Iššūkių daug, laiko mažai. Simboliška, kad kelionė įvyks 2019-aisiais, kurie yra paskelbti Pasaulio lietuvių metais, o geros valios miestiečiai jau gali suskubti prisidėti prie sumanymo sėkmės. Alytaus miesto ZONTA klubo iniciatyva vasario 26 dieną 18.30 val. Alytaus miesto teatro Didžiojoje salėje vyks geradarystės vakaras-paramos akcija, skirtas Alytaus jaunimo centro miuziklo grupės jauniesiems atlikėjams paremti.
Menų gimnazijos pėdomis – Alytuje
„Ir aš noriu važiuoti į Ameriką“, – „Baltaragio malūną“ pristatančiame vaizdo klipe, kuris buvo parodytas tarptautiniame vaikų ir jaunimo teatrų festivalyje „Akimirkos“, kaip ir pats miuziklas, sako šešiametė Liepa. Ji miuzikle įkūnija pagrindinę heroję Jurgą vaikystėje.
Mažoji Liepa – „Drevinuko“ mokyklos-darželio ikimokyklinio ugdymo grupės moksleivė, žengia tuo pačiu takeliu, kuriuo į sceną atėjo daugelis gabių alytiškių jaunuolių. Juos galime pamatyti ir Jaunimo centro miuzikluose, kurių naujausias, penktasis, sukurtas pernai – „Baltaragio malūnas“.
„Svarbiausia yra ugdymo tęstinumas. Labai gaila, kad dramos pradžiamokslį gavę pradinėje mokykloje, atradę save teatro studijoje „Drevinuke“, baigę pradinę mokyklą vaikai neturėjo kur tęsti šios veiklos. Žinoma, dvigubai smagu, kad dabar tai galima padaryti Jaunimo centre. Čia vyksta ir dramos užsiėmimai, suburta muzikai, šokiui gabių vaikų klasė. Jos pagrindu kuriami ir jungtiniai miuziklai, prie kurių dirba įvairių kolektyvų vadovai“, – pasakoja režisieriai, dramos mokytojai Ieva Ivanauskienė ir Jonas Gaižauskas.
Kaip kūrybinis duetas pradėję savo veiklą „Drevinuko“ mokykloje-darželyje, įkūrę daugybės konkursų ir festivalių laurus nuskynusią to paties pavadinimo teatro studiją, vėliau Ieva ir Jonas išaugino ją į savotišką teatrinį judėjimą visame mieste. Tai ir Jotvingių gimnazijoje gyvuojanti dramos studija „Taškas“, ir po Jaunimo centro stogu įsikūrę „Skrajokliai“, ir, suvienijus kūrybines pajėgas, Alytuje kuriami jaunimo miuziklai – išskirtinis reiškinys Lietuvos kontekste. Panašius spektaklius kuria nebent Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų gimnazija.
Ir scenos, ir verslo pradžiamokslis
„Į tolimas šalis išvykę alytiškiai pasiilgsta savo miesto ir atidžiai stebi, kas įdomaus jame vyksta. Šiuo metu JAV gyvenanti alytiškė Fausta Urbonienė, dirbanti Milvokio lituanistinėje mokykloje, pasiteiravo direktorės Jūratės Treigienės, ar Jaunimo centro ugdytiniai negalėtų pabendrauti. Direktorė pasiūlė „Baltaragio malūną“ atvežti į gastroles už Atlanto“, – pasakoja J.Gaižauskas.
„Nemenkas iššūkis“, – apie sumanymą leistis į kelionę kalba I.Ivanauskienė, pripažįstanti, kad ilgai svarstyti ir neteko – tiesiog nebuvo laiko. Kolegų iš Alytaus miesto teatro, jau dvejus metus iš eilės vykstančių gastrolių į JAV pėdomis, miuziklo trupė rimtai ruošiasi kūrybiniam nuotykiui. Iš viso vyks 25 jaunieji atlikėjai su lydinčiais suaugusiaisiais, jau nupirkti ir lėktuvo bilietai, kuriuos pavyko įsigyti po 500 eurų. Alytiškius pakvietusios lietuvių bendruomenės žada „Baltaragio malūno“ kūrybinę trupę apgyvendinti, tačiau jiems teks patiems rūpintis transporto Lietuvoje ir JAV nuoma. O jis už Atlanto, beje, labai brangus. Numatyta parodyti septynis spektaklius Milvokyje ir Čikagoje, susitikti su bendruomenėmis.
Pinigų, žinoma, reikės ir kasdieniam maitinimuisi, kitiems organizaciniams reikalams.
Išvyka yra planuojama tėvelių lėšomis, tačiau galimybės skirtingos, taigi labai labai praverstų ir rėmėjų pagalba. Pirmuoju trupės rėmėju tapo mažiausios miuziklo aktorės Liepos tėtis Erikas Vaičaitis, padovanojęs 100 eurų ir paraginęs jaunuosius atlikėjus pagalvoti, kaip išradingai pagausinti šias lėšas. Atspausdinę ir išplatinę spektaklio lipdukus, už gautą sumą jie sukūrė ir pardavė marškinėlius su tekstais iš „Baltaragio malūno“, taigi mokėsi ir verslo pradžiamokslio.
„Velnio nuotaka“ pagal alytiškius
1972 metais parašytos Kazio Borutos apysakos „Baltaragio malūnas“ motyvais sukurtas ir iki šiol bene populiariausias lietuviškas miuziklas „Velnio nuotaka“. Alytiškių spektaklyje taip pat skamba Viačeslavo Ganelino muzika pagal poeto Sigito Gedos libretą. Miuziklo kūrybinėje komandoje dirbo būrys patyrusių pedagogų ir savo srities profesionalų: choreografiją kūrė Aušra Saulevičiūtė, vokalo mokytoja Aldona Ramanauskaitė, scenografiją – Ilona Junevičienė, miuziklo aranžuotės autorius – Andrius Abromavičius, kostiumų dailininkė – Nijolė Katauskienė.
Apibendrindamas teatro studijoje „Drevinukas“ ir Jaunimo centre kuriamų miuziklų patirtį, režisierius J.Gaižauskas pastebi, kad bene sudėtingiausias dalykas yra rasti pjesę, kuriai pavyktų sukurti muziką be didesnių sąnaudų, nes profesionalios aranžuotės kainuoja pakankamai brangiai.
Kita problema, su kuria susiduria miuziklų kūrėjai, – gabių atlikėjų paieška, ypač trūksta dainininkų vaikinų. „Baltaragio malūne“ pagrindinius vaidmenis atlieka Laurynas Bagdonas (Pinčiukas), kurio pirmoji pažintis su teatru įvyko dar „Drevinuke“, Uosis Nojus Galkevičius (Baltaragis) ir Saulė Blažaitytė (Jurga) – tikrai ne naujokai scenoje, dainavę taip pat ir duetu, įvairių projektų dalyviai.
Kuo ypatingas alytiškių „Baltaragio malūnas“? Ieva su Jonu pajuokauja, kad, nors dauguma miuziklo narių jau beveik pilnamečiai, visų pirma teko „kupiūruoti“ arijas su užuominomis apie stipriuosius gėrimus. (Juokas juokais, bet mėgėjiškų teatrų festivalis „Pienių vynas“ jau nukentėjo dėl savo pavadinimo). Kitas klausimas, ar panašius kuriozus galima vertinti kaip teatrinio mokyklinio judėjimo tikrąsias problemas? Kažkodėl niekas garsiai nekalba apie tai, kad Lietuvoje tiesiog katastrofiškai mažėja teatro studijų, kuriose vaidina patys mažiausieji. Priežastis – teatrų vadovai dirba iš entuziazmo, apmokėjimas menkas, o tėvai ir įstaigų vadovai nori greito rezultato.
„Ar įmanoma per 4 savaitines pamokas sukurti spektaklį?“ – svarsto I.Ivanauskienė. Ir priduria, kad, žinoma, įmanoma, jei darbas su vaikais mokykliniame teatre yra vadovo pomėgis, tik nežinia, kiek ilgai tokiu entuziazmu gyvas būsi. Labai svarbus ir pačios įstaigos palaikymas, supratimas, kad lemia ne vieno ar kito kolektyvo formalizavimas, bet pajėgų sutelkimas. Kaip Alytaus jaunimo centre nutiko įkūrus gabių vaikų klasę ir teatro studiją „Skrajokliai“, aplink kuriuos suburtos kūrybinės pajėgos leidžia pasiekti labai įdomaus rezultato – miuziklas „Baltaragio malūnas“ Alytaus vardą jau visai netrukus garsins JAV.