Be to, galės ir prisidėti prie kolekcijos gausinimo padovanodamas suvenyrinį batelį. Tikslas – per trejus ateinančius metus surinkti tūkstantį batelių. O gal naujojo eksponato ir pirkti visai nereikės, galbūt koks suvenyras namuose ir taip neranda vietos?
Pradžia – prieš 20 metų
Suvenyrinių batelių ekspozicijos, įsikūrusios Josvainių kultūros centre, atidarymas vyko paskutinę žiemos dieną. Tarp gausiai susirinkusių svečių atidaryme dalyvavo ir Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius, pasveikindamas šaunią iniciatyvą ir pasidžiaugdamas, kad ši kolekcija taps dar vienu traukos centru Josvainiuose.
Pati parodos autorė džiaugėsi, kad ilgai kaupta kolekcija bus atvira bei prieinama kiekvienam norinčiam ja pasigrožėti. Ji prisiminė, kad kolekcionavimas prasidėjo nuo vieno batelio formos papuošalo.
„Viena mano draugė kažkur perskaitė, kad esą mano talismanas yra batelis arba mazgas. Ir ta proga ji man padovanojo pakabuką su bateliu. Na, tai mane ir „užkabino“ – pati pradėjau rinkti batelius, o netrukus juos man ir dovanoti pradėjo draugai bei pažįstami. Nesvarbu, kokia šventė, vis gaunu dovanų tų batelių. Jų šiuo metu yra daugiau nei 500. Tiesa, šioje ekspozicijoje matomi ne visi mano surinkti suvenyriniai bateliai, vėliau galbūt pristatysime dar kelias ekspozicines spintas ir kolekciją papildysime“, – pasakojo R. Aniulienė.
Ir iš Lietuvos, ir iš pasaulio
Kolekcionierė teigė, kad visi eksponuojami suvenyriniai bateliai jai yra mieli ir artimi. „Gal išskirčiau batelius, atkeliavusius iš Kinijos. Jie pagaminti iš porceliano, yra mėlynos spalvos. Kiti bateliai atkeliavo iš įvairių pasaulio šalių: Olandijos, Danijos, Švedijos, Suomijos, Lenkijos, Anglijos, Vokietijos, Portugalijos, Amerikos ir dar daugelio kitų šalių“, – šypsojosi pašnekovė. Žinoma, kolekcijoje yra ir batelių, pagamintų Lietuvoje, ekspozicijoje puikuojasi ir eksponatas, ant kurio matomas Josvainių miestelio herbas. Tiesa, paties pirmojo batelio, nuo kurio visa kolekcija ir prasidėjo, istorija gana liūdna. R. Aniulienė prisipažino, kad kolekcijai pradžią davusi batelį-pakabutį kažkur pametė…
Kolekcininkė yra surinkusi įvairių formų ir dydžių batelių – jie ne tik pastatomi, bet ir magnetukai, pakabukai, kvepalų talpos, netgi – vazonai.
Parduoti atsisakė
Tiesa, Lietuvoje kolekcionierių, kurie rinktų tokius pačius dalykus, R. Aniulienė teigė sutikusi ne itin daug. „Daugiausia juos sutinku Kaune, Urmo bazių sendaikčių turguje. Šie kolekcininkai pardavinėja įvairius suvenyrinius batelius. Tačiau jie nėra pigūs – dažniausiai kainuoja apie 50-70-100 eurų. Tiesa, ir tikri, specialūs kolekciniai bateliai kainuoja labai brangiai. Kol kas tokį pas save turiu tik vieną, prieš ketverius metus atvežtą dovanų iš Anglijos“, – pasakojo pašnekovė.
Tokie kolekciniai bateliai yra ypatingi tuo, kad jų pagaminamas ribotas kiekis, yra vienetiniai, skirti specialiai kolekcionieriams, visi turi specialių sertifikatą. Be to, pasižymi ir aukšta kaina. R. Aniulienės turimas kainavo 54 svarus.
Tiesa, kolekcininkė atskleidė, kad buvo sulaukusi pasiūlymo savo kolekciją ir parduoti, tačiau šio siūlymo griežtai atsisakiusi.
Nori surinkti 1000 eksponatų
Iki tol surinktų batelių kolekciją galėję apžiūrėti tik R. Aniulienės artimieji, dabar tokią galimybę jau turi ne tik Josvainių bendruomenė, bet ir visi norintys. Paklausta, kodėl nusprendė padovanoti josvainiškiams savo kolekciją, moteris sakė, kad nors Josvainiuose gyvena tik kelerius metus, tačiau jau spėjo pamėgti ir pamilti čia gyvenančius žmones.
„Iki tol gyvenau Babtuose, bet pastaruosius penkerius metus gyvenu Josvainiuose, savo tėvelių namuose. Atsikrausčiusi netrukus įsitraukiau į „Aušros“ klubo veiklą. Dabar su klubo narėmis tikimės, kad per trejus ateinančius metus batelių kolekciją pavyks padidinti iki tūkstančio vienetų. Esu labai dėkinga visiems, kurie man dovanoja batelius – tikrai jų laukiu iš visų geros valios žmonių, norinčių prisidėti. Visa tai bus dovana Josvainiams“, – šypsojosi moteris ir pridūrė, kad suvenyriniai bateliai gali būti bet kokie: iš stiklo, krištolo, metalo, porceliano, medžio, geležies, molio, vario. „Svarbiausia, kad batelis būti suvenyrinis, tinkamas į kolekciją. Jei gausiu tokį, kokį jau turiu savo kolekcijoje, jo tikrai neišmesiu, o bandysiu mainyti“, – sakė pašnekovė.
Kolekcionuoja ne tik batelius
Suvenyriniai bateliai pas R. Aniulienę atkeliauja įvairiais būdais – draugai ir pažįstami juos padovanoja įvairių švenčių proga, atsiunčia siuntiniais iš pačių įvairiausių pasaulio kampelių. Tiesa, viena istorija iki šiol graudina pašnekovę. „Seniau turėjau pelių kolekciją, kurią padovanojau vienam sergančiam berniukui. Jo mama, po daugelio metų sužinojusi, kad aš renku batelius, atsiuntė man vieną batelį. Jis mane jaudina iki šiol“, – pasakojo R. Aniulienė.
Minėta pelių kolekcija – ne pirmoji. Seniau moteris rinko degtukų dėžučių etiketes, aktorių nuotraukas, įvairių receptų iškarpas, senas knygas, iki šiol tebekolekcionuoja senus eglutės žaisliukus.
Kolekcionierė pasakojo, kad įvairių daiktų rinkimas plečia akiratį, skatina domėtis kitų šalių, iš kurių gauti eksponatai, kultūra. „Pavyzdžiui, Kinija garsėja savo mėlynos spalvos porcelianu, Skandinavijos šalyse bateliai dažniausiai būna klumpės formos. Lietuviški eksponatai (dažniausiai irgi klumpės) yra puošti gintaru“, – teigė pašnekovė.
Tikisi pasiekti rekordą
Aušra Vaidotienė, klubo „Aušra“ vadovė, džiaugėsi, kad jų gretose yra ši veikli josvainietė bei kvietė visus kraštiečius prisijungti prie klubo projekto – beveik pusės tūkstančio batelių rinkimo. „Mes ilgai diskutavome, kaip įamžinti Lietuvos valstybingumo šimtmetį, o kartu ir Josvainių miestelį. R. Aniulienė pati pasisiūlė padovanoti savo kolekciją, nes atsikrausčius iš Babtų į Josvainius, sukrauti eksponatai dėžutėse taip ir gulėjo iki šiol. Mes žinią entuziastingai sutikome, Josvainių kultūros centras kolekciją sutiko priimti. Tada Kėdainių rajono savivaldybei teikėme projektą, o už gautąsias lėšas įsigijome ekspozicijai skirtas spintas“, – pasakojo A. Vaidotienė. Ji teigė besitikinti, kad ir patys josvainiečiai įsitrauks į kolekcijos pildymą. „Pasiekus tūkstantį eksponatų, jau galėtume siekti rekordo. Mes norime, kad Josvainių miestelis turėtų didelę suvenyrinių batelių ekspoziciją, kuri taptų patraukliu traukos objektu“, – teigė pašnekovė.
Lankymas – Josvainių kultūros centre
Šią kolekciją galima apžiūrėti Josvainių kultūros centre. Centro darbo laikas – 10–18 val. Ekspozicijos lankymas – nemokamas.
O jei namuose turite kokį užsilikusį suvenyrinį batelį, atsivežkite jį ir padovanokite!