Trečiadienį „Alphabet Inc.“ priklausančios bendrovės „Google“ padalinys paskelbė, kad pratęs politiką, kuria draudžiama dezinformacija apie visas vakcinas, kurias sveikatos priežiūros institucijos laiko veiksmingomis. Draudimas bus taikomas bet kuriai žiniasklaidos priemonei, tvirtinančiai, kad vakcinos yra pavojingos arba sukelia lėtines sveikatos problemas, pavyzdžiui, autizmą, sakė Mattas Halprinas, „YouTube“ viceprezidentas, atsakingas už pasitikėjimą ir saugumą.

Prieš metus „YouTube“ uždraudė tam tikrus vaizdo įrašus, kuriuose kritikuojamos vakcinos nuo COVID-19. Bendrovė teigė, kad nuo tada pašalino daugiau kaip 130 000 vaizdo įrašų, kurie pažeidė šią taisyklę. Tačiau daugelyje vaizdo įrašų ši taisyklė apeinama abejotinais teiginiais apie vakcinas, neminint COVID-19. „YouTube“ nusprendė, kad jos politika buvo pernelyg ribota.

„Mūsų nuomone, žiūrovai gali prieiti išvadą, kad kalbama apie COVID-19, – interviu sakė M. Halprinas. – Norėjome įsitikinti, kad aprėpiame visą spektrą.“

„YouTube“ susidūrė su panašiu politiniu spaudimu kaip „Facebook Inc.“ ir „Twitter Inc.“ dėl informacijos apie sveikatą valdymo. Prezidentas Joe Bidenas ir JAV įstatymų leidėjai sukritikavo platformas už tai, kad šios netinkamai kontroliuoja skepticizmą dėl vakcinų ir melagingus teiginius.
Dešiniųjų pažiūrų politikai ir komentatoriai apkaltino „YouTube“ kalbos cenzūravimu.

Apie 64 proc. JAV gyventojų yra pasiskiepiję bent viena vakcinos nuo COVID-19 doze, o sveikatos specialistai tvirtina, kad ši liga vis labiau tampa neskiepytų žmonių liga. Darbdaviai pradeda reikalauti, kad darbuotojai būtų pasiskiepiję, nors kai kurios garsenybės ir profesionalūs sportininkai skeptiškai vertina vakcinų veiksmingumą.

Garthas Grahamas, „YouTube“ pasaulinio sveikatos priežiūros padalinio vadovas, sakė, kad bendrovė nesikalbėjo su J. Bideno administracija apie neseniai atnaujintą politiką, bet konsultavosi su sveikatos ekspertais. „Yra daug mokslinio stabilumo, susijusio su vakcinų saugumu ir veiksmingumu“, – sakė G. Grahamas.

Vasario mėnesį „Facebook“ pareiškė, kad uždraus paskyras, kuriose nuolat šmėsčioja sąmokslo teorijos apie vakcinas, ir bando imtis griežtesnių priemonių kovoje su nepasitikėjimu vakcinomis.

Iki šiol „YouTube“ leido žmonėms transliuoti beveik viską apie vakcinas. Pagal naująją politiką, kuri įsigaliojo trečiadienį, bus pašalintos kelios žinomos paskyros, kurias J. Bidenas sukritikavo. Tarp jų ir Josepho Mercola‘os, vakcinų skeptiko, turinčio beveik pusę milijono „YouTube“ prenumeratorių, ir „Children's Health Defense“, grupės, susijusios su Robertu F. Kennedy‘iu jaunesniuoju.

Vis dėlto naujoji „YouTube“ taisyklė turės dvi išlygas. Pasak M. Halperino, bendrovė leis „mokslines diskusijas“ – vaizdo įrašus apie vakcinų bandymus, rezultatus ir nesėkmes. Be to, „YouTube“ ir toliau leis asmeninius liudijimus, pavyzdžiui, tėvų pasakojimus apie savo vaiko skiepijimo patirtį.

Jei vaizdo įrašuose šie liudijimai sujungiami į vieną klipą arba pateikiami platesnio pobūdžio teiginiai, kuriuose abejojama vakcinų veiksmingumu, jie bus pašalinti, sako M. Halprinas. „Tik tada, kai kas nors sumanys apibendrinti: „Tai ne tik apie mano vaiką“, – sakė jis. – Riba čia akivaizdi.“

„YouTube“ teigia nuo 2020 metų vasario mėnesio dėl dezinformacijos pašalinusi daugiau kaip milijoną vaizdo įrašų, susijusių su visais COVID-19 aspektais. Be to, tam tikrus vaizdo įrašus apie sveikatą bendrovė vertina kaip „ribinius“ ir apriboja jų rodymą paieškos rezultatuose bei rekomendacijose. „YouTube“ paprastai tokių atvejų neatskleidžia.

Anot M. Halprino, tikėtina, jog filmuota medžiaga, kuriai taikoma naujoji politika, jau dabar vertinama kaip ribinė. Tačiau „YouTube“ vadovai nepasidalijo šių vaizdo įrašų srautų duomenimis ir nenurodė, kaip dažnai „YouTube“ sistema juos rekomendavo žiūrovams.