Šiuolaikiškame daugiaaukštyje statinyje Alytaus miesto centre turėtų atsirasti prekybos paskirties patalpos ir butai, apačioje – vieša erdvė, terasa gyventojams bei jų svečiams. Kol kas lieka atviras klausimas, kaip bus sprendžiamas privažiavimas prie pastato. Viena iš galimybių – įrengti jį iš Savanorių gatvės, suardant jaukią, prieš kelerius metus europinėmis lėšomis sutvarkytą Kraštotyros muziejaus kiemelio erdvę. Tokiu atveju reikėtų perkelti ir Vytauto Jaručio skulptūrą, kuriai šią vietą išrinko 2017 metais anapilin išėjęs kalvių kalvis.
„Atsižvelgdami į situaciją, mes panaikinome tiesioginę naujo pastato asociaciją su rotuše ir sukūrėme harmoningos kompozicijos statinį, kuris savo proporcijomis papildo esamą aplinką ir kartu yra šiuolaikiškos, miesto centrui būdingos santūrios architektūros sprendimas. Taip pat norime pasidžiaugti sklandžiu bendradarbiavimu su miesto bendruomene bei savivaldybės administracija. Dėkojame miesto merui, kuris užtikrina kokybišką ir greitą procesą, tai ypač svarbu siekiant miesto plėtros“, – paprašyta pakomentuoti pakoreguotą variantą sakė architektė K.Rukšienė.
Tačiau prieš pusantro mėnesio vykusio viešojo svarstymo metu jai teko išklausyti nemažai alytiškių priekaištų. Grupė aktyvių miestiečių netgi surinko parašus po pareiškimu. Jame ragino rasti sprendimą, kuriuo pastatas įsilietų į Alytaus miesto centro architektūrinę visumą, koreguoti pastato spalvinį sprendimą.
Alytiškiai pabrėžė, kad jie nėra nusiteikę prieš statybas ar patį statinį, prieš šiuolaikiškumą, tačiau mano, jog objektas, kurį numatoma statyti, disonuoja aplinkoje, yra labai masyvus, užgožiantis kitus pastatus ir slegiantis.
Atsižvelgdami į išsakytas pastabas, architektai pakeitė ne tik fasado spalvą į šviesią, bet ir vienu aukštu jį sumažino. Taip pat įvedė plytos motyvą, sumažindami stambių tūrių ir priekinio fasado skaidymą, o tai labiau jungia naują statinį su greta esančiu prekybos centru „Nemunas“. Statinio projektavimo terminas yra 2019 metai, statytoja – UAB „Septusa“, įsikūrusi adresu Naujoji g. 142, Alytuje.
Pasak Alytaus miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus vedėjos Vilmos Bartusevičienės, naujausiam priešprojektinių sprendinių variantui, kuris buvo parengtas atsižvelgus į visuomenės, specialistų, savivaldybės atstovų išsakytas pastabas, yra pritarta.
Alytiškiai taip pat domisi, kaip bus įrengtas privažiavimas prie naujojo pastato. Viena tokių galimybių – naujas įvažiavimas pro Kraštotyros muziejaus kiemelį. V.Bartusevičienė patvirtino, kad tokia galimybė tikrai yra vertinama, nes teritorijų planavimo dokumentai ją numato, tačiau nebūtinai bus pasirinktas būtent toks variantas. Projektą rengiantys architektai taip pat pateiks siūlymą, kaip jie projektuoja privažiavimus prie naujojo statinio Alytaus miesto centre.
Jei būtų nuspręsta įrengti įvažiavimą per muziejaus vidinį kiemelį, nukentėtų jau sutvarkyta erdvė, kuria buvo taip džiaugiamasi 2015 metais, užbaigus europinį projektą. Teritorija buvo sutvarkyta įgyvendinant Alytaus kraštotyros muziejaus rekonstravimo ir aplinkinės teritorijos sutvarkymo projektą.
Alytiškiams kyla visai pagrįstas klausimas, ar tokiu atveju nebūtų sugadinta infrastuktūra, kuriai įrengti panaudotos Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos?
„Techninio projekto rengimo metu būtų sprendžiama, kiek bus įsikišta į esamą situaciją, ar reikės sutikimų iš agentūrų“, – „Alytaus naujienoms“ sakė Alytaus miesto savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Matažinskas.
Įrengiant privažiavimą iš Savanorių gatvės, tektų iškelti ir V.Jaručio metalo plastikos skulptūrą „Pavasaris“, kurios istorijoje tai būtų tikrai ne pirmas kraustymasis.
1984 metais V.Jaručio skulptūra pastatyta prie tuometės Šaltinių pagrindinės mokyklos, tačiau – tik laikinai. Autorius sutiko savo darbą padovanoti miestui, jei jam bus rasta tinkama nuolatinė vieta. Kadaise 9 metrų aukščio metalo darbą siūlyta pastatyti Alytaus centre, prie buitinio gyventojų aptarnavimo kombinato. Vieta prie mokyklos, kaip sakė specialistai ir pats V.Jarutis, buvo netinkama.
Vienas autoriaus pasiūlymų – „Pavasarį“ įkurdinti Vilniaus gatvės eismo žiede, tačiau tuomet jam nepritarė politikai, savivaldybės tarybos komitetuose pasiūlę palikti skulptūrą prie mokyklos, kol tinkama vieta pagaliau atsiras.
Panašu, kad ta ilgai ieškoma vieta taip ir neatsirado, todėl autorius dėjo pastangas, kad 2017 metais skulptūra įsikurtų Alytaus kraštotyros muziejaus kiemelyje. Muziejaus direktorė Audronė Jakunskienė prisimena, kad vietos darbui šalia muziejaus taip pat buvo ieškoma labai atsakingai, tartasi su kauniečiu skulptoriumi Stasiu Žirguliu (Alytuje yra pastatytas jo sukurtas memorialas „Nurimęs varpas“) ir iš kelių variantų pasirinkta būtent ši erdvė. Sprendimu spėjo pasidžiaugti autorius, radęs vietą savo skulptūrai, kuris tų pačių metų rugsėjį mirė.
Jei būtų nuspręsta įrengti privažiavimą iš Savanorių gatvės, skulptūrai vėl tektų keliauti ieškoti sau naujos vietos. Pasak M.Matažinsko, dėl skulptūrų statymo ir priežiūros rekomendacijas duoda Alytaus miesto savivaldybės Monumentaliosios dailės kūrinių statymo ir priežiūros komisija, taigi jai klausimas ir būtų deleguotas.
„Miestas keičiasi, tačiau tikrai bus rastas sprendimas tam, kad būtų išsaugota pagarba šviesaus atminimo Alytaus miesto garbės piliečiui, kalvių kalviui Vytautui Jaručiui“, – sakė Alytaus miesto mero pavaduotojas Šarūnas Klėgeris, pabrėžiantis, kad kol kas tai yra galimybių vertinimai, kur atsiras įvažiavimai, o ne konkretūs sprendimai.