Štai 4 idėjos, kaip naudoti vaizdo įrašus personalo atrankos procesuose. Jie pavers jūsų darbdavio komunikaciją patrauklesne, šiltesne, artimesne potencialiam darbuotojui.
Dar neatėjęs į pirmą darbo pokalbį, potencialus darbuotojas užmegs emocinį ryšį su jūsų organizacija, atrankos specialistu o gal net ir skyriaus, į kurį darbinsis, darbuotojais.
Darbo privalumų video
LinkedIn ir kituose darbo skelbimuose organizacijos įprastai vardija ilgą ir nuobodžią „darbo privalumų“ litaniją, kuri dažnai būna sausoka ir sudėtinga. Nuobodu, visi taip daro!
Tačiau jei įrašysite trumpą vaizdo klipą, kuriame jūsų darbo privalumus išvardins realus būsimas kolega – čia jau kitas lygis. Tikrai nereikia visko vardinti, tiesiog akcentuokite skirtingiems darbuotojams labiausiai patikusius benefit’us. Gali būti keli darbuotojai iš skirtingų skyrių.
Tokio tipo organiški vaizdo įrašai gali būti įrašyti poilsio zonoje ar kitose neformaliose situacijose, kur žmonės atsipalaidavę. Tokie klipai padeda pasiekti potencialius darbuotojus, kurie kitu atveju to galbūt nedrįstų klausti.
Nepamirškite, kad vaizdo turinys pirmiausiai skirtas perteikti emocinei informacijos pusei, tad galima įtraukti tokias jautrias temas, kaip emocinės sveikatos klausimai, įtraukties ir tolerancijos politika ir pan. Tokie vaizdo klipai skatina pasitikėjimą ir drąsina potencialų talentą jungtis prie jūsų komandos.
Naujokų įvedimo video
Absoliuti dauguma – net 80% darbuotojų – teigia, kad darbindamiesi mielai pasižiūrėtų vaizdo įrašą, kaip jūsų organizacijoje vyksta naujo darbuotojo įvedimas. Video yra vienas veiksmingiausių būdų pristatyti sudėtingus procesus aiškiai ir patraukliai.
Vienas video klipas gali būti skirtas išorei, kitas – jau vidiniam naudojimui, kuomet nauji darbuotojai gauna daug informacijos vienu metu ir ją reikia standartizuotai perteikti keliems ar keliolikai darbuotojų. Tokiame vaizdo klipe gali būti integruoti darbo jūsų vidiniame tinkle, dokumentų valdymo procesų ir kitų protokolų paaiškinimai.
Dar vienas vaizdo klipas gali trumpai pristatyti jūsų organizacinę kultūrą, tradicijas, svarbiausius metinius įvykius. Svarbu tai, kaip tokią vaizdinę medžiagą nauji darbuotojai gali peržiūrėti jiems patogiu metu už biuro ribų.
Darbo procesų video
Kurdami atviros ir įtraukiančios organizacijos įvaizdį, galite žengti dar toliau – pristatyti potencialiems darbuotojams ir kitoms tikslinėms grupėms atskirus jūsų organizacijos padalinius, komandas, projektus.
Tokie video turi ilgalaikį poveikį ir stiprina jūsų įvaizdį skirtingose profesinėse auditorijose. Šia vaizdo medžiaga galite dalintis su universitetais ir kitomis akademinėmis institucijomis, kurios dar tik augina jūsų būsimus talentus.
Pavyzdžiui:
Instaliuojate saulės elektrines? Puiku, sukurkite video apie jūsų inžinierių komandos darbo principus ir pasiekimus.
Programuojate apps’us? Papasakokite apie jūsų UX specialistų kompetencijas ir įdomiausius iššūkius.
Prekiaujate auto detalėmis? Tegul jūsų komanda išrenka automobilį ir parodo, kiek galima papildomai uždirbti iš naudotų detalių.
Būdų, kaip jūsų vidinius procesus ir kompetencijas paversti įdomiu video turiniu, yra daug. Tokie vaizdo reportažai kuria legendą apie jūsų ekspertiškumą, o sėkmingai susiklosčius aplinkybėms – gali tapti ne tik patraukliu įdarbinimo įrankiu, bet ir įvaizdinės kampanijos socialiniuose tinkluose dalimi.
Neformalus video
Net 87% ieškančiųjų darbo norėtų pamatyti neformalų jūsų organizacijos veidą. Vaizdo įrašai apie jūsų darbuotojų pomėgius, tradicijas, komandinės dvasios palaikymo projektus ir renginius – šiandien tokio video turinio nemažai matome technologijų startuolių komunikacijoje.
Tai vadinamieji behind-the-scenes video įrašai, jie yra puikus būdas parodyti mažiau matomas jūsų verslo puses, tuo pačiu humanizuojant organizaciją.
Tai labai vertina šiandien į darbo rinką ateinanti GEN Z karta – jie darbe pirmiausiai ieško prasmės. Jiems svarbūs atsakymai į klausimus „kodėl turėčiau būti su šiais žmonėmis kartu?“ ir „ar mano darbas turės prasmę man, kaip individui?“
Tai sudėtingi klausimai, į kuriuos atsakymų GEN Z ieško anapus darbo santykių ir motyvavimo sistemos.
***Pabaigai
Visi aukščiau išvardinti vaizdo turinio formatai nereikalauja didelių investicijų, kaip tradiciniai reklaminiai ar įvaizdiniai korporatyviniai klipai. Čia svarbiausia – drąsus kūrybinis požiūris ir šį žanrą kiek išmanantis videographer’is (operatorius).
Kuriant šio žanro vaizdo turinį lemiamą vaidmenį vaidina aukštas darbuotojų įsitraukimas ir organiškumas. Neabejoju, kad jūs tai galite!