Kaip Eifelio bokštas Paryžiui
„Nežinau, kas darosi, bet kad kažkas kažką organizuoja, tai tikrai“, – juokėsi „Pajūrio naujienų" pakalbinta P. Beniušienė.
Šią istoriją įdomia pavadino ir Kultūros paveldo departamento (KPD) Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas.
Į jo vadovaujamą teritorinį padalinį prieš porą savaičių raštu kreipėsi paslaptyje laikomam klientui atstovaujantis vienos advokatų kontoros atstovas, pasidomėjo, ar Salantų tankas yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. Vėliau, L. Kavaliauskui su advokatu susisiekus telefonu, šis atkreipė dėmesį, jog tankas esąs pavojingas ginklas, ir vidury laukų, kaip dabar, negalįs būti laikomas. Paaiškėjo ir daugiau detalių: Vilniaus policijos komisariatui mįslingas vieno antikvariato savininkas jau yra pateikęs pageidavimą, kad, kai itin didelio svorio techniką gabensis iš Salantų, būtų užtikrinta pareigūnų palyda kelyje.
„Nuvažiavau į Salantus, pasišnekėjau su miesto seniūnu Kaziu Galdiku, taip pat – su Imbarės seniūnu Antanu Turauskiu, Salantų regioninio parko direktoriumi Modestu Šečkumi. Šie žmonės kaip susitarę tvirtino: Salantų kraštui tankas yra toks pat svarbus kaip Eifelio bokštas Paryžiui“, – juokėsi L. Kavaliauskas. Jo žiniomis, į Salantų tanką per 30 metų buvo nusitaikyta ne kartą: į jį krypo tai Kauno karo muziejaus, tai Grūto parko savininkų žvilgsniai.
Domina, nes išskirtinis
Kitą dieną po Maskvoje įvykusio pučo, tai yra 1991 m. rugpjūčio 24 d., tanką į savo sodybą parsigabenti V. Orvidui savo sprendimu leido tuometinė Salantų miesto savivaldybės taryba, bet su sąlyga, kad tankas liks jos nuosavybė.
Po administracinės reformos panaikinus Salantų miesto Savivaldybę, jos funkcijas automatiškai perėmė Kretingos rajono savivaldybė. Tačiau tiesa ta, kad tankas lig šiol tebėra neinventorizuotas ir kaip nuosavybė neįregistruotas. Per tuos metus keitėsi politikai ir valdžios, daugelis tanko istoriją buvo primiršę ir į paviršių nekėlė.
„Apsisuko laiko ratas, atsirado norinčių situaciją savaip traktuoti, – stebėjosi L. Kavaliauskas. – Tas antikvariato savininkas tanką mano galintis priglausti ir saugoti savo kieme vien dėl to, kad turi leidimą ginklui laikyti.“
Salantų tankas domina, tai – ne paprastas vidutinio svorio tankas, kokių sukurta per 100 tūkstančių, o vienintelis Lietuvoje, gal net Baltijos šalyse. Tankas, kurio pavadinimas IS-2 (šifruojama Josif Stalin) sveria 46 tonas, ir antroje karo pusėje, tai yra 1943 m., jis buvo sukurtas kaip atsvara vokiečių sunkiajam tankui „Tigras“.
„Abiejų šių tankų tiražas mažas – apie 3 tūkstančiai, kaina – didelė. Prieš metus esu skaitęs, kad aukcione užsienyje gerai išlaikytas, vos ne važiuojantis „Tigras“ buvo parduotas už vieną milijoną eurų“, – pasakojo L. Kavaliauskas.
Tačiau iš Salantų tanko, galima sakyti, likęs kiautas – vidinės įrangos nebėra, mat karo metu, Salantuose užvažiavęs ant minos, sprogo. Jeigu kas norėjo ir galėjo, tas detales išsirinko. „Šiomis dienomis susirūpinusius saugumu policijos atstovus nuraminome, kad toks nuošaly stovintis tuščiaviduris tankas tikrai pavojaus niekam nekelia“, – sakė pašnekovas.
Neinventorizavo, nes nerūpėjo
P. Beniušienė juokavo: jeigu tankas nėra inventorizuotas, nėra rajono Savivaldybės apskaitoje, tai galbūt ir ji pati galinti už simbolinę kainą nusipirkti? Juolab kad Vilius už leidimą šį sovietmečio reliktą parsigabenti į savo sodybą tuometinei Salantų miesto savivaldybei pamokėjęs, be to, prie bažnyčios statęs Nepriklausomybės paminklą.
L. Kavaliauskas tokius žodžius taip pat laiko interpretacija. Jo rankose – oficialus raštas, kad teisę į nuosavybę turi Savivaldybė. Sovietmečio reliktas neinventorizuotas, nes tuo laiku jis niekam nerūpėjo, niekas nė nepagalvojo, kad kam nors prireiks. KPD Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis inspektorius siūlo išeitis: inventorizuoti dabar, į kultūros vertybių registrą įrašyti atskiru numeriu arba inicijuoti Orvidų sodybos vertingųjų savybių patikslinimą. Tarp saugomų objektų yra per 30 V. Orvido sukurtų akmens skulptūrų, šios vertybės būtų papildomos dar viena – įspūdingo svorio sovietiniu tanku. Senieji Salantų krašto žmonės dar prisimena, kad pačiame mieste nuo pjedestalo japonišku kranu vienu sykiu nukelti jo nebuvo įmanoma – į sodybą atgabentas buvo dalimis, o statomas žnektelėjo ant žemės.
„Vieta tankui ten – ideali, ir niekas jos keisti nežada, būtume nesuprasti“, – pakomentavo Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius. Anot jo, pasitaiko, kai asmenys nori pralįsti pro adatos skylę, pasiimti tai, kas jiems nepriklauso, ir iš to turėti naudos.
Teigiama, kad toks tankas dabar galėtų kainuoti šimtus tūkst. Eur.