„Jei žiūri į savo gyvenimo kelio pasirinkimą kaip į projektą ir naudos šaltinį, yra didelė tikimybė, kad tau pavyks, bet resursai per tam tikrą laiką išseks ir laimingas nebūsi, nes darai ne tai, ką visada norėjai“, – sako diplomuota teisininkė, atradusi save srityje, kuri ją domino nuo paauglystės – tapusi vizažo mokytoja ir mokanti grožio paslapčių Alytaus jaunimo centre.
Pataikė ant „grožio bangos“
„Per tokį, atrodytų, gana lėkštą dalyką kaip makiažas atrandu daug gilių ir reikšmingų gyvenimo aspektų, nes man tai yra tik priemonė, kuri padeda pažinti mergaites ir moteris bei išmokyti jas pamilti save“, – sako A.Čikiševienė.
Praveriant jaukios grožio studijos duris, žinoma, sunku išvengti stereotipo, kad vizažo mokytoja didžiąją dalį savo laiko ir pastangų skiria išorės puoselėjimui. Pašnekovė šypsosi: taip mano daugelis, nes stereotipai gajūs.
Tiesa, jos geriausia studijų laikų draugė, tokia išlikusi iki šiol, labai nustebo, kad Aliona ryžosi visiškai pakeisti veiklos sritį ir prisiminė pomėgį, apie kurį bendrakursiai nelabai ką ir žinojo – ne grožio priemonės būsimoms teisininkėms prieš sesijas rūpėjo.
Pirmoji A.Čikiševienės specialybė ir jos svajonių profesija – teisė, baigusi Europos Sąjungos teisės specializacijos magistrantūrą, tikėjosi, kad ši bus paklausi ieškant darbo. Tačiau pagal specialybę taip niekada ir nedirbo, nes tuo metu Alytuje darbo nerado, o išvažiuoti į kitą miestą nenorėjo. Vėliau gimė dvi dukros, joms paaugus, moteris pradėjo svarstyti: ką norėtų veikti gyvenime? Labai dėkinga artimiesiems, vyrui ir tėvams, kurie palaikė jos sumanymą. Ne taip lengva pasiryžti padėti į stalčių diplomą, pareikalavusį tiek jėgų, finansinių investicijų ir pradėti viską nuo nulio. Juolab tokioje „nerimtoje“ – grožio – sferoje.
„Didelė mano sėkmės dalis yra tai, kad vizažas, makiažai šiandien yra ant bangos, daugelis nori išmokti grožio kūrimo paslapčių, bet bangos ateina ir praeina. Todėl visada turiu žengti žingsneliu priekyje, kad galėčiau pasiūlyti kažką įdomaus“, – sako Aliona, daugiau kaip prieš metus pravėrusi Jaunimo centro duris ir sulaukusi pasiūlymo pabandyti. Iš pradžių pradėjo dirbti su suaugusiųjų grupe, vėliau prisijungė moksleivės, o dabar grožio studijoje „Femina Laeta“ – tikras antplūdis.
Mamos ir dukros
A.Čikiševienės dukrytėms Amelijai ir Evitai – aštuoneri ir šešeri. „Fantastiškos dangaus dovanotos panelytės“, – teigia apie jas mama, kuriai nereikia raginti mergaičių pabūti modeliukais, kai jos auklėtinės mokosi piešimo ant veido paslapčių.
Mamos ir dukros, lankančios Alionos vadovaujamą grožio studiją, vadovės pastebėjimu, kuria labai gražią santykių giją, padedančią joms rasti bendrą kalbą bet kurioje gyvenimo situacijoje. „Sesės“, – juokaudama vadina tokius duetus pašnekovė, kuriai labai smagu stebėti, kaip mamos ir dukros ne tik mokosi makiažo paslapčių, bet ir pagiria viena kitą ar pataria, ką daryti kitaip.
„Ne, dukryte, nenorėčiau, kad taip pasidažiusi iš namų eitum…“ – savo mamos atodūsį ir šiandien prisimena Aliona. Jos pirmoji makiažo „mokytoja“ – kaimynė – išmokė storu juodu pieštuku paryškinti apatinę akies liniją. Tačiau išmintinga mergaitės mama problemą išsprendė visai ne draudimais – užrašė trylikametę Alioną į tuomečio Jaunimo centro grožio mokyklą.
„Savotiška kilniųjų mergaičių mokykla“ – taip užsiėmimus su šypsena šiandien apibūdina pašnekovė. Mokėsi ne tik grožio paslapčių, bet ir bendravo su psichologu, kosmetologu. Netrukus mama pastebėjo, kad dukra jau moka elgtis su kosmetika. Pati Aliona šia sritimi tuomet susidomėjo kur kas giliau.
„Pirmoji mano kreminė pudra buvo „Balet“, o tušas „Leningrad“ – paspjaudai ir pasidažai, turbūt dar daugelis moterų tokią kosmetiką prisimena“, – šypsosi pašnekovė, prisiminusi tuometį grožio priemonių nepriteklių. Tačiau laikai keitėsi, iš pradžių ūžtelėjo kosmetikos lavina į parduotuves, o vėliau ir pamokėlių, kaip ja naudotis, interneto platybėse atsirado. Regis, tik norėk ir bandyk. Juolab šiuolaikinių paauglių mamos veikiau galvoja, kaip dukras nuo veidrodžio ir asmenukių nukelti, o ne į vizažo pamokas užrašyti. Tai ko moko Aliona, jei jos grožio studija sulaukia tokio susidomėjimo?
Kiekvienai – savitas grožio receptas
„Svarbiausia yra ne tai, ko merginos ir moterys mokosi, bet ką jos išsineša iš grožio mokyklos užsiėmimų. Studijos pavadinimas, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia „laiminga moteris“. Kosmetika yra tik priemonė, kuri padeda išmokti pamilti save, įgyti pasitikėjimo, tada moteris gali daugiau duoti kitiems, nes yra laiminga“, – įsitikinusi A.Čikiševienė, padedanti savo studijos lankytojoms susikurti individualizuotą grožio receptą, suprasti, kokia kosmetika joms tinka ir patinka, nepasiklysti jos gausoje. Ir jei po pirmų užsiėmimų merginos neretai yra pasiruošusios bėgti nusiaubti artimiausią kosmetikos parduotuvę, tai jau netrukus jos labai atidžiai pradeda rinktis ir neišlaidauja, nes sužino, kas joms tinka.
Geriausias įvertinimas vadovei – išgirsti paauglių atviravimus, kad jos išmoko puikiai jaustis ir be makiažo, nes įgijo vidinio pasitikėjimo. Ar tai reiškia, kad grožio specialistas – beveik pusė psichologo? Aliona neabejoja, kad viskas slypi galvoje, o makiažas tėra priemonė, per kurią ji pamato daug gražių sielų.
„Suaugusioms moterims grožio mokykla yra gera laisvalaikio forma, tikra dovana, kad Jaunimo centre galime pasiūlyti vis daugiau įdomių veiklų, matau, kad žmonėms to reikia. Nuolat kartoju savo mokinėms: „Esu laiminga ir dėkinga, kad pasirinkote mane, o ne TV pultą ir šiltas kojines.“ Mokinės yra mano variklis ir motyvacija, dėl jų norisi kurti, augti, tobulėti“, – sako A.Čikiševienė.
Jos galvoje sukasi daug sumanymų, pavyzdžiui, šiuo metu vadovė pradėjo ruošti merginas grupei, kuri mokysis atlikti scenos makiažą. Tokios pagalbos labai reikia ir kolegoms Alytaus jaunimo centre, po kurio stogu gyvuoja daugybė kolektyvų, vyksta įvairūs renginiai. Kol kas Aliona konsultuoja jaunuosius atlikėjus, surengė bendrą pamoką su vokalo studijos „Bel Kanto“ dainininkais, mokė, kaip profesionaliai pasigražinti lipant į sceną. Šis sumanymas kilo jų vadovei Aldonai Ramanauskaitei.
Nori dukroms parodyti senelių kraštą – Ukrainą
Kokia pirmoji asociacija jums ateina į galvą išgirdus, kad reikia sukurti makiažą Lietuvos šimtmečiui? Žinoma, ant skruosto nupiešta trispalvė bus puiki, bet jau matyta idėja. A.Čikiševienė ir jos mokinės į temą pažiūrėjo kur kas savitesniu rakursu – pabandė išreikšti makiažo spalvomis savo vidinę laisvę ir individualybę. Merginoms puikiai pavyko, o jų darbus įamžino kolegos iš Jaunimo centro fotografijos studijos.
„Mūsų šeimos istorija – kiek neįprasta, galima sakyti, kad mūsų patriotizmas ir meilė Lietuvai pasižymi slavišku užsidegimu ir lietuvišku nuosaikumu“, – Aliona pasakoja savo tėvelių, kurie abu yra kilę iš Ukrainos, atvykimo į mūsų šalį istoriją. Mama lietuvišką pajūrį pamilo dar vaikystėje, nes jos dėdė buvo vedęs klaipėdietę. Vėliau mokėsi Lietuvoje ir susipažino su tėčiu, kuris iš Ukrainos buvo pašauktas tarnauti Kaune. Susituokę jau 35-erius metus gyvena Alytuje, čia gimė Aliona. Jos tėtė yra Lietuvos kariuomenės atsargos karininkas, tarnavęs 25 metus, mama – 16 metų. Vyras – taip pat kariškis.
Vaikystėje Aliona su tėvais ne kartą viešėjo Ukrainoje, tačiau prasidėjus neramumams jau senokai ten nesilankė – Donecke gyvenantys artimieji pasakoja apie šiandien tebegriaudinčias kanonadas. Moteris labai norėtų senelių kraštą parodyti savo dukroms, ji pati užaugo girdėdama ukrainietiškas dainas, nors pati šia kalba nekalba. Ukraina buvo labai stipriai rusinama, pavyzdžiui, Alionos mama mokykloje mokėsi rusų kalba.
„Kaip mano mama mėgsta sakyti, tokia jau mūsų šeimos istorija, kad esame daugiau pasaulio piliečiai, bet visa širdimi pamilome Lietuvą ir Alytų“, – dėsto A.Čikiševienė, kuri Dzūkijos miestą vadina „fantastišku miestu auginti vaikus“.
Sumanymų nestokojanti Jaunimo centro mokytoja šį pavasarį žada surengti ir antrą sėkmingų moterų seminarą, kurio dalyvės pasidalytų patirtimis su abiturientėmis, kaip joms sekėsi atrasti savo gyvenimo kelią.