Pinigų užteko tik trečdaliui

„Per tuos tris mėnesius, kai įsigaliojo finansinė paskata jaunoms šeimoms pirmajam būstui įsigyti, iš viso sulaukėme 31 prašymo“, – sakė specialistė.

Tiesa, pasak jos, ne visos paraiškos atitiko keliamus reikalavimus.

„Didžioji dalis, t.y. dvidešimt šeši prašymai, buvo patenkinti ir uždegta žalia šviesa gauti paramą, – pasakojo J. Blinstrubaitė. – Tiesa, penkios paraiškos turėjo trūkumų, todėl jų autoriai finansine paskata pasinaudoti negalėjo.“

Apskritai naujojo įstatymo atsiradimą savivaldybės atstovė vertina teigiamai.

„Manau, jis pasiteisino. Jaunoms šeimoms tai yra vis šioks toks finansinis palengvinimas“, – kalbėjo pašnekovė.

Deja, anot J. Blinstrubaitės, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skirtų pinigų užteko ne visiems prašantiems.

„Parama galėjo pasinaudoti tik trečdalis prašymus pateikusių šeimų, t.y. iš jau minėtų 26 pinigų užteko tik devynioms“, – apgailestavo Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Ji taip pat sakė, kad aktyviausiai kaip būsimą gyvenamąją vietą jaunos šeimos rinkosi Kėdainių miestą. Tiesa, tai žmonės, kurie iki šiol taip pat gyveno Kėdainių regione, tik neturėjo nuosavo būsto. Tokių, kurie keltųsi iš didmiesčių į regioną, per tris pirmuosius mėnesius nepasitaikė.

„Viena šeima gyvena Panevėžio rajone, bet sutuoktinis dirba Kėdainių rajone, taigi ji išreiškė norą apsigyventi pas mus“, – teigė pašnekovė.

Nors sausis dar tik įpusėjo, tačiau šiais metais, pasak J. Blinstrubaitės, šeimos jau kreipėsi ir pateikė naujus prašymus finansinei paskatai gauti.

„Iki sausio 15 d. žmonės turėjo atnaujinti prašymus. ačiau, kiek šiems metams bus skirta pinigų, reikėtų klausti ministerijos“, – kalbėjo savivaldybės atstovė.

Būstus rinkosi prie didmiesčių

Taigi, pasidomėjus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kiek šiems metams yra numatyta skirti pinigų jaunoms šeimoms finansinei paskatai gauti, jos atstovai teigė, jog planuojama suma – 10 mln. eurų.

Tiesa, nors Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja sakė, kad skirtų pinigų pateiktoms paraiškoms patenkinti užteko vos trečdaliui, ministerija pateikia kitokius duomenis.

„Lėšų pakako, nes ne visos jaunos šeimos, kurioms buvo suformuotos pažymos subsidijai gauti, sugebėjo iki gruodžio 31 d. sudaryti būsto kredito sutartis su kredito davėjų. Tik 158 jaunos šeimos sudarė būsto kredito sutartis ir joms buvo išmokėtos subsidijos“, – atsakyme rašė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai.

Jie taip pat įsitikinę, jog užmojis jaunas šeimas apgyvendinti regionuose tikrai pasiteisino.

„Galima drąsiai teigti, kad pasiteisino. Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms sistemoje dalyvauja 38 kredito davėjai (2 bankai ir 36 kredito unijos) ir 1 047 jaunos šeimos“, – rašoma atsakyme.

Ministerijos duomenimis, nuo tada, kai įsigaliojo minėta lengvata, buvo gauta daugiau nei pustrečio tūkstančio prašymų.

„Per tris mėnesius gauti 2 644 prašymai suteikti finansinę paramą, iš jų 1 597 atmesti dėl to, kad nepateikė visų reikalingų dokumentų arba pateikti dokumentai nesudarė galimybės nustatyti teisę į finansinę paskatą, tai yra, neatitiko teisės aktų reikalavimų“, – teigia specialistai.

Anot jų, dažniausiai žmonės būstus pageidaudavo rinktis arti didžiųjų šalies miestų.

„Parama teikiama vertinat ne jaunos šeimos gyvenamąją vietą, bet teritoriją, kurioje jauna šeima pageidauja įsigyti būstą. Daugiausia būstų įsigyti pageidavo Kauno, Vilniaus ir Klaipėdos rajonų savivaldybėse“, – rašė ministerijos atstovai.