Visą rajoną apimanti strategija su situacijos analize, smulkiausiais priemonių ir jų pagrindimo argumentais iš pirmo žvilgsnio yra bauginantis 230 lapų smulkiausiai prirašytas dokumentas. Jame numatyti 4 prioritetai ir 266 priemonės išsikeltiems 36 uždaviniams pasiekti. Vargu ar jį skaityti pasiryžęs bet kuris kraštietis. Todėl pažvelkime į strategiją suprasdami, kad vadovaujantis tuo planu ir jo nurodymais kasmet bus kuriamas idealus Kėdainių krašto ateities paveikslas. Koks jis?
Ambicingas siekis
Noras tapti e. Lietuvos centru − labai ambicingas siekis.
Gyventojų apklausa parodė, kad 45 procentai paklaustųjų iškilus viešųjų paslaugų poreikiui vis dar renkasi ateiti į jiems reikalingą įstaigą, kiek mažiau − 41 procentas kreipiasi telefonu ir tik 18,2 procento savo užklausas rašo elektroniniu paštu arba internetu. Savivaldybei reikės keisti gyventojų įpročius. O tai sunkiausiai pasiduodantis pokyčiams dalykas.
Norint pasiekti savo užsibrėžtą tikslą, pirmiausia teks daug investuoti bei gerinti visų įstaigų informacinių technologijų bazę, greitai diegti e. paslaugas.
Reikės ir šviesti, ir mokyti gyventojus naudotis kuriamomis skaitmeninėmis paslaugomis ir kartu vis pratinti prie naujovių.
Mato iššūkį
„Šitą tikslą matau kaip patį ambicingiausią, o kartu ir sudėtingiausią, nes tai darbas su dviem dalykais vienu metu: sparčiai atsinaujinančiomis pažangiausiomis technologijomis ir žmonėmis, kurie turi nusistovėjusius įpročius ir sunkiai persiorientuoja, nes natūraliai nespėja taip greitai keistis.
Be to, didelė dalis rajono gyventojų yra brandesnio amžiaus, tai dar labiau reiks galvoti apie jiems tinkamas priemones ir paslaugas, tačiau sudėtingas užduotis visada įdomu įveikti“, − sako Arūnas Kacevičius, savivaldybės administracijos direktorius.
Paimta kryptis aiški − inovacijos, tačiau čia laukia nemenki iššūkiai.
Jau dabar apgalvotos ir numatytos kelios investicijų kryptys: diegti ir nuolat naujinti administracijos, įstaigų ir organizacijų informacines sistemas bei kompiuterinę įrangą, konsoliduoti informacinių technologijų infrastruktūrą, plėsti ir modernizuoti teikiamas viešąsias ir administracines elektronines paslaugas, vykdyti mokymus ir kvalifikacijos kėlimą – kitaip sakant, nebijoti ten, kur reikia, suskaitmeninti miestą ir draugiškai pratinti gyventojus tuo naudotis.
Vizijai įgyvendinti iškelti 3 tikslai, 7 uždaviniai ir numatyta įgyvendinti 57 priemones, atitinkančias modernius reikalavimus.
Ragina nevengti technologijų
Šiuolaikinės inovatyviosios informacinės technologijos reikalauja nuolatinės priežiūros bei atnaujinimo, todėl visiškai aišku, kad ateityje reikės daugiau žmogiškųjų išteklių bei investicijų, kurios į pažangiausius dalykus yra tikrai didelės bei greičiau nuvertėjančios.
„O jeigu leisčiau sau dabar pafantazuoti, manau, kad įgyvendintas e. miestas būtų didelis žmonių potencialo išlaisvinimas visai kitiems naujiems dalykams, net atradimams.
Negaišdami laiko vaikščioti po įstaigas, žmonės galės daugiau gero laiko skirti savo užsiėmimams, artimiesiems, tobulėjimui, mokymuisi vis naujų dalykų, pažinimui vis kitų sričių ir naujovių.
Tereikia išdrįsti protingai naudotis technologijomis ten, kur reikia, o sutaupytą laiką skirti tradiciniams dalykams, tada bus gyvenime darna“, − linkėjo nesibaiminti technologijų Arūnas Kacevičius.
Svarbu būti pirmaujančiais
Pasaulis vystosi neįtikėtinais tempais, ypač sparčiai tobulėja technologijos. Ką daryti, kad neliktume „užkampyje“?
„Mūsų ateities vizija įpareigoja mus tapti pirmaujančius. O ką tai reiškia? Imkime bet kurią sritį. Kad ir viešąjį transportą.
Nauji išmanūs autobusai, galbūt valdomi kompiuterių – jau tikriausiai netolima ateitis. Tačiau mūsų tikslas – ne tik rasti galimybių tokiems autobusams įsigyti, bet ir sudaryti tokias eismo sąlygas, kad gatvėse nebūtų spūsčių, kad gyventojams nereikėtų kvėpuoti išmetamosiomis dujomis užterštu oru.
Tam reikia tobulinti eismo valdymo struktūrą. Ir tai ne tik suremontuotos gatvės ar autobusų maršrutų optimizavimas, bet ir naujos technologijos, padedančios pastebėti susidarančias spūstis ir reguliuojančios eismą, tai ir verslininkų skatinimas kurti tam tikrus mobilumo produktus ar teikti atitinkamas paslaugas, naudojant inovatyvias transporto technologijas“, − pasakoja administracijos direktorius Arūnas Kacevičius.
Pirmieji žingsniai
Paklaustas, kokie bus daromi pirmieji žingsniai tokiai strategijai įgyvendinti, Arūnas Kacevičius sako: „Visame mieste ir didesniuose miesteliuose, o pradžioje bent jau gausiai lankomose miesto vietose – aikštėse ir parkuose − turime užtikrinti bevielio nemokamo interneto naudojimosi galimybes. Planuojame sudaryti žemėlapį vietų, kuriose jau dabar veikia nemokami interneto prieigos taškai.
Pats raginsiu ir aktyvinsiu savivaldybės valdomas įmones ir įstaigas plėtoti pažangias technologijas, padedančias gyventojams el. būdu tvarkyti visus reikalus ar sužinoti reikiamą informaciją.
Dar kitas žingsnis šioje srityje – skatinti verslininkus ne tik ieškoti inovatyvių sprendimų, bet ir kurti darbo vietas, kurios įvairius darbo procesus padarys įdomesnius, reikalaujančius kūrybiškumo.
Jau šiandien padarytas sprendimas modernizuoti mūsų savivaldybės svetainę. Tokia ja naudojamės daugiau kaip 10 metų. Nenuostabu, kad ji nebeatitinka jokių šiuolaikinio žmogaus lūkesčių“, − sakė Arūnas Kacevičius.
„Tiku, kad pasieksime visus užsibrėžtus tikslus ir pavyks įgyvendinti visus sumanymus.
Mes turime atsakingus ir darbščius pedagogus, stiprius ūkininkus, daug pasiekusius verslininkus, aktyvų jaunimą, išradingus vaikus, rūpestingus socialinius darbuotojus, kūrybiškus kultūros darbuotojus bei kompetentingus valstybės tarnautojus. Visi mes trokštame pačių geriausių dalykų sau ir bendruomenei“, – sako Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis.
Tradicijas saugos
Suformuotoje Kėdainių vizijoje rajono vadovai aiškiai išreiškia palankų požiūrį į verslą, investicijas ir pramonę.
Gyventojai nurodo, kad sveikatos priežiūros, infrastruktūros, komunalinio ūkio ir aplinkos priežiūros bei kultūros, švietimo ir socialinių paslaugų kokybė rajono gyventojus tenkina. Kiekvienai sričiai duodama nuo 8,7 iki mažiausiai 7,5 balų. Žemesnių vertinimų nėra. Tai rodo, kad svarbiausios žmonėms sritys vertinamos tolygiai. Todėl šiose srityse savivaldybė sieks tik dar geresnės kokybės ir žmogiškųjų santykių.
Rengiant Kėdainių rajono strateginį plėtros planą iki 2030 metų, buvo siekiama įtraukti kuo daugiau bendruomenės narių.
Rajono vadovai, savivaldybės ekspertai, viešųjų įstaigų, verslo, bendruomeninių ir jaunimo organizacijų atstovai, dalyvaudami šiame svarbiame darbe, ieškojo rajono išskirtinumo, specifiškumo, teikė idėjas, dalinosi įžvalgomis, kokie Kėdainiai turėtų būti ateityje. Ir pasirinktai krypčiai pritarė.
Kėdainių ateities vizijoje turi būti orientuojamasi ne tik į žemės ūkio pramonės, daugiakultūriškumo ar istorinio paveldo pozicionavimą, tačiau atsižvelgiama ir į krašto potencialą tapti inovatyviu tiek bendruomenės, tiek vystomų veiklų lygiu.
Kėdainių vizija – e. Lietuvos centras, garsus daugiakultūriu paveldu ir išvystytu turizmu, inovatyvios pramonės bei klestinčio žemės ūkio kraštas, kuriame kiekvienam gyventojui garantuojamas socialinis saugumas, užtikrinama aukšta gyvenimo kokybė.
Kėdainių rajono savivaldybės strateginiam plėtros planui iki 2030 metų įgyvendinti bus naudojamos savivaldybės biudžeto, valstybės biudžeto, Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir kitos lėšos, kurios apima privačias lėšas ir kitų finansavimo mechanizmų lėšas.
Kėdainių rajono savivaldybės strateginio plėtros planas iki 2030 metų prioritetai:
- Pažangi ekonomika.
- Aukšta gyvenimo kokybė socialiai atsakingame rajone.
- Modernus rajonas su darnia aplinka.
- Efektyvi ir kiekvienam artima vietos savivalda.