Katučių ploja verslas
Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentės Lauros Taučiūtės žodžiais, miestas tomis dienomis gyvens intensyviu ritmu. Viešbučiai užpildyti 90 proc., čia netgi anksčiau, negu prasidės varžybos, kuriasi lenktynininkų komandos, jų šeimos, mechanikai, ralio pasižiūrėti suvažiavę žiūrovai iš įvairių Lietuvos miestų bei užsienio. Gerokai daugiau negu paprastai svečių tikimasi sulaukti ir kavinėse, restoranuose. Anot pašnekovės, vasara – trumpa, todėl natūralu, kad gerą progą užsidirbti gavęs verslas ploja katučių, bet, vykstant grandioziniams renginiams, jam tenka įveikti ir iššūkius: tai pritrūksta darbuotojų, tai susiduriama su automobilių parkavimo vietų stygiumi, o ir išvargusiems įnoringiems klientams neretai sunkiau yra įtikti.
„Bet mes vadovaujamės logika: viskas – laikina, praeis. Todėl pasistenkime, kad tos kelios dienos būtų kuo geriausias laikas tiek mums, vietiniams, tiek atvykėliams“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė L. Taučiūtė.
Jai pritarė asociacijos valdybos ir tarybos narė Ingrida Valaitienė. Jos žodžiais, kituose Europos kurortuose taip pat vyksta panašūs renginiai, festivaliai, turintys savo koncepciją, konkrečias datas. Ralis „Aurum“ Palangoje skaičiuoja 25-ąją vasarą, smagu, kad suvažiuoja daug dalyvių, užplūsta būriai gerbėjų. Spaudoje mirga pranešimai, ir apie tai, kad ralio dienomis, tiksliau liepos 18-ąją, pačioje miesto širdyje, Vytauto gatvėje, užriaumos motorai – čia įvyks taip pat tradicija tapusios automobilių garso sistemų entuziastų varžytuvės, kuriose kiekvienas dalyvis bandys įrodyti, kieno mašinoje sumontuota garso sistema yra galingesnė.
Kur dingsta žaliasis kursas?
„Kam pramoga, o kam tikras pragaras“, – taip ralio dienas apibūdino palangiškė Salomėja Žiliuvienė. Jos žodžiais, dėl triukšmo ir dieną, ir vėlai vakare kenčia nieko bendro su raliu neturintys vietos gyventojai, poilsiautojai, ką jau bekalbėti apie vyresnius tėvus arba jaunas šeimas su mažais vaikais. Moteris gyvena Kretingos gatvėje, tačiau sakė, kad galingą mašinų variklių gausmą girdintys ir jos giminaičiai Rūdaičiuose.
Panašiai mąstančių yra daugiau. Apie 20 metų Palangoje gyvenantis kultūrologas kino kūrėjas Kęstutis Meškys teigė nesąs nusistatęs prieš didžiausią Rytų Europos automobilių sporto festivalį, bet, jo nuomone, kurortas tam – ne vieta.
„Aš pats iš Klaipėdos į Palangą persikėliau gyventi dėl to, kad čia tikėjausi kvėpuoti švaresniu oru, norėjau daugiau gamtos, tylos. O ir dauguma poilsiautojų vasarą čia atvažiuoja pailsėti, pasimaudyti jūroje, pasisemti ramybės, per atostogas sustiprinti sveikatą. Kelias dienas varginantis motorų gausmas, išmetamųjų dujų smarvė visiškai neatitinka kurorto vizijos“, – savo nuomonę dėstė K. Meškys. Tokie renginiai garsinantys Lietuvos vardą, tačiau kurortas, triukšmas ir tarša – nesuderinami dalykai, juolab Europai kuriant švaros zonas, einant tvarumo ir žaliojo kurso kryptimi.
Štilis nuo Vydmantų pusės
„Pajūrio naujienų“ redakcija ypač daug skambučių kasmet sulaukdavo ir iš nepatenkintų vydmantiškių, pro kurių žemes, keldami dulkes, gąsdindami gyvulius, į Palangą „prasinešdavo“ srautai automobilių, o šįkart – tyla.
„Aš vydmantiškis apie 10 metų, gyvenu Verslininkų gatvėje, kuria ralio dienomis keleivius į Palangą veža Kretingos parko autobusai. Tiek tos bėdos, svarbu, kad kelias būtų palaistytas, nedulkėtų. Ralio garsus girdžiu savo kieme, o vaizdus galiu stebėti ir per televiziją – dar geriau negu būnant vietoje“, – kalbėjo Sigitas Misius.
Žemės ūkio bendrovės „Agroservisas“ vadovas Vytautas Dvarionas lenktynių organizatoriams ir pats anksčiau talkindavo – pjaunant teritorijos žolę, tveriant tvoras. Dabar šiuos darbus atlieka kiti. Pašnekovas atviravo, jog vietiniai gyventojai šiuo metu kur kas labiau susikoncentravę ne į ralį, o į tai, kas vyksta jų panosėje – prie buvusių ūkio mechaninių dirbtuvių išdygs biodujas gaminanti maisto atliekų perdirbimo gamykla. „Va, čia tai bus bėda, o ne koks ralis. Netikiu, kad smarvė gyvenvietėje nesijaus“, – nuogąstavo V. Dvarionas.
„Turbūt ir šuo kariamas pripranta“, – paklaustas, kodėl dėl lenktynių nuo Vydmantų pusės šią vasarą – štilis, pajuokavo seniūnas Rimvydas Šakinis. Seniūnijai papildomas darbas, autobusai vėluoja.
Tačiau seniūnijai, anot R. Šakinio, kaip kasmet dar prieš prasidedant varžyboms, teko atsiraitoti rankoves. Verslininkų gatve – keleiviniai autobusai, ralio „fanų“ mašinos zuja Rūdaičių ir Medvalakio sodų žvyrkeliais, Smėlio gatve. Kai kurie vairuotojai pasiklysta, „malasi“ tai pirmyn, tai atgal ir vėl pirmyn. „Vieną dieną kelius nugreideriuojame, po dviejų, žiūrėk, jie vėl pasidaro banguoti kaip tarka“, – pasakojo seniūnas. Daugiau ir laistyti tenka, ir pakeles šienauti, kad vaizdas estetiškesnis būtų. Šie darbai seniūnijai papildomai kainuojantys apie 2 tūkst. Eur.
Džiaugsmu netrykšta ir Kretingos autobusų parkas. Pasak laikinosios direktorės Vilmos Kancerevičienės, uždarius kelią, vietinio susisiekimo autobusai iš Kretingos į Palangą ralio dienomis bus nukreipiami Vydmantų Verslininkų, Vėjo gatvėmis, Vilimiškės keliu, Klaipėdos plentu ir pasieks Palangos autobusų stotį. Susidarius apylankai, vienam reisui papildomai prisideda po 5,6 km, todėl vairuotojai atsilieka nuo grafiko, vėluojantys keleiviai nepatenkinti.
„Ir tokia situacija 25 metus, – kiek vyksta ralis“, – sakė direktorė. Ji tik pasidžiaugė, kad tiek su Vydmantų seniūnija, tiek su Palangos komunaliniu ūkiu yra sutarta, jog žvyruoti keliai, kuriais tarškės autobusai, bus prižiūrimi, greideriuojami ir laistomi.
Ragino matyti toliau savo kiemo
Gali susidaryti įspūdis, kad šis komercinis renginys Kretingai ir jos žmonėms mažų mažiausiai nenaudingas. Tai kodėl rajono merai, pradedant buvusiais Valerijonu Kubiliumi ir Juozu Mažeika, baigiant dabartiniu Antanu Kalniumi, juo džiaugiasi, važiuoja sveikinti lenktynininkų, pozuoja nuotraukose kartu su per verslo mokesčius į miesto biudžetą visą „grietinę“ pasiimančiu palangiškiu meru Šarūnu Vaitkumi?
Pasak buvusio ilgamečio Kretingos rajono mero Juozo Mažeikos, blogiausia, kai žmonės išvadas daro vertindami vien tik iš „savo kiemo“ perspektyvos ir negalvoja apie valstybės reikalus, ragino žvelgti plačiau. „Aurum“ lenktynės – didžiulis renginys, padedantis kurti Lietuvos įvaizdį tarptautinėje erdvėje. Per ketvirtį amžiaus, be Lietuvos, jose dalyvavo sportininkai iš daug pasaulio šalių, tarp kurių – Didžioji Britanija, Pietų Afrikos Respublika, Australija, Nyderlandai, Belgija, Švedija, Ispanija, JAV, Ukraina, Kazachstanas, Lenkija, Latvija, Estija. J. Mažeika įsitikinęs, kad ir Kretingos rajone yra nemažai žmonių, kurie važiuoja į Palangą specialiai pasižiūrėti ralio, gėrisi juo, pramogauja, namo parsiveža gerų emocijų. Ar kurortas tam vieta, buvęs meras nekomentavo, esą tam yra specialistai.
Dėl triukšmo ir taršos niekas nesikreipė
„Nei Palangos miesto, nei aplinkinių kaimų gyventojų ar poilsiautojų skundų dėl lenktynių nesame gavę, todėl nesame nei triukšmo matavę, nei ėmę oro taršos mėginius“, – „Pajūrio naujienoms“ teigė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas. Anot jo, Palangos miesto savivaldybė taip pat niekada nesikreipė prašydama, kad specialistai pakonsultuotų dėl lenktynių organizavimo. Leidimų šiam renginiui departamentas nėra nei išdavęs, nei derinęs. Vykdoma veikla neturi pažeisti visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų nei dėl triukšmo, nei dėl oro taršos.