Į Lietuvą užsienio mokslininkus atviliojo smalsumas
Visuomenei vis dar naujus, bet visoje Europoje jau plačiai diskutuojamus žiedinės ekonomikos principus ir jų taikymą turizmo sektoriuje nagrinėjanti tarptautinė konferencija „Cirtoinno“ „Atostogų parke“ subūrė mokslininkus ir verslo atstovus iš Švedijos, Lenkijos ir Lietuvos. Žiedinės ekonomikos tikslas yra pasiekti, kad atliekos taptų ištekliais, teigiama, kad būtina perdirbti arba pakartotinai panaudoti 100 proc. to, ką išmetame, kiekviena medžiaga tokiame cikle yra žaliava kažkam kitam pagaminti, o ne atlieka. Konferencijos „Cirtoinno“ metu aktyviai diskutuota, kaip siektina efektyviau perdirbti arba pakartotinai panaudoti atliekas, mažinti gamtos taršą.
Idėja surengti mokymus Lietuvoje, šalia Palangos veikiančiame SPA, sveikatinimo ir apgyvendinimo paslaugas teikiančiame komplekse „Atostogų parkas“ kilo Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmuose. „Norėjome parodyti, kad mes Lietuvoje taip pat turime kuo pasidžiaugti taupant energiją ir kitus gamtos išteklius, tad įtikinome partnerius iš Švedijos ir Lenkijos atvykti būtent čia,“ – sako Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius Viktoras Krolis. Anot V. Krolio, po šio pasiūlymo buvo nuspręsta vietoje numatyto mokymų tęsinio Danijoje, su gerąja žiedinės ekonomikos praktika susipažinti Lietuvoje.
Taikoma išmonė ir inovacijos tapo atradimu užsieniečiams
Poilsio ir sveikatinimo kompleksas „Atostogų parkas“ buvo pasirinktas kaip pavyzdys, naudojantis pačias naujausias technologijas. „Ekologija, antrinis žaliavų ir atsinaujinančių resursų naudojimas, be abejo, prisideda prie švaresnės aplinkos, kurioje mes visi gyvename. Tad rūpindamiesi tiek komplekso lankytojų, tiek ir savo darbuotojų gerove ir ateitimi, atsakingą vartojimą ir atliekų perdirbimą skatinančios žiedinės ekonomikos principus taikome ir sėkmingai plėtojame komplekso veikloje,“ – teigia „Atostogų parko“ direktorius Ričardas Jovaiša.
Konferencijos dalyviai iš Švedijos ir Lenkijos stebėjosi komplekse įdiegtomis naujovėmis ir paprastais, bet efektyviais buitiniais sprendimais antriniam žaliavų panaudojimui. Anot V. Krolio, Švedijos viešbučių atstovai buvo nustebinti ekologiją tausojančiais elementais: bechlore vandens valymo sistema, energiją taupančiais varikliais, itin didelį įspūdį paliko gydomojo purvo, geoterminio vandens panaudojimas pagal žiedinės ekonomikos principus. Dalyvius iš užsienio itin sužavėjo nuosekliai plėtojama gintaro tema pradedant geriamuoju vandeniu ir baigiant unikalia pirtimi. „Norėčiau pacituoti vienos iš projekto dalyvių – Švedijos Karlskronos universiteto mokslininkės Linos Lindell – atsiliepimą: „Atostogų parkas" yra fantastiškas, visi darbuotojai paslaugūs ir mandagūs, čia jautiesi saugus. Nepaisant visko, čia dar diegiami gamtą ir jos išteklius tausojantys žiedinės ekonomikos principai. Tiesiog neįtikėtina!,“ – gerais partnerių atsiliepimais po įvykusios konferencijos dalinosi V. Krolis.
Ekologiškumo pavyzdžių „Atostogų parke“ – ne vienas
„Atostogų parko“ kompleksas šiuo metu yra šildomas galingais biokatilais, naudojančiais biokurą, rengiamas ir naujas investicinis projektas galingų saulės kolektorių įrengimui, kurie visam kompleksui teiks ekologišką elektros energiją, o visus elektros variklius planuojama pakeisti modernesniais, naudojančiais dar mažiau energijos.
Aplinkos tarša mažinama atsakingai renkantis ir investuojant į inovacijas, leidžiančias mažinti aplinkos taršą ir resursų naudojimą iki minimumo. Čia jau sėkmingai veikia didelių investicijų pareikalavusi inovatyvi bechlorė šveicariška sistema DA-GEN. Ji tausoja ne tik gamtos išteklius, bet ir lankytojų sveikatą, šia sistema dezinfekuoto vandens kokybė prilygsta geriamam vandeniui. Pamažu DA-GEN sistema bus įrengta ir visuose likusiuose „Atostogų parko“ baseinuose.
Užsienio svečiams naujove tapo SPA ir sveikatinimo procedūroms naudojamo sapropelio purvo antrinis panaudojimas. Daugybe sveikatai naudingų mineralinių ir organinių junginių turtingas sapropelis po atliktos procedūros neišmetamas, o naudojamas kaip derlinga trąša gėlėms ir augalams.
„Mes Lietuvos pajūryje tikrai turime kuo didžiuotis ir ką parodyti, o sveikatinimo, poilsio ir ekologinio turizmo galimybes galime gerokai drąsiau pristatyti užsienyje, realiai pritraukiant užsienio turistų srautą, – sako V. Krolis. – Lietuvos verslas taiko žiedinės ekonomikos principus, tik tai ne visada pastebima, o patys dažnai esame pernelyg kuklūs ir deramai neįvertiname savo darbo ir pasiekimų. Džiugu, kad šiuos pasiekimus įvertina garbingi svečiai iš užsienio.“