Žaidimą „Bad News“ Lietuvoje pristato iniciatyva „Demaskuok.lt“, vienijanti žiniasklaidos, visuomenės ir valstybės atstovus prieš propagandą ir melagingas naujienas. Iniciatyvos vadovas Viktoras Daukšas komentuoja, kad ilgalaikis sprendimas yra piliečių ugdymas, kaip atpažinti melagingų naujienų technikas. Mokymasis žaidimo forma yra įdomus ir įtraukiantis būdas pasipriešinti netikrų naujienų srautui, o pritaikyti žaidimą lietuvių auditorijai paskatino puikūs tyrimo rezultatai.
„Piliečiai žaisdami žaidimą bus mokomi šešių dažnai naudojamų dezinformacijos technikų, tokių kaip apsimetimas kitu asmeniu, emocija, supriešinimas, konspiracija, diskreditavimas ir trolinimas. Žaidimas vyksta iš trolio perspektyvos, teks priimti daug neetiškų sprendimų, siekiant padidinti savo populiarumą ir sekėjų skaičių. Kembridžo tyrimo rezultatai rodo, kad supažindinus žmones su šiomis technikomis, jie lengviau atpažįsta melagingą informaciją. Pirmiausia nusprendėme žaidimą pristatyti Lietuvoje, o vėliau ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje ir Estijoje“, – komentavo V. Daukšas.
Žaidimo metu žaidėjas turi apsimesti netikrų naujienų kūrėju ir išbandyti populiariausius dezinformacijos kūrimo būdus. Jo tikslas – įgyti kuo daugiau sekėjų neprarandant patikimumo. Tinkamai įvykdęs užduotis žaidėjas apdovanojamas tam tikrą dezinformacijos kryptį atspindinčiu ženkleliu. Iš viso žaidimo metu galima surinkti šešis ženklelius, iš dalies paremtus NATO strateginės komunikacijos ir kompetencijos centro („NATO StratCom CoE“) ataskaita „Sunkiai įveikiamas skaitmeninis blogis“, kurioje išsamiai aprašomi įvairūs dezinformacijos būdai.
Įsitraukęs į žaidimą vartotojas, ieškodamas būdų, kaip įtikinamai kurti dezinformaciją, įsimena skirtingų jos būdų savybes ir daromą poveikį. Patyrus, kaip kuriamos netikros naujienos, didėja tikimybė šias naujienas teisingai identifikuoti realiame gyvenime.
Į didžiausią Baltijos šalyse naujienų portalą „Delfi“ integruotas naršyklės žaidimas Lietuvoje pasirodys lietuvių ir rusų kalbomis, Latvijoje – latvių ir rusų, o Estijoje – estų ir rusų. Kiekvienos šalies poreikiams pritaikytas žaidimas skirsis nuo pradinės angliškos jo versijos.
„Kad būtų įdomiau žaisti, atvejai žaidime bus lokalizuoti. Nuo angliškos versijos žaidimas skirsis tuo, kad jame bus Baltijos šalių dezinformacijos atvejai. Siekiame, kad žaidimo turinys žmonėms nebūtų svetimas, todėl adaptuojame jo turinį, parinkdami dezinformacijos atvejus, kurie jau buvo demaskuoti žiniasklaidoje“, – detalėmis dalinasi „Demaskuok.lt“ vadovas.
Žaidybinės formos sėkme kovojant su dezinformacija ir netikromis naujienomis neabejoja ir „Delfi Lietuva“ vadovas Vytautas Benokraitis, portalo kontekste jį matantis kaip kovos su melagingomis naujienomis tąsą.
„Pastaruosius trejus metus „Delfi“ skiria daug resursų ir investuoja į kovą su melagingomis naujienomis. Pradėjome nuo „Demaskuok.lt“, įkūrę „Melo detektorių“ tapome tarptautinio faktų tikrinimo tinklo nariais, prisijungėme prie „Facebook“ įrankio, padedančio mažinti melagingą turinį socialiniuose tinkluose. Šis žaidimas yra dar vienas mūsų žingsnis kovoje su propaganda ir melagingomis naujienomis, tik jau kitokia – pramogine, žaidybine – forma“, – mintimis dalinosi V. Benokraitis.
Žaidimą „Bad News“ visame pasaulyje jau išbandė milijonai vartotojų, o Kembridžo universiteto tyrimas, kuriame dalyvavo 15 000 dalyvių, atskleidė netikėtus rezultatus. Pažaidus vos penkiolikos minučių trukmės žaidimą, kuriame žaidėjas raginamas įsijausti į netikrų naujienų kūrėjo rolę ir manipuliuojant virtualių skaitytojų jausmais surinkti kuo daugiau sekėjų, 21 proc. sumažėjo žaidėjų patiklumas dezinformacijai, jiems buvo lengviau atskirti tikras naujienas nuo netikrų.
Kadangi tyrimais buvo įrodyta, kad melas internetinėje erdvėje sklinda greičiau nei tiesa, o demaskuojantys propagandą tekstai pasiekia ne visus jos paveiktus vartotojus, žaidimas suveikia tarsi skiepas nuo neteisingos informacijos. Perėjęs žaidimą ir užsitarnavęs visus virtualius melagienų kūrėjo ženklelius vartotojas tampa atsparesnis ir geriau informuotas, todėl nebėra toks patiklus melagingiems naratyvams tikrame pasaulyje.
Išbandykite žaidimą, paspaudę nuorodą žemiau: