Vos tik išdygusi naujoji miesto dekoracija sulaukė milžiniško dėmesio. Vieni tikina, kad ji džiugina, pakelia nuotaiką pravažiuojant ir pabrėžia Šilutės originalumą. Tačiau ne mažiau ir kritikuojančių, kad sankryža per maža „tokiam miškui“, kad plūdės trukdo matomumui, jų yra per daug, ir apskritai, nesuprasi kas ten per „šabakštynas“…

Kad skulptūrinė kompozicija atrodo ne visai taip, kaip turėtų ir ateityje bus koreguojama, pripažįsta ir Šilutės meras Vytautas Laurinaitis. O jos autorius Andrius Sirtautas sako, kad pradžioje su juo buvo tartasi dekoracijas statyti Traksėdžių žiedinėje sankryžoje, kurios diametras kelis kartus didesnis. Jam tekusią užduotį jis sulygino su kruizinio laivo įplukdymu į Šilutės prieplauką…

Nuomonių daugybė

lgai lauktos plūdės žiedinėje sankryžoje buvo pastatytos rugsėjo 25 dieną ir iškart sulaukė didžiulio šilutiškio susidomėjimo.

„Ar jau matėte“, – iškart sulaukėme ne vieno miestelėno skambučio, kai tik jos buvo pastatytos.
Kompozicijos nuotraukos „Šilutės naujienų“ feisbuke buvo topų topas, sulaukęs per 1700 reakcijų, šimtų komentarų ir daugybės pasidalinimų. Iš žmonių nuomonių galima aiškiai suprasti, kad daugumai plūdės labai patinka. Jie dėkojo A. Sirtautui, kad jis ir vėl originaliai papuošė miestą, išsakė nuomones, kad dekoracijos galėtų būti ant kiekvienos žiedinės sankryžos.

„Labai gražu, originalu, kai pamačiau, tai nudžiugino, vis įdomiau, nei tušti žiedai. Kad kuo daugiau tokio grožio“, – komentavo Karina.

„Visad stebiuosi, kiek pas šį žmogų nuostabių idėjų ir kokie meniški, estetiški Andriaus darbai. Ačiū jam, man patinka šis darbas. Aišku, erdvės gal ir trūksta, bet pati idėja superinė. Ačiū Andriui Sirtautui, kad savo darbais garsinat Šilutę!“, – džiaugėsi Daiva.

Daug žmonių pastebėjo, kad plūdėms ankštoje sankryžoje trūksta erdvės. Pavyzdžiui, Vitalija dėstė nuomonę, kad tokia kompozicija puikiai tiktų miesto pakraštyje, tarkime Traksėdžių sankryžoje, kur atvažiuoja daug automobilių iš kitų miestų. Taip pat žmonėms turėtų būti galimybė sustoti, išlipti ir paskaityti, ką tas kūrinys simbolizuoja, nes dabar daugeliui neina suprasti. O sustoti šalia sankryžos miesto centre – neįmanoma.

Kiti komentatoriai nepagailėjo aštresnės kritikos. „Vaizdas prastas, neskoninga. Neina suprasti, kas tai yra, ką reiškia tie skaičiai viršuje, kas tai per buteliukai. Geriau kai nieko nebuvo, negu toks chaosas. Mano gatvė, joje gyvenu, kiekvieną dieną praeinu. Tikrai nepatinka“, – savo nuomonę rėžė Birutė.

„Upėje būtų super atrodę. Su visa pagarba Andriui, bet šį kartą turiu pastebėti, kad betonas ir plūdės nedera… Geriau atrodytų smilgos. Arba – plūdės fontane“, – komentavo Remigijus.

Žiedas turės atrodyti kitaip

Kadangi nuomonių daug ir įvairių, paprašėme pasisakyti ir rajono merą V. Laurinaitį. Jis pripažino, kad nėra viskas gerai atlikta, Savivaldybės vizija buvo kitokia. Pirmiausia, plūdės yra sudėliotos per tankiai, mero žodžiais sakant, dabar atrodo kaip miškas. Jos tai pat nėra informatyvios, ant jų turėtų būti miestų partnerių pavadinimai, plūdės turėtų būti nudažytos tų valstybių vėliavų spalvomis.
„Pateikėme visuomenei ko mes ir norėjome, registruosime vertinimus, kritiką, pastabas, o vėliau skulptūrą reikės koreguoti. Susitiksime su autoriumi, pasišnekėsime kas blogai, galbūt tai įvyks netgi spalio viduryje“, – sakė V. Laurinaitis.

Meras svarstė, kad turės būti koreguojamos ir pačios plūdės, ir jų kiekis. Galbūt jas bus galima išdalinti ant dviejų sankryžų, o galbūt bus galima perkelti net ant kito žiedo, o Cintjoniškių g. žiede sumontuoti kažką kita. „Nėra geras sprendimas taip, kaip yra dabar, šis žiedas turėtų atrodyti kitaip“, – reziumavo meras.

A. Sirtautas išplatino komentarą, kad šios dekoracijos turėjo būti ant Traksėdžių žiedo, bet kaip tik Savivaldybė perkėlė idėją į miestą. Meras sako, kad kalbos apie Traksėdžių sankryžą nebuvo, idėjos autoriui buvo nurodyta ši sankryža ir jis su tuo sutiko.

Pasak V. Laurinaičio, niekas netyrė, pro kurią sankryžą pravažiuoja daugiau automobilių – Traksėdžių, ar Cintjoniškių. Anot jo, ne visi svečiai į Šilutę atvažiuoja iš Klaipėdos, yra ir kiti įvažiavimai į miestą, tad ir pro Cintjoniškių sankryžą pravažiuoja ne tik vietiniai, bet ir svečiai.

V. Laurinaitis galvoja, kad ateityje kompozicijomis bus papuoštos ir kitos Šilutės žiedinės sankryžos.

Tarsi plukdė kruizinį laivą…

Skulptūras Šilutėje ir kituose miestuose kuriantis menininkas A. Sirtautas „Šilutės naujienoms“ pateikė savo nuomonę. Pasak jo, pirminiame variante buvo planuojama kompoziciją sukurti Traksėdžių žiede. „Manęs klausė ar galėčiau pagaminti. Sutikau. Tada vyko nesusišnekėjimai dėl finansavimo, metus idėja dūlėjo. Vėliau buvo pakeista vieta: Traksėdžių varianto atsisakė, nes ten lyg buvo sudėtinga suderinti“, – pasakojo jis.

Vizualizacija

Vėliau Savivaldybė pageidavo plūdes statyti ant naujai statomų žiedų.
„Aš nelabai norėjau perkelti projekto dėl vizualinės taršos, kaip alternatyvą siūliau kitus miesto žiedus. Lyg sutarėme, perdariau projektą, bet man paskambino, sako vis dėlto bus kur dabar yra“, – dėstė idėjos autorius.

Cintjoniškių gatvės žiedas išties yra labai mažas, o eismas jame intensyvus. Palyginimui, Traksėdžių žiedo diametras yra 30 metrų, o Cintjoniškių – 6 metrai. Andrius savo užduotį palygino su kruizinio laivo įplukdymu į Šilutės prieplauką…

Kelis vakarus menininkas stebėjo eismą Cintjoniškių žiede ir sako supratęs, kad gali įvykti didelis konfliktas tarp vairuotojų ir užsakovo, todėl dėl saugumo jam teko aukoti estetiką. Plūdes, partnerių vardus jis nudažė niūresnėmis spalvomis, kad kuo mažiau trikdytų vairuotojus, o ryškią zoną kėlė į viršų. Plūdes žiede sustatė taip, kad matytųsi visi į žiedą įvažiuojantys automobiliai.

„Nors primygtinai buvo reikalaujama pastatyti 12 plūdžių, nesutikau, nes jų fiziškai neitų sutalpinti. Ir tas likusias tris padariau, taip kad esant konfliktui eitų išmontuoti. Plūdės pagamintos iš tvirtos medžiagos, jei ant jų sumanytų įsiamžinti 6 iš baro grįžtantys vyrukai, atlaikytų“, – pasakojo Andrius.

Menininkas sutinka, kad vieši erdviniai objektai visada kelia daug aistrų. Kiek jis gyvena Šilutėje, jam tai buvo pirmas Savivaldybės užsakymas, ir jo teigimu – paskutinis.