Bendrovė „Dainavos turtai“ to siekė norėdama, kad V.Smaidžiūnas įvykdytų daugiau kaip prieš dvylika metų prisiimtą įsipareigojimą. Tada „Šalmėtės“ savininkas pusę 25 arų žemės sklypo, kuriame pastatyta picerija „Palermo“, už 1 mln. 900 tūkst. litų pardavė „Dainavos turtams“ ir įsipareigojo statinį nugriauti.
Kadangi picerija nebuvo nugriauta, „Dainavos turtai“ per teismus ėmė siekti V.Smaidžiūno įsipareigojimo įvykdymo. Alytaus teisme buvo patenkintas šios bendrovės prašymas nugriauti statinį. Nors V.Smaidžiūnas dar teisybės ieškojo Kauno apygardos ir Lietuvos Aukščiausiajame Teisme, tačiau sprendimų dėl picerijos griovimo nepavyko išvengti.
Praėjusią vasarą „Palermo“ uždaryta, prasidėjo įrangos išmontavimas. Pernykštį rudenį viena nekilnojamojo turto bendrovė picerijos savininko prašymu paskelbė apie „Palermo“ pastato pardavimą nukėlimui arba galimybę jį įsigyti dalimis.
Taip pat pernykštį rudenį Kauno apygardos teismas vieno iš piceriją valdančios bendrovės „Šalmėtė“ administracijos atstovų prašymu dėl įmonės nemokumo jai iškėlė bankroto bylą. Šiemetės gegužės viduryje „Šalmėtė“ jau likviduota.
Pastaruoju metu prasidėjo „Palermo“ griovimo darbai. Kaip sakė V.Smaidžiūnas, pastatas parduotas fiziniam asmeniui alytiškiui: „Kiek žinau, kelia į Kauno rajoną, prie vandens telkinio statys gal banketinę salę.“
Jis tvirtino negalvojantis apie panašios viešojo maitinimo įstaigos atidarymą mieste.
Kreipėsi į paveldosaugininkus ir teismą
Prasidėjus picerijos griovimo darbams, V.Smaidžiūnas, pastebėjęs neva rastas senovinio pastato liekanas, konkrečiai – skliautuotų rūsių bei pamatų ir rūsio sienas, kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos. Nurodė, kad pamatai gali būti labai seni ir turėti Alytaus miestui istorinę, kultūrinę ir architektūrinę reikšmę.
Rašte departamentui V.Smaidžiūnas išreiškė nuomonę, kad šie radiniai reikalauja atitinkamo tyrimo ir įvertinimo, tad pastato griovimas turėtų būti sustabdytas iki priimtų atitinkamų sprendimų.
Kultūros paveldo departamentas pavedė Kultūros paveldo centrui įvertinti griaunamoje picerijoje aptiktus pamatus.
Praėjusią savaitę čia apsilankė šio centro paminklotvarkininkai. Konstatuota, kad pamatų liekanos, rastos pačiame griaunamame pastate ir prie jo nuo savivaldybės statinio pusės, neatitinka kultūros vertybių vertinimo atrankos ir reikšmingumo lygmens nustatymo kriterijų. Tad šių liekanų nesiūloma įtraukti į Kultūros vertybių registrą.
Toks raštas jau išsiųstas Kultūros paveldo departamentui. Prie pastarojo veikiančios vertinimo tarybos turės priimti galutinį sprendimą dėl minėtų pastato liekanų įrašymo į Kultūros vertybių registrą.
V.Smaidžiūnas kreipėsi ir į Alytaus apylinkės teismą, kad būtų laikinai sustabdytas priverstinis picerijos griovimas iki bus išsiaiškinta rasto paveldo istorinė ir kultūrinė reikšmė.
Teismas jau priėmė nutartį skundo trūkumams pašalinti, dar neišspręstas klausimas, ar priimti jį nagrinėti. Tokią nutartį V.Smaidžiūnas gali skųsti Kauno apygardos teismui.
Apsispręsta prekybos paskirties pastatą statyti kitoje vietoje
Bendrovė „Dainavos turtai“, turėjusi planų nugriautos picerijos vietoje statyti pagal naujausius planavimo dokumentus vadinamą prekybos paskirties pastatą, kuriame galėtų atsirasti ir administracinės bei gyvenamosios paskirties patalpos, dėl užtrukusio ir dar nežinia kiek užtruksiančio bylinėjimosi proceso sumanymui realizuoti pasirinko kitą kelią.
Tuo pačiu adresu kaip „Dainavos turtai“ Alytuje veikianti bendrovė „Septusa“, kurią valdo tie patys akcininkai kaip ir „Dainavos turtus“, jau rengia projektą minėtos paskirties pastato statybai kitoje miesto centro vietoje – kitapus griaunamos picerijos, S. Dariaus ir S. Girėno g. 9, prie „Nemuno“ prekybos centro.
Pastatas bus statomas iš privačių asmenų įsigytame 30 arų žemės sklype.
Planuojama statybas pradėti šį rudenį, o baigti ateinančią vasarą.