Jūros gėrybės – greitai ir nesunkiai pagaminamos
„Įvairiausios jūros gėrybės, tarp jų ir midijos, kasmet vis populiaresnės. Pastebime, kad pirkėjai vis daugiau dėmesio skiria maisto įvairovei, išbando naujus receptus, savo virtuvėse bando atkartoti svetur ar restoranuose ragautus patiekalus. Tad dažniau į savo racioną stengiasi įtraukti ne tik įvairesnės rūšies mėsos, bet ir žuvies, jūros gėrybių“, – atsiųstame pranešime spaudai sako „Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė.
Pasak tinklo atstovės, dažniau ragauti jūros gėrybių skatina ir tai, kad dažniausiai skaniems patiekalams paruošti nereikia nei daug laiko, nei įmantrių priedų.
„Midijos yra išties universalios, todėl lengva jas paruošti su tuo, ką dažnas jau turi namuose – skoniui bei aromatui gylio suteiks česnakas, svogūnas, o vien suderintos su konservuotais pomidorais, grietinėle ar makaronais jos per mažiau nei pusvalandį virs burnoje tirpstančiu patiekalu. Tai puikus pagrindinis ingredientas tiems, kurie nenori daug laiko skirti maisto gamybai, tačiau vertina gerą skonį“, – sako G. Kitovė.
Midijos, kaip ir krevetės, puikiai tinka įvairiems patiekalams gaminti. Paklausus, kaip paruošti midijas, dažnas atsakys – kuo paprasčiau! Jų skonis toks savitas, kad jį pakaks pabrėžti vos keliais produktais.
Midijos dažniausiai ruošiamos su švelniu kreminiu padažu, kuriuo siekiama pabrėžti joms būdingą skonį. Paruoštos jos patiekiamos gilioje lėkštėje kartu, skanu šalia padėti ir šviežios duonos, kurią galima dažyti į skanų padažą. Iš virtų ar troškintų midijų per kelias akimirkas galima paruošti aromatingą rizotą ar paeliją, jos puikiai dera salotose, troškiniuose, žuvienėse, rafinuotuose užkandžiuose. Jas tiks netgi picai – į jūros gėrybių picą įdėjus keletą midijų, patiekalas atrodys dar įspūdingiau, o jo skonis bus tiesiog dieviškas.
Midijos – vandenyno „filtras“
Šios Viduržemio jūros regionuose pamėgtos jūros gėrybės – maži dvigeldžiai moliuskai, kurie gyvena beveik visuose pasaulio vandenynuose. Midijas galima naudoti tiek kaip pagrindinį patiekalą, tiek kaip ingredientą sriubose, troškiniuose ar makaronuose. Midijos ne tik išsiskiria išskirtiniu skoniu, bet ir yra itin maistingos.
„Pavyzdžiui, net ir nedidelės midijos turi daugiau geležies nei jautienos kepsnys. Taip pat šie moliuskai – liesų baltymų šaltinis, juose gausu omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų A ir B12. Be to, midijos – ne tik išraiškingo skonio jūros gėrybė, bet ir svarbi jūrų bei vandenynų ekosistemos dalis“, – atsiųstame pranešime žiniasklaidai pasakoja „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė Monika Anilionė.
Ji priduria, kad šias jūros gėrybes galima vadinti natūraliu vandenyno filtru – kasdien viena midija prafiltruoja iki 20 litrų vandens, pasilikdama sau dumblius, ir taip kuria geresnes sąlygas vandenyno gyventojams bei augalams.
Dėl midijų teikiamos naudos aplinkai itin svarbu rinktis tokias jūros gėrybes, kurios būtų augintos bei sužvejotos tvaresniu būdu. Pavyzdžiui, jų asortimente šios jūros gėrybės pažymėtos MSC (angl. Marine Stewardship Council ir ASC (angl. Aquaculture Stewardship Counsil)) ženklais.
„MSC sertifikatas reiškia, kad produktas buvo sužvejotas laikantis nacionalinių ir tarptautinių įstatymų, nesukeliant grėsmės žuvų populiacijai, atsakingai naudojant žvejybos priemones, siekiant ilgalaikio žuvų bei kitų jūros gyvūnų buveinių išsaugojimo. Tuo metu ASC sertifikatu žymima produkcija, kurią pagamino ar tiekia akvakultūros ūkiai, veikiantys pagal aukščiausius standartus. Šį sertifikatą turintys ūkiai užtikrina laikomų gyvūnų sveikatą ir auginimo sąlygas bei biologinės įvairovės ir vandens išteklių apsaugą, sudaro tinkamas darbo sąlygas savo darbuotojams“, – akcentuoja M. Anilionė.
Kaip paruošti midijas
Prieš griebiantis recepto, „Iki“ atstovas Gintaras Bačkovas kviečia prisiminti kelias taisykles. Priešingai nei galima pagalvoti, midijas tinkamai paruošti nėra sudėtinga, tačiau verta žinoti esminius dalykus. Tuomet midijos bus išskirtinis, skanus ir labai sveikas produktas.
Apžiūrėkite. Šviežios midijos turi būti sandariai uždarytos. Jei kurios nors kiautas atviras, ją išmeskite. Taip pat padarykite ir su įtrūkusiomis kriauklėmis.
Ilgai nedelskite. Jūros gėrybės skaniausios šviežutėlės. Todėl G. Bačkovas rekomenduoja midijas valgyti dar tą pačią dieną po nusipirkimo, nes tuomet jų skonis geriausiai atsiskleis.
Nuvalykite. Prieš pradėdami ruošti patiekalą, reikia midijas sutvarkyti. Tam geriausia naudoti tekantį vandenį ir tvirtą šepetėlį, kuriuo nušveiskite kriaukles.
„Prie midijų populiarumo pasaulyje prisideda ir tai, kad jų virimas užtrunka visai neilgai. Jas ištraukti reikėtų iškart po to, kai atsiveria kriauklės, nes kitaip jų mėsa gali tapti guminė. Tie, kas nori išraiškingesnio skonio, jas verda ne vandenyje, o sultinyje. Dažnas gurmanas mieliau midijas troškina, nes taip išgaunama ideali mėsos struktūra“, – pasakoja „Iki“ atstovas.
Ką greito, nebrangaus ir išties skanaus pasigaminti su midijomis? „Iki“ kulinarai dalijasi trimis greitomis ir ypač gardžiomis idėjomis.
Midijos su pomidorais
Norintiems recepto su jūrų gėrybėmis, VMG rekomenduoja midijas su pomidorais. Pasak recepto kūrėjų, gana nesunkiai paruošiamas patiekalas nustebins savo skoniu ir aromatais.
Porcijos: 2
Gaminimo laikas: 20 min.
Reikės: 500 g midijų, 1 svogūno, 2 skiltelių česnako, 1 šaukšto aliejaus, 100 ml baltojo vyno, 1 indelio konservuotų pomidorų, 2 šaukštų sviesto, druskos, pipirų, aitriųjų paprikų dribsnių, šviežių petražolių, šviežių krapų.
Gaminame:
1. Midijas kruopščiai nuvalykite ir nuplaukite.
2. Svogūną ir česnakus susmulkinkite. Kepkite įkaitintame aliejuje apie 2 min., kol suminkštės. Supilkite baltąjį vyną ir pagarinkite apie 2 min.
3. Sudėkite nuplautas midijas ir konservuotus pomidorus. Patroškinkite 3–4 min.
4. Sudėkite sviestą, pagardinkite druska, pipirais, aitriųjų paprikų dribsniais, smulkintomis petražolėmis ir gerai išmaišykite.
5. Papuoškite midijas su pomidorais šviežių krapų šakelėmis.