Kapinėms – iki 40 arų plotas
Alytaus miesto savivaldybė Alytaus rajone, Nemunaičio seniūnijoje, Balninkų kaime, panaudos iš valstybės teise valdo beveik 15 hektarų žemės sklypą, kuriame veikia Užupių kapinės.
Balandžio pabaigoje posėdžiavusi miesto taryba priėmė sprendimą, kuriuo savivaldybės administracija įpareigota šioje vietoje steigti gyvūnų kapines iki 40 arų plote. Tai nuo žmonių palaikų laidojimo vietos nutolusi teritorija, pačiame miško kampe. Pasiūlymą steigti gyvūnų kapines pateikė tarybos narys Valerijus Vencius, kuris dabar vadovauja Mišriai tarybos narių grupei.
Tarybai priėmus tokį sprendimą, savivaldybės administracijai teko organizuoti krūmų iškirtimą, medžių išgenėjimą gyvūnų kapinėms numatytoje vietoje. Tam planuota išleisti kelis tūkstančius eurų iš vietinio biudžeto.
Tačiau, kaip sakė miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas Algimantas Tarasevičius, minėti darbai savivaldybei nieko nekainavo, atsirado savanoriai, kurie išgenėjo medžius, iškirto krūmus, už tai jie pasiėmė atsiradusias atliekas: „Dabar gyvūnų kapinės nuo žmonių palaikų laidojimo vietos yra nutolusios maždaug 300 metrų. Pakankamai didelis atstumas bus išlaikomas ir plečiantis žmonių laidojimo teritorijai, tai bus atskirta želdynais.“
Kokio aukščio paminklai galės būti statomi?
Šią savaitę miesto savivaldybės administracijos direktorei O.Balevičiūtei pasirašius įsakymą dėl gyvūnų kapinių steigimo Užupiuose ir patvirtinus Gyvūnų kapinių priežiūros organizavimo tvarkos aprašą, alytiškiams jau suteikta teisė savo nugaišusius augintinius laidoti minėtose kapinėse.
Miesto ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojo A.Tarasevičiaus teigimu, leidimas užkasti augintinį išduodamas jo šeimininkui ar laikytojui pateikus prašymą savivaldybės administracijai elektroniniu paštu ar į čia atvykus, pateikiant gyvūno įsigijimo ar kilmės dokumentus, jeigu tokie turimi. Leidimai bus išduodami ir tokių dokumentų neturint.
Leidime bus nurodomi augintinio duomenys, jo užkasimo data, informacija apie asmenį, atsakingą už kapavietės priežiūrą. Tai bus įrašoma Gyvūnų gaišenų užkasimo žurnale. O užkasimo, kurį teks atlikti pačiam gyvūno savininkui, laiką iš anksto reikės derinti su kapines prižiūrinčia įmone.
Gyvūnų kapinių priežiūros organizavimo tvarkos apraše numatyta, kad tarp kapaviečių turi būti ne mažesnis kaip pusės metro atstumas, kapavietės dydis priklausys nuo laidojamo gyvūno dydžio, smulkių gyvūnų gaišenoms ir urnoms su pelenais duobės gylis turės būti ne mažiau kaip 1,25 metro, vidutinių ir didelių gyvūnų gaišenoms – ne mažesnis nei 1,5 metro.
Užkasus gyvūno gaišeną ar urną su pelenais, gali būti pastatytas kapavietės vietą žymintis ženklas, lentelė ar paminklas, ne aukštesnis kaip 0,6 metro nuo žemės paviršiaus. Taip pat gali būti įrengtas antkapis, kurio plotas negali viršyti kapavietės ploto, ir kapavietės tvorelė – ne aukštesnė nei 0,3 metro.
Alytaus miesto savivaldybėje esančios Gyvūnų laikymo taisyklės numato, kad savo gyvenimą baigę augintiniai, pavyzdžiui, šunys, katės, kanarėlės, žiurkėnai ar kiti, turėtų būti utilizuojami. Tačiau tokiu būdu beveik niekas nesinaudoja. Nugaišusius augintinius daug kas laidoja nuosavuose sklypuose, kas nėra draudžiama, ar miškuose.
Kad alytiškiai pasigenda laidojimo vietos savo augintiniams, pastebėta jau seniai, tačiau toks klausimas niekada nebuvo iškeltas savivaldybės lygmeniu.