Karas Ukrainoje suteikė naują prasmę

Pasak „Delfi“ video vadovo Arturo Paknio, tremtį patyrusių žmonių istorijos Ukrainai išgyvenant Rusijos karo agresiją įgyja naują prasmę. „Lieka vis mažiau galinčių apie šį skaudų laikotarpį papasakoti žmonių, todėl kiekvienas išlikusiųjų prisiminimas ir įamžinimas yra prasmingas bei vertingas. Tai svarbu mums dabar, o kartu ir ateities kartoms“, – kalbėjo A. Paknys.

Tuo tarpu dokumentikos kūrėja ir „Delfi“ žurnalistė Daiva Ausėnaitė sako, jog pasakojant tremtinių istorijas buvo priimtas sprendimas suteikti ir daugiau informacijos apie tremties laikotarpį. Kaip pavyzdį ji pateikia interviu su Sibire gimusiu ir pirmus šešerius gyvenimo metus ten praleidusiu tremtiniu.

Daiva Ausėnaitė

„Tik grįžęs į Lietuvą jis pirmą kartą gyvenime valgė obuolį. Viso trečdalį nuo kelių šimtų tūkstančių ištremtų lietuvių sudarė vaikai iki 16 metų. Apie tai pasikalbėjau ir su istorikais. Manau, kad su kiekvienais metais atsiranda vis daugiau nežinančių ir nesuvokiančių to istorinio laikmečio poveikio mūsų tautai. Juk beveik kiekvienoje šeimoje galima rasti nuotraukų albumą, kuriame nuotrauka su užrašu „čia mes Sibire“. Dar didesnis dramatiškumas apima supratus, kad tremties paliestos šeimos dar ilgai negalėjo kalbėti apie tremtį ir išsakyti savo jausmų. Tai labai dramatiška Lietuvos istorijos atkarpa. Atvirai sakant, kuriant šias laidas, klausantis tremtinių prisiminimų, vartant jų nuotraukų albumus mane asmeniškai aplankė labai stiprus tremties ir genocido periodo suvokimas“, – atvirai sakė ciklo „Išlikę. tremtinių istorijos“ kūrėja.

„Išlikę. tremtinių istorijos“

Šiame cikle žiūrovai daugiau sužinos ir apie to laikmečio realijas, bus paaiškinti tokie žodžiai kaip „gulag“, „zekas“ ar „čeremša“. Pasak D. Ausėnaitės, pasakojant svarbu daugiau paaiškinti kuo skyrėsi ir skirtingais metais vykdytos tremčių bangos.

Skirtingi likimai

Nors visas dokumentikos ciklo serijas ir sieja tremties faktas, D. Ausėnaitė sako, kad kiekviena serija tapo atskiros istorijos pasakojimu ir kviečia pažvelgti į tą pačią istoriją iš skirtingų gyvenimų – jaunos septyniolikmetės, kuri įsitraukė į partizanų judėjimą, iš daugiavaikės šeimos kilusio šešiolikmečio, kuris net ir šalčiausiame Sibire nepraranda tikėjimo šviesia ateitimi ir kt.

„Mums dabar papasakoję apie savo gyvenimus tremtiniai pasakoja jaunystės prisiminimus ir iš dabartinės perspektyvos žiūrint drąsius poelgius. Jie nepakluso, protestavo, slapta susirašinėjo… Kai suvoki, kad taip elgėsi jaunas žmogus, istoriją imi suvokti ir dar iš vieno rakurso.

Tai neretai jaunų, drąsių, patriotiškų žmonių kova su prievartos režimu. Jie kiekvienas kovojo ir priešinosi kaip galėjo ir mokėjo. Ir nors tremtis pasiglemžė pusės išvežtų gyvybes, tie, kurie dabar su mumis kalbėjo – jie yra išlikę. Todėl ir šis žodis yra ciklo pavadinime.

Paskutinę ciklo laidą baigiau tokiais žodžiais, jog tai yra išlikusių tremtinių liudijimai. Jų prisiminimai perduodami mums ir tai yra didžiausia dovana. Tai yra mūsų paveldas ir istorija. Tie žmonės kovojo, kad mes būtume laisvi. Jie išliko, kad papasakotų mums, ką teko patirti. Todėl mes niekada neturime pamiršti. Ir būtent tai tapo mano pamatiniu suvokimu sukūrus šį laidų ciklą. Mes neturime pamiršti, o nepamiršime tik tada, kai suvoksime ne tik protu, bet ir širdimi, kas yra ta tremtis ir kaip ji paveikė atskirus žmones ir visą mūsų tautą“, – sakė „Išlikę. tremtinių istorijos“ kūrėja.

„Išlikę. tremtinių istorijos“

Į atmintį įstrigę išgyvenimai

D. Ausėnaitė sako, kad renkant informaciją bei susisiekiant su dokumentikos ciklo herojais tapusiais tremtiniais itin padėjo Lietuvos genocido ir rezistencijos centro atstovai, Anykščių ir Varėnos tremtinių sąjungos skyriai.

Negailėdami savo laiko tremtiniai pasakojo savo istorijas, kurių, kaip teigia pati žurnalistė, ji niekada nepamirš. „Tikiuosi, kad jų istorijos liks ir žiūrovų širdyse bei atmintyje. Nepamiršiu tremtinės Primos pasakojimo, kaip pusę metų buvo tardoma KGB kalėjimo rūsiuose ir pro šį pastatą ji vis dar kasdien praeina eidama savo reikalais. Praeina ir prisimena…

„Išlikę. tremtinių istorijos“

Nepamiršiu Alberto pasakojimo, kaip traukinių vagone, kuris vežė jį į Sibirą, beveik mėnesį žmonės mito dviem silkėmis, kurias Albertui įdėjo į kelionę juo besirūpinęs žmogus. Mano atmintyje liks tremtinys Bronius, kurio klausantis nuo veido nedingo šypsena, nes Sibire atsidūręs jaunas vaikinas neatsisakė savo svajonių – mokėsi fotografuoti ir būti kino mechaniku. Pralinksmino istorija, kaip jis savo pieštą paveikslą su dviem undinėmis iškeitė į motociklą. Išgirdau daug stiprių ir iš pamatų visas vertybes supurtančių istorijų. Jos mane paveikė ir tikiuosi, kad paveiks ir žiūrovus“, – vylėsi ji.

Dokumentinis ciklas„Išlikę. tremtinių istorijos“ bus rodomas kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį 11:30 val per „Delfi TV“.

„Delfi TV“ – nemokamas televizijos kanalas, pasiekiamas visiems Lietuvos gyventojams. Nerandi? Kreipkis į savo televizijos tiekėją arba įjunk kanalų skenavimą savo televizoriuje.