Savivaldybė šiuo metu paskelbusi viešuosius pirkimus apšviesti trijų gatvių atkarpoms.
Panevėžys ieško rangovų įrengti šviestuvams ten, kur niekada jų nėra buvę. Dar šį rudenį LED žibintai nušvisti turėtų 180 metrų Sirupio gatvės atkarpoje nuo Vilniaus g. 4-ojo iki 8-ojo namų, 560 metrų J. Tilvyčio gatvės pabaigoje bei 2,2 ha užimančiame Staniūnų gatvės 73–81 namų kvartale.
Miesto infrastruktūros skyriaus specialisto Arvydo Šato teigimu, Savivaldybei pateiktų gyventojų prašymų įrengti apšvietimą sąraše šiuo metu net dešimt gatvių atkarpų ir penkiolika vidaus kiemų. Iš miesto biudžeto per metus šviestuvai pastatomi trijose vietose. Visgi tamsių dėmių Aukštaitijos sostinėje sąrašas, kaip pripažįsta A. Šatas, netrumpėja.
„Prašymų įrengti apšvietimą, kur jo niekada nė nebuvo, nuolatos daugėja. Mes nespėjame jų prisivyti – mieste daug neapšviestų galiukų“, – sako specialistas.
Be potencialiems rangovams paskelbtų užsakymų, dar šiais metais Savivaldybė planuoja pastatyti šviestuvus Savitiškio gatvės gale. Ten šviesos sulauktų dabar naktimis tamsoje skęstančių keturių daugiabučių kiemai.
Pasak A. Šato, naujiems tinklams įrengti iš miesto biudžeto kasmet atseikėjama apie 150–200 tūkst. eurų.
Šviesa išsimokėtinai
Iki šiol per metus tik vieną kitą naują gatvės atkarpą apšviečianti Savivaldybė jau keletą pastarųjų metų žada masinį proveržį.
Už miesto viešąsias erdves apšviečiančią elektrą vasaros mėnesiais maždaug po 15 tūkst., o žiemą daugiau nei dvigubai sumokanti Savivaldybė dėlioja planą, kaip šias išlaidas sumažinti bent 40–50 proc.: nuo šiuo metu elektrai išleidžiamų 300 tūkst. eurų per metus iki maždaug 150 tūkst. eurų.
Tokį ekonominį efektą ketinama pasiekti absoliučiai visame mieste dabartines geltonai šviečiančias natrio lempas pakeisti LED žibintais.
Viso miesto apšvietimo tinklą atnaujinti pakeičiant šviestuvus ir valdymo skydus planuojama viešojo ir privataus sektorių partnerystės principu.
Savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, tai reiškia, jog sutartam laikotarpiui miesto apšvietimo tinklai bus perduoti privačiam investuotojui ir šis juos modernizuos savo lėšomis.
Mainais Savivaldybė 15 metų už tinklų atnaujinimą ir priežiūrą investuotojui iš savo biudžeto mokės suderėtą sumą. Modernizuojant gatvių apšvietimą žadama pakeisti apie 7000 šviestuvų su natrio lempomis, 500 atramų, apie 19 km elektros tinklų, 148 valdymo punktus.
Derybos į pabaigą
Šis projektas išdidžiai buvo įvardijamas bene didžiausiu Savivaldybės užmoju dar nuo sporto arenos statybos laikų. Panevėžys didžiavosi esąs pirmasis iš didmiesčių, užsimojęs vienu metu pakeisti viso miesto gatvių šviestuvus.
Investuotojo tokiam grandioziniam projektui Aukštaitijos sostinė ieškoti ėmėsi 2017-ųjų pabaigoje.
Nors pagal Savivaldybės planus projektas jau turėjo būti vykdomas, administracijos direktoriaus teigimu, tebevyksta derybos su investuotoju.
„Pirkimas trunka jau beveik dvejus metus vietoj planuotų pusantrų. Bet, vertinant tokių pirkimų apimtis, tai normalu. Prognozuoti terminus buvo sudėtinga. Paskelbus pirkimą, rangovai labai domėjosi, klausimus uždavinėjo, teko pratęsti pirkimo laikotarpį, nes šiuo atveju dokumentus parengti nėra taip paprasta kaip viešųjų pirkimų konkursui“, – teigė T. Jukna.
Anot jo, šiuo metu vykstančių derybų su potencialiu investuotoju, pasisiūliusiu per kelerius metus atnaujinti penkto pagal dydį Lietuvos miesto visų gatvių apšvietimą, rezultatas turėtų būti aiškus šį rudenį – sutartį planuojama pasirašyti spalį. Nuo jos pasirašymo per dvejus metus Panevėžyje vietoje geltonų žibintų turėtų nušvisti šviesos diodų – LED.
Kiek už šviesesnes miesto gatves, kiemus ir parkus Savivaldybė 15 metų preliminariai mokėtų privačiam investuotojui, neįvardijama.
„Kol pirkimai nesibaigė, apie sumas negalime kalbėti. Dabar ir deramasi dėl sumos bei apimčių“, – sako administracijos direktorius.
Prieš porą metų buvo kalbama, kad viso miesto apšvietimo modernizavimo projektas galėtų kainuoti 15 mln. eurų.
Dalis Panevėžio gatvių apšvietimo sistemos įrengta prieš kelis dešimtmečius, ir ne tik kai kur jau yra nusidėvėjusi, bet ir nebeatitinka ES keliamų reikalavimų. Motyvuojama, kad atnaujinus apšvietimo tinklą ne tik bus 40–50 proc. sutaupoma elektros energijos, bet ir sumažės išlaidos pasenusios ir dažnai gendančios įrangos priežiūrai.