„Šį kartą pagrindiniu filmo personažu taps miestas, kuris pats pasakos apie situacijas, žmones, apie tai, kaip keitėsi jo veidas. Paliesime politinę, ekonominę, kultūrinę, švietimo sferas“, – būsimą filmą pristatė jo scenarijaus autorius ir režisierius A.Kinderis.
Planuojama, kad klasikinio 50 minučių formato dokumentinis filmas apims laikotarpį nuo 1990 metų iki Lietuvos Nepriklausomybės 100-mečio paminėjimo. Koks bus pavadinimas, paaiškės vėliau, kol kas jį kūrėjai vadina „Labas rytas, Alytau“ II dalis.
„Mane filme ypač domina istorinis lūžis ir jame vykę įdomūs dalykai, pradedant naujos ekonomikos gimimu, naujų politinių santykių atsiradimu. Tai buvo labai svarbus periodas, paskatinęs turto perdalijimą (valstybinio turto perėjimą į privačias rankas), naujų įmonių sukūrimą, lėmęs pokyčius visose gyvenimo srityse.
Buvo pertvarkyta švietimo sistema, atsirado nepriklausoma spauda, televizija, radijas. Atsirado nauji kultūriniai reiškiniai, gimė teatras, lėlių teatras, Gintaro Nasutavičiaus vežimų teatras, Daivos Martikonytės jaunimo simfoninis orkestras „Svajonė“, dailininko Redo Diržio akcijos. Keliomis akimirkomis bus prisimintas ir pirmojo Alytaus miesto mero Valdo Macedulsko pirmasis pokalbis mobiliuoju telefonu iš kabineto 1993 metais.
Bus paliestas ir įdomus fenomenas – komercinės alytiškių kelionės į Lenkiją su kontrabandinėmis cigaretėmis. Pasakosime ir apie sportą bei Alytų garsinusius sportininkus, net grožio konkursai bus prisiminti.
Žinoma, deramai dėmesio skirsime dramatiškiems periodams – Sausio 13-osios įvykiams, sovietų karių kapų iškėlimui su automatais ginkluotų karių pasirodymu bei kitiems įvykiams, padėjusiems pamatus mūsų šiandienai“, – pasakojo A.Kinderis.
Kūrybinę komandą kol kas sudaro režisierius ir scenaristas A.Kinderis su operatoriumi Kęstučiu Krivu. Vėliau prisijungs konsultantai, dailininkė, kompozitorius Jonas Jurkūnas, su kuriuo A.Kinderis dirbo kurdamas ankstesnius filmus.
Jau nufilmuota nemažai įvairių objektų, apie 20 interviu, kalbinami politikai, įmonių vadovai, kultūros darbuotojai, eiliniai alytiškiai. Ieškoma atsakymo, kodėl vienas įmones pavyko išsaugoti, o kitos žlugo.
„Visų, kuriuos kalbiname, prašome pasisveikinti su Alytumi. Norisi jaukumo, šilumos, kad miestas nebūtų pamotė, svetimas, juk čia praėjo daug gyvenimų, vyko dramos, meilės istorijos. Dokumentiką norisi apipinti meniškumo, poezijos sluoksniu“, – kalbėjo režisierius A.Kinderis.
Projektą iš dalies finansuoja Alytaus miesto savivaldybė, filmo sukūrimui skyrusi 10 tūkst. eurų. Jų režisieriaus teigimu, turėtų pakakti pagrindiniams dalykams – scenarijaus rašymui, operatoriaus darbui, montažui. Trūkstamą, maždaug tokio paties dydžio, sumą tikimasi surinkti iš rėmėjų. Filmą žiūrovai galės pamatyti jau šių metų pabaigoje.
* * *
Pirmasis A.Kinderio vaidybinis dokumentinis filmas „Labas rytas, Alytau!“, skirtas Lietuvos valstybės šimtmečio paminėjimo progai, pasakoja Alytaus miesto vystymosi istoriją nuo XIV a., kai Alytaus vardas buvo pirmą kartą paminėtas istoriniuose šaltiniuose, iki XX a. 10 dešimtmečio.
Žiūrovas su Alytaus istorija supažindinamas per senelio pasakojimą anūkui, sugrįžusiam į Lietuvą pasisvečiuoti iš Didžiosios Britanijos. Pasakojimas apie miestą ne tik suteikia vaikui žinių, bet ir suartina su seneliu.
Antrasis vaidybinis dokumentinis filmas -– „Mokytojas. Adolfas Ramanauskas-Vanagas“. Filmas pasakoja apie legendinio partizano sąsajas su Alytumi, kur jis trejus metus dirbo mokytoju, susipažino su būsima žmona Birute Mažeikaite, ir iš kur išėjo partizanauti.