Pastarajį pusmetį buvo įvykdyti keli skambūs dezinformaciniai išpuoliai prieš NATO organizacijos vadovybę ir partnerius. Balandžio mėnesį piktavališkai pasisavinus el. pašto tapatybę (angl. email spoofing), NATO vadovo Jenso Stoltenbergo vardu buvo išsiųstas laiškas Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministrui Raimundui Karobliui apie sprendimą išvesti NATO karius iš Lietuvos, nes ši neva nesugeba dorotis su tuo metu vykusiu koronaviruso protrūkiu.

Mėnesį prieš pandemijai įsisiautėjant, Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos pareigūno vardu žiniasklaidos priemonėms buvo siunčiama informacija apie tariamą ministro R. Karoblio prašymą neatšaukti „Defender Europe 2020“ pratybų bei leidimą amerikiečių kariuomenei laisvai judėti Lietuvos teritorijoje, slepiant tai nuo galimo žiniasklaidos ir visuomenės pasipiktinimo.

Ekspertai vieningai sutaria, kad šių ir kitų panašių išpuolių pagausėjimo tikslas – Rusijos siekis pakirsti visuomenės pasitikėjimą NATO kariais ir pačia organizacija. Šią tendenciją patvirtina ir „Demaskuok.lt“ atliktas tyrimas apie tai, kaip analizuotoje rusiškoje žiniasklaidoje yra vaizduojamos minėtosios NATO pratybos „Defender Europe 2020“. 70 proc. visų ištirtų žinučių apie šias pratybas buvo neigiamos ir klaidinančios, beveik 30 proc. – neutralios, ir vos du straipsnius galima būti priskirti pozityviam turiniui.

Pasak „Demaskuok.lt“ vyriausiojo analitiko Algirdo Kazlausko, stebėjimo laikotarpiu (rugsėjo–birželio mėn.) temos, kurių kontekste buvo aptariamos NATO pratybos, labai keitėsi priklausomai nuo įvykių ir procesų tarptautinėje erdvėje. „COVID–19 pandemija stipriai pakoregavo NATO pratybų planus, tai atsispindėjo ir analizuotoje rusiškoje žiniasklaidoje – žinutės piką pasiekė pandemijos įkarštyje kovo mėnesį, tuo metu buvo nustatyta daugiau nei ketvirtadalis visų analizuotų atvejų.“

„Klaidinančios žinutės buvo nuolat keičiamos ir operatyviai pritaikomos pagal besikeičiančią sociopolitinę situaciją. Pradžioje buvo pabrėžiamas didžiausias JAV karių skaičius Europoje nuo Šaltojo karo laikų. O Rusijos ir Baltarusijos vadovai savo ruožtu pažadėjo duoti atsaką šioms sąjungininkų pratyboms,“ – teigia A. Kazlauskas.

„Demaskuok.lt“ duomenimis, daug kartų buvo perpublikuoti Vokietijos Bundestago nario, socialistų partijos („die Linke“) atstovo Alexanderio Noah pasvarstymai apie tai, kad „Defender Europe 2020“ yra agresyvios Vakarų politikos pavyzdys. Jis pakartojo Maskvos jau keliolika metų populiarintus mitus, kad Vakarai dar Michailui Gorbačiovui davė pažadą neplėsti NATO, o pats Aljansas yra agresyvi militarizmą kurstanti organizacija.

Vasarį ir kovą kylant rimtai pandemijos grėsmei, pasikeitė ir temos. „Šiuo laikotarpiu buvo pradėta linksniuoti JAV ir kitų NATO sąjungininkų atsakomybės stoka tučtuojau nenutraukiant manevrų. Kiek vėliau, Aljansui suspendavus pratybas, Kremliaus medija ėmė džiūgauti dėl nepavykusių planų. O dar vėliau, jas pratęsus mažesniu mastu, jie ėmėsi kritikos „nenumaldomam NATO šalių militarizmui“ ir „beširdiškumui“ manevruojant maro metu“, – įvykių ir juos lydėjusių naratyvų eigą vardija A. Kazlauskas.

„Galiausiai, balandžio pabaigoje artėjant 75-osioms Antrojo pasaulinio karo pabaigos metinėms Europoje, pradėta kalbėti apie tai, kad NATO pratybų paskirtis – užgožti Pergalės dienos šventę, pagrindinę Kremliaus atmintiną istorinę datą“, – apibendrina „Demaskuok.lt“ analitikas.

Dezinformacijos šaltiniuose dažniausiai pasitaikiusi tema kalbant apie „Defender Europe 2020“ pratybas buvo kariniai manevrai – ji sudarė apie 75 proc. visų paminėjimų. Straipsniuose buvo nagrinėjamos ir kitos temos: aptarinėjami tiek NATO kariniai planai, tiek politinės peripetijos, taip pat buvo nemažai kalbama apie saugumo politiką pasaulyje ir JAV kariuomenę Europoje.

Straipsniuose dažniausiai vyravę naratyvai buvo susiję su neva grėsminga NATO prigimtimi ir tariamai klaidingu Vakarų įsitikinimu apie grėsmes. Populiariausias naratyvas – NATO yra agresyvus aljansas – buvo pastebėtas 84 kartus. 60 kartų paminėta, kad NATO eskaluoja įtampą, kai tuo tarpu Rusija elgiasi priešingai. Virš keturiasdešimt kartų buvo pakartoti naratyvai, teigiantys, kad Rusijos grėsmė yra įsivaizduojama, NATO provokuoja ją atsakui ir ruošiasi karui prieš Rusiją.

„Matant bendrą negatyvių žinučių mastą, jų įvairovę bei platų aptarimą Kremliaus dezinformacijos kanaluose, galima daryti išvadą, jog „Defender Europe 2020“ pratybos jiems buvo vienas skaudesnių pastarojo meto NATO įvykdytų veiksmų, net ir nepaisant planus gerokai sujaukusios COVID–19 pandemijos sukeltų padarinių“, – sako A. Kazlauskas.

Apie „Demaskuok.lt“

„Demaskuok.lt“ – iniciatyva, telkianti visuomenės, žiniasklaidos ir valstybės atstovus kovai su netikromis naujienomis, kurios kelia sąmyšį ir mažina pasitikėjimą šalimi. „Demaskuok.lt“ iniciatyva sulaukė didžiausios pasaulyje paieškos sistemos „Google“ dėmesio ir finansavimo, o taip pat tokių žiniasklaidos gigantų kaip „The Financial Times“ ir „Deutsche Welle“ dėmesio. Organizacija savo veiklą yra pristačiusi 17 valstybių, tarp jų – Jungtinėse Amerikos Valstijose, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Serbijoje ir kitose.