Visa ši statistika rodo neįtikėtiną video turinio potencialą, o Cisco tyrimo duomenimis, 2022 m. video turinys sudarys net 82 % viso interneto srauto. Remdamiesi tokia informacija, drąsiai galime teigti, jog ateitis priklauso video turiniui.
„YouTube“ Lietuvoje
Lietuvoje „YouTube“ dalies auditorijos buvo pamėgtas netrukus po jo įkūrimo. Tiesa, verta paminėti, jog ankstyvajame „YouTube“ amžiuje Lietuvoje vyravo atsitiktinis video turinys, be scenarijų, be montažų – žmonės dalijosi tuo, ką pavykdavo nufilmuoti vienu kameros mygtuko paspaudimu. Tačiau dėl pakankamai lėto interneto, filmavimo įrangos stokos ir alternatyvios video peržiūrų platformos videogaga, „YouTube“ nebuvo itin populiarus. Vis dėlto, besivystant technologijoms, dėl galimybės monetizuoti vaizdo įrašus ir ateinant tendencijoms iš didžiųjų šalių, ilgainiui „YouTube“ tapo brandžia vaizdo įrašų peržiūrų platforma ir Lietuvoje.
Šiandien „YouTube“ matome aukšto lygio turinį, kuris tiek kokybe, tiek peržiūrų skaičiumi dažnai pranoksta net televizijos laidas. Puikus pavyzdys – Manto Bertulio prodiusuojami renginiai / „YouTube“ laidos „Kitokie pasikalbėjimai“, pasižymintys aukštu produkcijos lygiu. Ne vienas šios laidos epizodas yra sulaukęs daugiau nei 1 mln. peržiūrų. Vyksta ir atvirkštinis procesas – „YouTube“ vloginimo formatą perka televizijos kompanijos, čia kaip pavyzdį vertėtų paminėti keliautoją, vlogerį Aurimą Valujavičių.
Vadovaujantis Statcounter duomenimis, Lietuvoje „YouTube“ užima beveik 5 % socialinių tinklų rinkos, todėl potencialo augti tikrai dar yra. „YouTube“ nuolat tobulina savo algoritmus ir funkcijas, kad pritrauktų ir išlaikytų lankytojus. Lietuviai šią platformą daugiausiai naudoja muzikos paieškai ir klausymuisi.
Remiantis Socialbade, didžiausi lietuviški kanalai turi beveik 1 mln. sekėjų. Tačiau aklai šiais duomenimis pasitikėti nevertėtų, nes dalis kanalų nieko bendro su Lietuva neturi – čia tiesiog registruota kanalo kilmė. Taip pat yra ir kūrėjų, kurie vengia prisipažinti, kad veiklą vykdo Lietuvoje. Taip yra dėl naujo teisinio reguliavimo bei noro išvengti mokestinių prievolių.
„YouTube“ – įkvėpimui, hobiui ar verslui
Šiandien, kai video turinys vis dažniau pasitelkiamas ne tik pramogai, bet ir verslo tikslams, „YouTube“ gali tapti vienu iš pagrindinių įrankių, padedančių pritraukti ir sudominti tikslinę auditoriją. Nors kanalo veikimo principai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti aiškūs, siekiant aukštų verslo rezultatų, reikia perprasti keletą „YouTube“ niuansų. Labai svarbu išsigryninti, kokią naudą ir vertę publikuojamas turinys duos žiūrovui. Pagrindinė verslų problema kuriant turinį yra duodamos vertės stoka. Viskas prasideda ir baigiasi žinute, kurios pagrindinė mintis – „pasižiūrėkite, kokie mes šaunuoliai“. Bet juk asmeniniame bendravime nuolatinio puikavimosi ir gyrimosi nemėgstame. Tad ir organizacijoms svarbiausiais prioritetais turėtų būti empatija ir noras suteikti vertę bei padėti.
Klaidų dažnai darome ir bendraudami su kamera – mūsų elgesys tampa nenatūralus, su žiūrovu kalbame taip, tarsi jis būtų kvailesnis už mus. Siekiant to išvengti, naudinga įsivaizduoti, kad kalbame su geru draugu, kolega ar panašiai. Žinoma, privalome daug dėmesio skirti ir praktikai. Jei pirmame vaizdo įraše greičiausiai pasirodysime sutrikę, šimtasis kurs organišką ir natūralų įspūdį.
Svarbus ir video kūrimo techninis išprusimas. Kartais mėgstu juokauti, kad mes galime galvoje turėti pačios nuostabiausios knygos idėją, bet nieko nebus, jei nemokame rankoje laikyti plunksnakočio. Be to, nereikėtų pamiršti, kad kiekvienas soc. tinklas turi savo techninius niuansus, kuriuos lengviausia perprasti juo nuolat naudojantis bei optimizuojant savo turinį atsižvelgiant į rezultatus ir kitų kūrėjų darbus. Turbūt lengviausia mokytis iš tų, kurie jau pasiekė tokius rezultatus, kokių norite jūs. Lietuvoje turime puikių pavyzdžių, kaip verslininkai jau įdarbino „YouTube“: čia vertėtų paminėti kanalus „Pagal Jurgį“, kur verslininkas Jurgis Adomavičius dalijasi asmenine verslo vystymo patirtimi, laisvalaikiu taip stiprindamas savo asmeninį prekės ženklą. Taip pat labai stiprus projektas yra „Proto industrija“, kur galima pamatyti verslininką Eriką Viršilą kalbinant įvairiausių verslų savininkus.
Yra kelios galimybės, kaip „YouTube“ gali padėti siekti verslo tikslų. Išskirčiau tris pagrindines:
– Mokama „YouTube“ reklama. Kanalą galima pasitelkti kaip mokamos reklamos platformą. „YouTube“ daugiausiai naudojamas prekės ženklo žinomumo didinimo kampanijoms (angl. brand awareness). Platformą galima naudoti ir kaip tiesioginio atsako reklamą (angl. direct response), tačiau tam, kad tai būtų efektyvu, reikia teisingai parengtos reklamos loginės ir emocinės struktūros.
– Bendradarbiavimas su jau esančiais „YouTube“ kūrėjais. Kooperuotis verta dėl autorių jau išvystytos auditorijos, jos pasitikėjimo kūrėjų rekomendacijomis bei palyginti nedidelės reklamos kainos. Bendradarbiavimas galimas skirtingais formatais. Pavyzdžiui, mokant kūrėjams sutartą mokestį arba duodant jiems nuolaidos kodus ar partnerystės (affiliate) nuorodas, kad galėtumėte identifikuoti, kieno dėka buvo padarytas pirkimas jūsų svetainėje.
– Tapimas „YouTube“ kūrėju, savo kanalo vystymas. Dauguma įmonių, organizacijų ir amatininkų jau turi susikūrę savo „Facebook“ puslapius, moka parašyti gražius tekstus ir padaryti estetiškas nuotraukas, tačiau dažnas tai daro todėl, kad tai daro visi. Nors visi žino, kad, neperkant papildomos reklamos, organiškas įrašo pasiekiamumas yra itin mažas. Tuo tarpu turinys, publikuotas „YouTube“, dėl algoritmų ir didelių paieškų „dirba“ labai ilgą laiką. Savo „YouTube“ kanalą verta turėti kiekvienam, nes, nepaisant investicijų į naujus įgūdžius, pirmiesiems, spėjusiems į traukinį, rezultatai garantuoti. Ir tikrai nereikia galvoti apie internetinės „televizijos“ kūrimą – prekių ženklams pakaks atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus, pasidalinti atsiliepimais, vaizdo instrukcijomis ar kita panašaus tipo naudinga medžiaga. Pasidalinsiu nedidele paslaptimi: „YouTube“ vis dar labai mažai moterų kūrėjų, tad jas taip pat skatinu kuo greičiau pradėti ir mėgautis greitais rezultatais.
Ar jums reikia „YouTube“?
Nors „YouTube“ yra puikus kanalas didinant savo ar savo įmonės žinomumą ir kuriant ryšį su auditorija, svarbu įsivertinti, ar, skubos ir beribių galimybių metu, „YouTube“ platforma yra tinkamas kanalas jūsų verslui bei ar tam turėsite pakankamai laiko. Ankstyvojo „YouTube“ laikais buvo galima sulaukti daug dėmesio be didelių pastangų – taip buvo dėl palyginti nedidelio turinio kiekio platformoje, vyraujančio žemo video produkcijos lygio, nepaplitusios filmavimo įrangos. Panašią situaciją galėjome matyti „TikTok“ platformoje prieš kelerius metus. Šiuo metu, siekiant padaryti „YouTube“ savo strategijos dalimi, reikėtų į tai žiūrėti kaip į atskiro verslo kūrimą, juolab, kad kai kuriems kūrėjams tai ir yra verslas. Jei tai įrankis jūsų verslui, reikia detalizuoti, kokias naudas jis suteiks: didins žinomumą, pasitikėjimą ar padės tinklaveikoje.
Praktiniai patarimai pradedantiesiems
Jei apsisprendėte, kad „YouTube“ jūsų verslui yra reikalingas, žemiau pateikiu keletą praktinių patarimų, kurie padės šį kanalą išnaudoti strategiškai:
1. Įvertinkite laiko ir finansines sąnaudas ir nuspręskite, ar kursite video turinį savarankiškai, ar samdysite profesionalus.
2. Mokykitės kurti patys, kad net ir samdant žinotumėte, ko reikalauti ir kaip įvertinti darbus.
3. Išnagrinėję tendencijas, konkurentus ir savo potencialų žiūrovą, nuspręskite, kokį turinį kursite.
Norint turėti lojalią auditoriją, nuoseklumas „YouTube“ kanale yra vienas svarbiausių elementų.
4. Nuolat analizuokite rezultatus ir optimizuokite savo kanalą bei jo turinį. Atkreipkite dėmesį į antraštes, miniatiūras (angl. thumbnails), rekomenduojamus video ir kt.
5. Jei turite sekėjų būrį kitame soc. tinkle ar kontaktų sąrašą, nuolat informuokite juos apie savo „YouTube“ kanalą.
6. Naudokitės mokama „YouTube“ reklama.
7. Bendradarbiaukite su kitais „YouTube“ kūrėjais.
Video formatas neabejotinai pakeis tai, kaip mes žiūrime ir vertiname turinį socialiniuose tinkluose ir už jų ribų. „YouTube“ platforma video turiniui yra viena palankiausių, tad, jei tik leidžia laiko resursai ir kitos aplinkybės, neabejotinai skatinu žiūrėti į ją kaip į savo verslo strategijos dalį.