„Šį kar­tą pa­grin­di­niu fil­mo per­so­na­žu taps mies­tas, ku­ris pats pa­sa­kos apie si­tu­a­ci­jas, žmo­nes, apie tai, kaip kei­tė­si jo vei­das. Pa­lie­si­me po­li­ti­nę, eko­no­mi­nę, kul­tū­ri­nę, švie­ti­mo sfe­ras“, – bū­si­mą fil­mą pri­sta­tė jo sce­na­ri­jaus au­to­rius ir re­ži­sie­rius A.Kin­de­ris.

Pla­nuo­ja­ma, kad kla­si­ki­nio 50 mi­nu­čių for­ma­to do­ku­men­ti­nis fil­mas apims lai­ko­tar­pį nuo 1990 me­tų iki Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės 100-me­čio pa­mi­nė­ji­mo. Koks bus pa­va­di­ni­mas, pa­aiš­kės vė­liau, kol kas jį kū­rė­jai va­di­na „La­bas ry­tas, Aly­tau“ II da­lis.

„Ma­ne fil­me ypač do­mi­na is­to­ri­nis lū­žis ir ja­me vy­kę įdo­mūs da­ly­kai, pra­de­dant nau­jos eko­no­mi­kos gi­mi­mu, nau­jų po­li­ti­nių san­ty­kių at­si­ra­di­mu. Tai bu­vo la­bai svar­bus pe­ri­odas, pa­ska­ti­nęs tur­to per­da­li­ji­mą (vals­ty­bi­nio tur­to per­ėji­mą į pri­va­čias ran­kas), nau­jų įmo­nių su­kū­ri­mą, lė­męs po­ky­čius vi­so­se gy­ve­ni­mo sri­ty­se.

Bu­vo per­tvar­ky­ta švie­ti­mo sis­te­ma, at­si­ra­do ne­pri­klau­so­ma spau­da, te­le­vi­zi­ja, ra­di­jas. At­si­ra­do nau­ji kul­tū­ri­niai reiš­ki­niai, gi­mė te­at­ras, lė­lių te­at­ras, Gin­ta­ro Na­su­ta­vi­čiaus ve­ži­mų te­at­ras, Dai­vos Mar­ti­ko­ny­tės jau­ni­mo sim­fo­ni­nis or­kest­ras „Sva­jo­nė“, dai­li­nin­ko Re­do Dir­žio ak­ci­jos. Ke­lio­mis aki­mir­ko­mis bus pri­si­min­tas ir pir­mo­jo Aly­taus mies­to me­ro Val­do Ma­ce­duls­ko pir­ma­sis po­kal­bis mo­bi­liuo­ju te­le­fo­nu iš ka­bi­ne­to 1993 me­tais.

Bus pa­lies­tas ir įdo­mus fe­no­me­nas – ko­mer­ci­nės aly­tiš­kių ke­lio­nės į Len­ki­ją su kon­tra­ban­di­nė­mis ci­ga­re­tė­mis. Pa­sa­ko­si­me ir apie spor­tą bei Aly­tų gar­si­nu­sius spor­ti­nin­kus, net gro­žio kon­kur­sai bus pri­si­min­ti.

Ži­no­ma, de­ra­mai dė­me­sio skir­si­me dra­ma­tiš­kiems pe­ri­odams – Sau­sio 13-osios įvy­kiams, so­vie­tų ka­rių ka­pų iš­kė­li­mui su au­to­ma­tais gin­kluo­tų ka­rių pa­si­ro­dy­mu bei ki­tiems įvy­kiams, pa­dė­ju­siems pa­ma­tus mū­sų šian­die­nai“, – pa­sa­ko­jo A.Kin­de­ris.

Kū­ry­bi­nę ko­man­dą kol kas su­da­ro re­ži­sie­rius ir sce­na­ris­tas A.Kin­de­ris su ope­ra­to­riu­mi Kęs­tu­čiu Kri­vu. Vė­liau pri­si­jungs kon­sul­tan­tai, dai­li­nin­kė, kom­po­zi­to­rius Jo­nas Jur­kū­nas, su ku­riuo A.Kin­de­ris dir­bo kur­da­mas anks­tes­nius fil­mus.

Jau nu­fil­muo­ta ne­ma­žai įvai­rių ob­jek­tų, apie 20 in­ter­viu, kal­bi­na­mi po­li­ti­kai, įmo­nių va­do­vai, kul­tū­ros dar­buo­to­jai, ei­li­niai aly­tiš­kiai. Ieš­ko­ma at­sa­ky­mo, ko­dėl vie­nas įmones pa­vy­ko iš­sau­go­ti, o ki­tos žlu­go.

„Vi­sų, ku­riuos kal­bi­na­me, pra­šo­me pa­si­svei­kin­ti su Aly­tu­mi. No­ri­si jau­ku­mo, ši­lu­mos, kad mies­tas ne­bū­tų pa­mo­tė, sve­ti­mas, juk čia pra­ėjo daug gy­ve­ni­mų, vy­ko dra­mos, mei­lės is­to­ri­jos. Do­ku­men­ti­ką no­ri­si api­pin­ti me­niš­ku­mo, po­ezi­jos sluoks­niu“, – kal­bė­jo re­ži­sie­rius A.Kin­de­ris.

Pro­jek­tą iš da­lies fi­nan­suo­ja Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bė, fil­mo su­kū­ri­mui sky­ru­si 10 tūkst. eu­rų. Jų re­ži­sie­riaus tei­gi­mu, tu­rė­tų pa­kak­ti pa­grin­di­niams da­ly­kams – sce­na­ri­jaus ra­šy­mui, ope­ra­to­riaus dar­bui, mon­ta­žui. Trūks­ta­mą, maž­daug to­kio pa­ties dy­džio, su­mą ti­ki­ma­si su­rink­ti iš rė­mė­jų. Fil­mą žiū­ro­vai ga­lės pa­ma­ty­ti jau šių me­tų pa­bai­go­je.

* * *

Pir­ma­sis A.Kin­de­rio vai­dy­bi­nis do­ku­men­ti­nis fil­mas „La­bas ry­tas, Aly­tau!“, skir­tas Lie­tu­vos vals­ty­bės šimt­me­čio pa­mi­nė­ji­mo pro­gai, pa­sa­ko­ja Aly­taus mies­to vys­ty­mo­si is­to­ri­ją nuo XIV a., kai Aly­taus var­das bu­vo pir­mą kar­tą pa­mi­nė­tas is­to­ri­niuo­se šal­ti­niuo­se, iki XX a. 10 de­šimt­me­čio.

Žiū­ro­vas su Aly­taus is­to­ri­ja su­pa­žin­di­na­mas per se­ne­lio pa­sa­ko­ji­mą anū­kui, su­grį­žu­siam į Lie­tu­vą pa­si­sve­čiuo­ti iš Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos. Pa­sa­ko­ji­mas apie mies­tą ne tik su­tei­kia vai­kui ži­nių, bet ir su­ar­ti­na su se­ne­liu.

Ant­ra­sis vai­dy­bi­nis do­ku­men­ti­nis fil­mas -– „Mo­ky­to­jas. Adol­fas Ra­ma­naus­kas-Va­na­gas“. Fil­mas pa­sa­ko­ja apie le­gen­di­nio par­ti­za­no są­sa­jas su Aly­tu­mi, kur jis tre­jus me­tus dir­bo mo­ky­to­ju, su­si­pa­ži­no su bū­si­ma žmo­na Bi­ru­te Ma­žei­kai­te, ir iš kur iš­ėjo par­ti­za­nau­ti.