Antrus metus iš eilės „Telia“ spalį skiria disleksijos pažinimo kampanijai, kuria siekia atkreipti dėmesį į šio sutrikimo keliamus nepatogumus ir kartu ieškoti inovatyvių formų kasdienybei palengvinti.
Šių metų kampanijoje akcentuojamas disleksijos kompleksiškumas – ji gali pasireikšti ne tik sumaišytomis raidėmis, bet ir problematišku erdvės ar laiko suvokimu. Disleksija taip pat gali pasireikšti sunkumais skaičiuojant, orientuojantis žemėlapiuose, suvokiant laiką ar tvarkaraščius, struktūruotai dėstant mintis, planuojant darbų seką. Nepaisant šių sunkumų, disleksija neturi įtakos žmogaus intelektui ar gebėjimui mąstyti. Šis sutrikimas žmogų lydi visą gyvenimą, tačiau su tinkama pagalba ir mokymosi metodais galima sėkmingai prisitaikyti.
Neskaitymo festivalis yra didžiausias šiai temai skirtas mėnesio renginys. Programoje numatytos manga personažų dirbtuvės, diskusijos aktualiomis ugdymo temomis, išmanių knygos formų pristatymas, pažintis su minčių žemėlapio technika ir kitos veiklos. Festivalis skirtas visai šeimai, čia kiekvienas bus kviečiamas pamilti istorijas be būtinybės skaityti ilgus tekstus. Neskaitymo festivalį organizuoja Lietuvos audiosensorinė biblioteka, dalyvavimas – nemokamas, tačiau kai kurioms veikloms reikalinga išankstinė registracija. Daugiau informacijos – festivalio interneto svetainėje.
Skatina pažinimo būdų įvairovę
Anot „Telia“ įvairovės ir įtraukties partnerės Julijos Markeliūnės, visi žmonės nusipelno turėti galimybę pažinti pasaulį jiems priimtiniausiu būdu, tačiau mūsų ugdymo ir švietimo sistema vis dar yra orientuota į informacijos perteikimą tekstu. Dėl to vaikai, kurie patiria sunkumų įsisavinant tekstinę informaciją, daro gramatines klaidas ir negali skaityti taip sklandžiai kaip kiti, dažnai lieka už borto, ignoruojant jų mokymosi poreikius.
„Jau seniai yra žinoma, kad gebėjimas sklandžiai skaityti ar rašyti nekoreliuoja su žmogaus intelektu – ką įrodo ir daugybės genealių bei sėkmingų asmenybių, tokių kaip Albertas Einsteinas ar britų verslininkas Richardas Bransonas, pavyzdžiai. Tad vietoje perdėto užsifiksavimo ties viena iš turinio pateikimo formų – tekstu, turėtume skatinti pažinimo būdų įvairovę. Išnaudojant šiandienos technines galimybes ir žinias pedagogikos bei medijų srityje reikia siekti įgalinti naujus bei išplėsti esamus mokymosi metodus, kad jie atitiktų ir poreikius tų, kurie su tekstu draugauja mažiau“, – sako J. Markeliūnė.
„Nors disleksiją turinčių vaikų yra 7–10 procentų, visuomenėje dar trūksta žinojimo, supratimo ir pagalbos, kad šie vaikai atsiskleistų ir pasitikėtų savimi. Jau ketvirti metai inicijuojame spalio mėnesio renginius, skirtus disleksijos pažinimui. Antrą kartą vyksiančiame Neskaitymo festivalyje daug dėmesio skirsime įtraukiajam ugdymui. Girdime ir matome daug nuogąstavimų bei nerimo, tad neformali festivalio atmosfera, įvairių patirčių programa leis ne tik artimiau pažinti disleksiją – savo ar kito – bet ir saugiai identifikuotis visiems, turintiems šį sutrikimą“, – sako Neskaitymo festivalio organizatorė, LAB Informacinių išteklių skyriaus vadovė Dalia Balčytytė.
Įtraukties klausimams skiria ypatingą dėmesį
J. Markeliūnės teigimu, „Telia“ deda daug pastangų, kad kuo įvairesnis turinys būtų prieinamas skirtingiems žmonėms. Bendrovė savo iniciatyva „Telia Play+„ platformoje talpina garsiniu vaizdavimu papildytus populiarius filmus tam, kad jais galėtų mėgautis regėjimo sutrikimus turintys žmonės. Į platformą taip pat integruojamas pirmosios lietuviškos programėlės visų neurotipų vaikams „Burbulai“ turinys. Be to, „Telia“ siekia nuolat didinti savo svetainės prieinamumą skirtingų poreikių turintiems žmonėms.
„Telia“ taip pat remia radijo projektą „Žinios lengvai“. Tai pirmoji Lietuvoje lengvai suprantama naujienų apžvalga, skirta intelekto negalią turintiems žmonėms, senjorams ir visiems, kam sunku suprasti įprastą informacijos pateikimą. Ji transliuojama kiekvieną trečiadienį nuo 20 val. laidoje „Aklas pasimatymas“ per „Gold FM“.
„Įtraukties klausimai mūsų įmonei yra itin svarbūs ir yra neatsiejami nuo mūsų socialinės atsakomybės. Stengiamės šioje srityje nuolat tobulėti patys ir prisidėti prie įvairių prasmingų projektų. Supratimo apie disleksiją didinimas remiant Neskaitymo festivalį ir kitas su šiuo sutrikimu susijusias iniciatyvas yra šių pastangų dalis“, – sako J. Markeliūnė.