S.Juškio jaunieji kolegos, projektavimo studijos „Baltic Architects Group“ atstovai architektas Marijus Surdokas ir projekto vadovė Katažina Rukšienė taip pat neabejoja savo sukurtu pastato projektu ir netgi laiko jį tam tikru proveržiu – traukos ir gyvybės prasme – formuojant Alytaus centrinę dalį. Istorija kartojasi: gyventojai svarsto, kad sumanymas gal ir geras, bet vieta netinkama. Statant rotušę tautos balso niekas neklausė, dabar gi laikai kiti. Aistros įsiplieskė dėl naujo pastato, kurį numatoma statyti šalia „Nemuno“ prekybos centro. Daugiaaukštyje statinyje turėtų atsirasti prekybos paskirties patalpos ir butai. Ar pastatas toks, koks suprojektuotas dabar, yra svetimkūnis Alytaus centre, ar šiuolaikiškas sprendimas, derantis aplinkoje?
Vieniems – šiuolaikiškas ir gražus, kitiems – masyvus ir nejaukus
Nelaukdami viešo svarstymo grupė aktyvių alytiškių surinko parašus po pareiškimu. Jame raginama rasti architektūrinį sprendimą, kad pastatas įsilietų į Alytaus miesto centro architektūrinę visumą, koreguoti pastato spalvinį sprendimą.
Pareiškimą pasirašiusių gyventojų vardu kalbėjo dailininkė Gintarė Markevičienė. Ji pabrėžė, kad alytiškiai nėra nusiteikę prieš statybas ar patį statinį, prieš šiuolaikiškumą, tačiau mano, jog objektas, kurį numatoma statyti, disonuoja aplinkoje, yra labai masyvus, užgožiantis kitus pastatus ir slegiantis. Juolab Alytaus centre vyrauja šviesesni atspalviai, o naujas pastatas yra tamsus, nejaukus.
„Projektuojamas pastatas yra gražus ir modernus, bet jis nėra tinkamas šiai vietai, alytiškiai pro jį eis kaip pro dėžę, neturinčią jokio architektūrinio ir istorinio konteksto“, – kalbėjo G. Markevičienė. Ji atkreipė dėmesį į tai, kad Alytui apskritai trūksta dermės ir savitumo, tarsi nežinoma, kuria linkme eiti.
Projektuojamo pastato architekto M.Surdoko nuomonė kitokia – projektuotojai nesprendžia viso miesto problemų, o projektuoja pastatą numatytoje vietoje.
Pastato architektui Alytus – gimtasis miestas
„Miesto problemas sprendžia verslas. Atsirandantys pastatai skatina atgimti, kurtis. Nenorėčiau kalbėti apie istoriją, kultūrinį paveldą, kurio statybų vietoje nėra. Žmonėms svarbu, kad būtų jauku, įdomu, atsirastų trauka. Analizuosime pasiūlymus dėl spalvų, bet teiksime tik tokius, kuriais patys tikime“, – sakė architektas M.Surdokas.
Jis priminė, kad pats yra kilęs iš Alytaus, šio miesto kontekstas jam žinomas, dar kartą jį analizavo ir rengdamas projektą.
„Viskas su šiuo pastatu gerai, gal tik dėl spalvų galime padiskutuoti“, – pastato šalininkų mintis įgarsino Ričardas Pruskas.
Tačiau išsiskyrė ne tik pačių alytiškių, bet ir architektų nuomonės. Nevienareikšmiškai sutikto pastato projekto pristatyme alytiškių architektų dalyvavo vos keli. „Pastatas pats sau ir eilinės komercinės erdvės“, – taip sumanymą įvertinęs architektas Donatas Dirsė pastebi, kad šis projektas nėra joks proveržis. Jo klausimas autoriams: ar patys projektu tiki? Architektas retoriškai klausia: ar toks pastatas tikrai atsiras, ar tai tėra tam tikras „zondavimas“?
Leidžiama penki aukštai, o suprojektuota šeši?
„Nei rotušė, nei šis projektuojamas pastatas savaime nėra blogi, tačiau jie stovi ne vietoje ir nubraukia miesto praeitį, onorėtųsi, kad bent nauji statiniai su ja referuotų“, – įsitikinęs skulptorius Mantas Kazakevičius. Jis pasigenda drąsesnių architektūrinių sprendimų, kurie apie istorinę praeitį pasakotų šiuolaikinėmis priemonėmis.
Susirinkusieji taip pat diskutavo dėl pastato aukštingumo. Daugiafunkcis pastatas suprojektuotas su komercinėmis 4 aukštų patalpomis nuo S. Dariaus ir S. Girėno gatvės pusės ir gyvenamuoju 6 aukštų daugiabučiu.
Projekto autoriai teigia, kad pastato aukštingumas atitinka galiojančius dokumentus, pasak jų, pastatas nepasiekia detaliuoju planu leidžiamų 23 metrų (nuo rotušės pusės pastatas siekia 10 metrų, gyvenamoji dalis – per 20). Tačiau bendrajame plane numatyti 5 aukštai, taigi vieną gali tekti „nubraukti“.
„Pastatui panaudojome terasavimą, kaip ir numatoma Alytaus detaliajame plane. Man atrodo, kad tai teisinga kryptis. Klaida būtų statyti vieno aukšto pastatus ten, kur leidžiama šešių, nes centras turi tankėti ir būti gyvas, o ne „skystas“, – įsitikinęs architektas M.Surdokas.
Kitas klausimas, ar naujasis pastatas netrikdys gyventojams ramybės, ar neprasidės raštai savivaldybei dėl šalia veikiančių kavinių? Pastato komercinėje zonoje numatoma įrengti terasą, kuri būtų skirta ne tik gyventojams, bet ir visiems miestiečiams. Cokoliniame pastato aukšte projektuojama automobilių stovėjimo aikštelė gyventojams, šalia pastato – atvykusiesiems.
Kas toliau?
Nuomonę išreiškę alytiškiai projektuotojų ir investuotojų prašė paieškoti variantų: kitos spalvos ir formos, atsisakyti griežto kubo. Architektas M.Surdokas žadėjo peržiūrėti, tačiau pabrėžė, kad nenori, jog būtų „margutis“.
Statinio projektavimo terminas – 2019 metai, statytoja – UAB „Septusa“, įsikūrusi adresu Naujoji g. 142, Alytuje. Projektuotojai raštu pateiks atsakymus visiems teikusiems pastabas ir siūlymus gyventojams.