Tačiau netrukus Šilutėje nebeliko kam nuolat stebėti monitoriuose matomų vaizdų, tad jau kuris laikas jie peržiūrimi tik tuomet, kai iškyla reikalas aiškintis kokį nors konkretų įvykį. Ir tik tų kamerų įrašai, kurios apima reikalingą teritoriją.
Bet panašu, kad greitu metu padėtis ir vėl keisis: šį mėnesį numatyta skelbti konkursą kamerų priežiūros paslaugai teikti, ir planuojama šiam darbui įsteigti keletą etatų bei pasitelkti vietinius gyventojus.
Vaizdai peržiūrimi esant reikalui
Abejonių, kad įdiegus vaizdo stebėjimo kameras miestuose gerėja jų gyventojų saugumas, seniai nebekyla niekam. Modernios kameros vaizdą gali fiksuoti 360 laipsnių kampu, važiuojančio automobilio numerį ekrane galima nuskaityti net iš 300 metrų atstumo, be to, stebimas vaizdas visą laiką įrašomas.
Bet jei fiksuojamų vaizdų nėra kam stebėti, tai gal ir naudos iš tų vaizdo kamerų - lyg iš ožio pieno? - teiraujamės Šilutės r. policijos komisariato vado Artūro Mikalausko.
Viršininkas tokias prielaidas paneigia. Anot jo, kameros savo paskirtį pateisina. Jose užfiksuoti vaizdai visada peržiūrimi, kai kurios nors iš jų stebėjimo zonoje nutinka koks eismo įvykis ar kyla konfliktas. Nors atskiros statistikos, kiek nusikalstamų veikų padėjo išsiaiškinti tie filmuoti vaizdai, policija neveda, pasak A. Mikalausko, jų būta nemažai. Kameros ne kartą padėjo, kai Kelių eismo taisyklių pažeidėjai pabėgdavo iš eismo įvykių vietos, jos padėjo demaskuoti apsišaukėlį, kuris bandė pasipelnyti, įrodinėdamas, kad jį partrenkė automobilis. Kamerų užfiksuotuose vaizduose buvo aiškiai matyti, jog vyras pats miesto centre krito po automobiliais...
„Kameros yra gera nusikalstamumo prevencija, nes problemines miesto vietas, kai to reikia, matome visada“, - sako komisariato viršininkas.
Visgi A. Mikalauskas pripažįsta, kad tiesiogiai stebint vaizdą ir fiksuojant pažeidimą „čia ir dabar“ būtų kur kas didesnė nauda, nes iš karto būtų matoma, kur ir kokie pažeidimai vykdomi.
Konkursą skelbs jau šį mėnesį
Aiškėja, kad atnaujinti nuolatinį Šilutės gatvių stebėjimą planuojama iki kitų metų pavasario, šio reikalo imasi Savivaldybė. Tokios iniciatyvos imtasi todėl, kad kaip tik šį mėnesį baigiasi sutartis su iki šiol keletą metų stebėjimą nuotoliniu būdu vykdžiusia Vilniaus įmone. Todėl ruošiamasi dar šį mėnesį paskelbti naują konkursą šiai paslaugai teikti, - tai „Šilutės naujienoms“ patvirtino Savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis. Mat kaip tik Savivaldybė pirks šią paslaugą ir už ją mokės, o Šilutės policijos komisariatas įsipareigojo stebėtojams skirti patalpą.
„Kabinetas jau paruoštas“, - sako PK viršininkas. Anot jo, stebėjimas vyks įvairiu paros metu, ir stebėtojai pareigūnus informuos iš karto, vos pastebėję negatyvius dalykus.
Pasak V. Pozingio, šiam darbui reikėtų įsteigti 2 – 3 naujus etatus, gali būti, kad darbas bus patikėtas neįgaliesiems, nes neįgalūs žmonės jau ne vienerius metus šį darbą sėkmingai atlieka kituose Lietuvos miestuose. Apie tai jau kalbamasi su Užimtumo tarnybos Šilutės skyriumi.
Abu pašnekovai patvirtina, kad tariamasi ir dėl vietų, kuriose stebėjimo kameras reikėtų įrengti papildomai, kad būtų galima matyti visą miestą. Neabejojama, kad svarbu stebėti ne tik vadinamuosius „karštuosius taškus“, bet ir visus įvažiavimus į miestą, kiemus, atliekų konteinerių aikšteles. Ypač pastarąsias, nes kultūringai atsikratyti atliekomis šilutiškiai dar toli gražu kol išmoks...
V. Pozingis tikina, kad visi šie reikalai išsispręs ir miestas vėl bus tiesiogiai stebimas iki kitų metų pavasario.