuolat sekantys politinį gyvenimą, kasdien praneša naujienas mūsų skaitytojams, rengiame daugybę interviu, straipsnių, laidų, kad tik žmonės galėtų geriau pažinti mūsų politikus ir priimti sąmoningą, racionalų sprendimą. Tam, kad būtų dar paprasčiau nepasiklysti informacijos gausoje, nusprendėme pradėti bendradarbiavimą su „Mano balsas“ – tad „Delfi“ skaitytojai galės greitai pasitikrinti, kiek politikų ir jų pažiūros jiems svarbiais klausimais sutampa“, – sako Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, „Delfi“ vyr. redaktorė.

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė

Politologė Ainė Ramonaitė, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė, viena iš „Mano balsas“ sistemos kūrėjų, pasakoja, kad ši platforma buvo sukurta kaip pagalba rinkėjams.

„Tai yra neilgas testas, sudarytas iš klausimų svarbiomis, visuomenei rūpinčiomis, aktualiomis temomis – atsakę į testo klausimus galėsite politiniame žemėlapyje pamatyti save ir partijas, kurios yra arčiausiai jūsų vienoje ar kitoje dimensijoje“, – aiškina ji.“Kadangi mūsų politika yra gana komplikuota, nesusiveda tik į kažkokią vieną ar dvi dimensijas, iš tiesų žemėlapius turime net du – galima pasižiūrėti, kaip tuose žemėlapiuose atrodo pats vartotojas ir kokios partijos pagal kurią dimensiją jam yra artimiausios. Taip pat galima pasižiūrėti netgi konkrečius politikus, kadangi pas mus vis tiek galima balsuoti ne tik už partijų sąrašą, bet ir reitinguoti atskirus politikus“, – sako prof. A. Ramonaitė.

Ainė Ramonaitė

Kiek gilintis – kiekvienas sprendžia pats

Platforma „Mano balsas“ leidžia greitai sužinoti bendrą rezultatą, o jei norisi įsigilinti plačiau – nagrinėti, kaip į kokį klausimą atsakė partijos, politikai, kai kurie jų taip pat pateikia ir papildomus komentarus. „Mes, kaip politologai, aišku, nesiūlome vien tik pagal tai rinktis, nes ši sistema parodo vertybines pozicijas, bet juk yra ir kitų kriterijų, pagal kuriuos žmonės renkasi, pavyzdžiui, pagal kompetenciją, pagal kažkokias ankstesnes patirtis, ar jiems patiko tie politikai valdžioje, kaip jie dirbo, ar įsivėlė į kažkokius korupcinius skandalus – šis testas tų aspektų nerodo. Bet čia yra geras vertybių sutapimo pasitikrinimas“, – sako prof. A. Ramonaitė.“Būna, kad žmonės iš anksto lyg turi numatę partijas, kurios galbūt patinka, už kurias galbūt galėtų balsuoti, bet nėra apsisprendę, už kurią tiksliai – tada tas testas labai naudingas, nes padeda susiorientuoti, kuri partija kokias palaiko vertybes. Ne paslaptis, kad iš tikrųjų beveik niekas neturi daug laiko gilintis į programas, be to, būna, kad partijos ne visais klausimais ir aiškiai pasako savo poziciją – jei norėsi ją surasti, turėsi sugaišti labai daug laiko. O čia galima tai padaryti ir gilintis pagal savo norą, ar tiesiog gauti greitą vaizdą, ar daug daugiau informacijos“, – pasakoja ji.

Sulaukia didelio populiarumo

Prof. A. Ramonaitė iš ankstesnių rinkimų prisimena, kad net plačiai nesireklamuojant, šis testas sulaukia daug populiarumo, žmonės noriai dalinasi rezultatais socialiniuose tinkluose, savo įspūdžiais ir reakcijomis.

„Dažniausiai tos reakcijos būna pozityvios, nes žmonės nustemba pamatę, kaip gerai tas testas iš tikrųjų atspindi situaciją. Arba kartais būna, kad kaip tik nustemba suvokę patys esantys galbūt ne visai toje pozicijoje, kaip įsivaizdavo ir tada pradeda gilintis, supranta, kodėl taip yra“, – pasakoja ji.

Pasak jos, paprastai testą „Mano balsas“ užpildydavo apie šimtas tūkstančių žmonių. „Bet manau, kad su „Delfi“ pagalba jų bus net daugiau. Pavyzdžiui, užsienyje tokie įrankiai irgi yra labai populiarūs. Tiesą sakant, kai kuriose šalyse vos ne iki 80 procentų visų rinkėjų pabando tokį testą, tad mums dar tikrai yra erdvės plėstis“, – sako prof. A. Ramonaitė.

Testą „Mano balsas“ galėsite rasti „Delfi“ specialiame rinkimų polapyje nuo rugsėjo 16 dienos bei „Manobalsas.lt“ svetainėje.