Kretingos dvaro rūmai, nacionalinio reikšmingumo kultūros vertybė, susideda iš rytinio ir vakarinio korpusų, tarp kurių įsiterpusi oranžerija – Žiemos sodas. Istorinė veranda buvo pastatyta prie rytinio rūmų korpuso galinio fasado sienos. Ji buvo skirta parko apžvalgai ir poilsiui, taip pat pro ją į Baltąją (pokylių) salę patekdavo į šventes pakviesti grafų Tiškevičių svečiai, kuriems čia grodavo pučiamųjų orkestras.
Veranda buvo nugriauta po Pirmojo pasaulinio karo, o 1968 metais jos vietoje pristatytas keturių aukštų Žemės ūkio technikumo mokomasis korpusas, sudarkęs rūmų ansamblio visumą bei istorinio parko kraštovaizdį.
Kretingos rajono mero Antano Kalniaus teigimu, 2015 metais nugriovus sovietinį svetimkūnį, atsirado galimybė pilnai atkurti istorinį pagrindinės grafo Juozapo Tiškevičiaus rezidencijos –Kretingos dvaro rūmų pastato vaizdą ir išplanavimą.
„Atstačius verandą bus įgyvendinta ir dar viena Kretingos muziejaus vizija – veranda taps nauja, įvairiems renginiams skirta Kretingos kultūrine erdve. Taip pat bus išspręstos gaisrinės saugos bei žmonių evakuacijos, žmonių su negalia patekimo į muziejų problemos“, – sakė A. Kalnius.
Pasak Kretingos muziejaus direktorės Vidos Kanapkienės, istorinę grafų Tiškevičių rūmų verandą numatyta atkurti autentišką, pagal išlikusią ikonografinę medžiagą.
„Beveik septyniasdešimties kvadratinių metrų ploto, ant aukšto tinkuoto mūro cokolio stovėjusi veranda buvo vienaukštė, su žemu šlaitiniu stogu, jį laikančiomis apvaliomis kolonomis ir iš aikštelės į tris puses žemyn vedančiais aukštais, plačiais laiptais. Centrinė verandos dalis buvo atvira, o abu šonai – uždari ir įstiklinti“, - teigė V. Kanapkienė.
Kretingos dvaro sodybos rūmų verandos atstatymo techninį projektą, kainavusį 17 tūkst. eurų, parengė UAB „Klaipėdos projektas“. Lėšas skyrė Kretingos rajono savivaldybė.
Atstatymo darbus atliks VĮ „Lietuvos paminklai“ skelbtus verandos tvarkybos ir rekonstravimo viešųjų pirkimų konkursus laimėjęs rangovas UAB „Pamario restauratorius“. Bendra statybos darbų vertė – beveik 164 tūkst. Eur. Iš jų kiek daugiau nei 43 tūkst. skirs Kultūros paveldo departamentas, likusią dalį – Kretingos rajono savivaldybė. Darbus numatoma pradėti šią vasarą, o baigti – ateinančiais metais.