Taip jam būtų padidinta grąžintinų sklypų vertė. Iš kur toks savivaldybės dosnumas, kai gatvės pavadinimą rengiamasi naikinti, dar nepatvirtinus teritorijos detaliojo plano, kuriam Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos yra pareiškusi nemažai pastabų?
Teikiamas antrą kartą
Alytaus miesto savivaldybės tarybai sprendimo projektas dėl Signatarų gatvės pavadinimo naikinimo keičiant daugiau kaip prieš du dešimtmečius priimtą sprendimą buvo teikiamas svarstyti kovo mėnesį, dar praėjusios kadencijos tarybai. Tačiau jis atidėtas siekiant išsiaiškinti situaciją.
Dabar toks pat sprendimo projektas teikiamas svarstyti darbą pradėjusiai naujos kadencijos miesto tarybai.
Signatarų gatvės pavadinimą siūloma naikinti atsižvelgiant į miesto naujojo centro detaliojo plano Signatarų gatvėje korektūros koregavimo planavimo darbų programą. Pastarąją beveik prieš ketverius metus patvirtino tuometis administracijos direktorius.
Tačiau šios teritorijos detaliojo plano administracijos direktorius dar nepatvirtinęs iki šiol, o jam Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentas turi daug pastabų.
Ar ne pirmiau turi būti patvirtintas detalusis planas, o po to naikinamas Signatarų gatvės pavadinimas? Miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojo, savivaldybės vyriausiojo architekto Mindaugo Matažinsko teigimu, nėra reglamentuota, koks veiksmas turi būti pirmesnis.
Tačiau logika, regis, turėtų būti kitokia: kai yra administracijos direktoriaus patvirtintas teritorijos detalusis planas, tuomet turėtų būti naikinamas ir į šią teritoriją patenkančios gatvės pavadinimas.
Kodėl taip skubama panaikinti gatvės pavadinimą, kai dar neaiškus detaliojo planavimo dokumentas? Panaikinus gatvės pavadinimą, kažin ar rengiamas detalusis planas, kuriame įvardijama Signatarų gatvė, jau beatitiks realybę?
Vienas miesto tarybos narys, kuris nenorėjo būti įvardytas, pareiškė: „Panaikindami gatvės pavadinimą planuojamoje teritorijoje, pasakome, kad jos mums čia nereikia. O kodėl nereikia? Suprantu, savininkui padidėja grąžintinų sklypų vertė, bet kokia nauda savivaldybei? Kodėl mes turime taip daryti, mums turi būti svarbiau miesto, o ne privatūs interesai. Aš manau, kad čia slypi kažkieno iš savivaldybės buvusių vadovų ir dabartinių kai kurių specialistų interesai. Įsitikinęs, kad šia žemės sklypų grąžinimo istorija per rengiamą detalųjį planą turėtų susidomėti atitinkamos tarnybos.“
Detalusis planavimas kol kas stringa
Detaliojo plano rengimo iniciatyvos planuotame naujajame miesto centre už Jazminų gatvės turgavietės, kurioje yra numatyta Signatarų gatvė, ėmėsi Alytaus rajono gyventojas Zenonas Jeremičius, čia turintis nuosavos žemės, o jam tvarkyti žemės reikalus savivaldybėje padeda Alytaus advokatas Vytautas Kucevičius. Dar tik pradėjus tvarkyti šiuos reikalus tai patvirtino ir pats advokatas, ir savivaldybės atstovai.
Į planuojamą teritoriją patenka apie 2,9 hektaro plotas tarp Raudonkalnio ir Jazminų gatvių. Šioje planuojamoje teritorijoje atsiduria ir Alytaus verslininko Žilvino Treigio vadovaujamos bendrovės „Glass Market“ prie jai priklausančios Alytaus turgavietės daugiau nei prieš dešimtmetį privačiomis lėšomis įrengta automobilių stovėjimo aikštelė tarp Jazminų ir J.Matulaičio gatvių. Tiksliau – beveik 6 arai šios aikštelės atsiduria laisvoje valstybinėje žemėje, tad ji gali būti grąžintina savininkui.
Tačiau Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentas baigiamajame planavimo etape, balandžio viduryje, dėl naujojo centro detaliojo plano dalies Signatarų gatvėje korektūros koregavimo pareiškė, kad šiam planavimui yra pasibaigęs Aplinkos apsaugos agentūros, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir Alytaus miesto savivaldybės administracijos išduotų teritorijų planavimo sąlygų galiojimas. Tad norint tęsti planavimą reikia gauti naujas sąlygas.
Išdavus naujas planavimo sąlygas, teritorijų planavimo dokumento viešinimo procedūros turės būti kartojamos, todėl šiuo metu viešinimo procedūrų vertinimas neatliekamas.
Departamentas tokį nurodymą traktavo kaip privalomąjį.
Kaip sakė M.Matažinskas, jau yra kreiptasi dėl naujų planavimo sąlygų išdavimo.
Taip pat minėtas departamentas nurodė, kad į naujai formuojamo žemės sklypo ribas patenka ir dalis Nekilnojamojo turto registre įregistruotos automobilių stovėjimo aikštelės, o pagal Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą nuosavybės teisės atkuriamos į laisvą neužstatytą žemę.
Kai tiek pastabų dėl detaliai planuojamos teritorijos vadinamajame naujajame miesto centre, nelabai suprantamas savivaldybės ketinamas žengti žingsnis dėl Signatarų gatvės pavadinimo naikinimo šioje teritorijoje. Galbūt iš tiesų čia slypi įtartini, finansiškai kažkam naudingi interesai?
Miesto meras Nerijus Cesiulis tvirtino pasitikintis administracijos specialistų pateikta informacija dėl naikintino Signatarų gatvės pavadinimo: „Jos ten nėra jau dvidešimt metų, tai gal ir nereikia pavadinimo.“
Į klausimą, kad tokiu būdu pagerinamos sąlygos būsimam žemės savininkui, meras pareiškė: „O kodėl kažkam mes turime bloginti?“
Beje, Ž.Treigys, kaip pats sakė, pustrečių metų kovojantis dėl automobilių stovėjimo aikštelės išsaugojimo prie Alytaus turgavietės, iš buvusių miesto vadovų gavęs žodines garantijas, kad aikštelė išliks, šiandien jau galvoja apie turgavietės uždarymą: „Kaip suprantu, šiandien savivaldybei svarbus žemės savininkas, jo interesai, o ne alytiškiams sukurtos darbo vietos ir mūsų lėšomis įrengta aikštelė, kuria naudojasi ir aplinkinių daugiabučių gyventojai.“