Tradicinis pasaulinio lygio renginys vyksta vis kitoje šalyje. Pernai numatyta paroda dėl neregėto masto COVID-19 pandemijos buvo atidėta metams ir startavo tik šiemet, spalio 1-ąją, tačiau ji ir toliau vadinsis „EXPO 2020“, o tęsis iki kovo 31-osios.
Kelis šimtus hektarų užimančioje parodoje prisistato 192 valstybės. Lietuvos paviljonas – 1000 kv. m originalios architektūros pastatas, įsiterpęs tarp Slovėnijos ir Švedijos paviljonų.
Anksčiau planuota, kad per pusmetį ją turėtų aplankyti 25 mln. žmonių iš viso pasaulio.
R. Kriukas šio milžiniško renginio užkulisius spėjo apžiūrėti dar likus savaitei iki oficialaus atidarymo. Žinomam stiklo virtuozui atiteko garbė su savo įspūdinga meno ekspozicija pristatyti gimtąją šalį. Lietuvos ekspozicijos pasaulinėje parodoje „EXPO 2020“ generalinis komisaras Romas Jankauskas buvo tikras: šis menininkas pasauliui atneš ypatingą stiklinę žinią apie Lietuvą.
„Rugsėjo pabaigoje atvykome į kone 450 ha kaimą, kur atskiruose pastatuose dar tik intensyviai kūrėsi daugiau nei 180 skirtingų valstybių paviljonų. Gatvės skendėjo dulkėse, triūsė tūkstančiai statybininkų ir darbuotojų. Patalpose darbavosi šalims atstovaujančios komandos, vienoje jų ir aš“, – apie itin didelį projektą kitame pasaulio gale kalbėjo R. Kriukas.
Kūrybinės kančios
Lietuvos paviljone panevėžietis įrengė meninę ekspoziciją iš 15 auksu tviskančių „Dykumos gėlių“.
Toks įvairaus dydžio ir svorio stiklo gėlių pavadinimas nestebina: paroda šiemet vyksta ten, kur plyti bekraščiai smėlynai. Tačiau R. Kriukas patikina, kad savo kūryba norėjo pristatyti būtent lietuviškos dykumos žiedus.
„Ekspozicijos idėja – kūrybinių kančių rezultatas. Bet noriu pasakyti, kad mes irgi turime dykumą – savąją Neringą su jos unikalia augmenija. Tai ir yra mano parodos potekstė“, – pasakoja autorius.
„Dykumos gėles“ R. Kriukas kurti pradėjo dar praėjusią žiemą. Menininkas neslepia, jog pirmieji kūrybos vaisiai jam neįtiko. Panevėžietis ėmė dairytis Čekijoje, kur kitokios stiklo meno technologijos. Ir neklydo.
„Buvo vasaris, kai nusprendžiau važiuoti kurti į Čekiją. Bet tas nelemtas karantinas neleido. Namuose studija nedirbo, o į Čekiją nebuvo galima įvažiuoti. Kai tik pandemija prigeso, pasiskiepijau, pasiekiau dirbtuves ir kūrybinės kančios virto vientisa ekspozicija“, – džiaugiasi vos per kelias savaites auksinę puokštę pasaulinei parodai paruošęs R. Kriukas.
Įspūdingos „Dykumų gėlės“ buvo supakuotos ir kelis mėnesius laivais plukdomos iki Jungtinių Arabų Emyratų.
Sudomino užsieniečius
R. Kriukas sako, kad kūrinio grožis atsiskleidžia tik tinkamai jį eksponuojant. Ir išties auksinės stiklo gėlės Lietuvos paviljone Dubajuje tiesiog pražydo. Panevėžiečio sukurta ekspozicija yra pirmoji, pasitinkanti lankytojus, užsukusius į paviljoną. Pasaulinės parodos Dubajuje lankytojai „Dykumos gėlėmis“ grožėsis dar pusę metų.
Spalį parodoje laukia Lietuvos dienos, vyks meniniai pasirodymai.
„Kai turėsiu laiko, planuoju dar kartą nuvykti į Dubajų pasižiūrėti kitų paviljonų. Ruošdamas parodą mačiau ten įdomių dalykų. Viskam apeiti ir apžiūrėti turbūt savaitės reikėtų“, – juokiasi menininkas.
R. Kriuko stiklo menas Dubajuje jau sulaukė Lietuvos paviljono lankytojų susidomėjimo ir prašymų individualiai pristatyti ekspoziciją.
„Tai labai didelė paroda: kažkas bus pastebėtas, kažkas gal ir visai nesudomins. Žinau, kad eilės jau driekiasi prie pačių arabų paviljonų. Ar ten kažkas labai įdomaus, ar savųjų solidarumas – dar negaliu pasakyti“, – pasakoja menininkas.
R. Kriukui širdį glosto tai, kad lietuvių paviljoną žada aplankyti ir panevėžiečiai.
Panevėžiečio darbai ir anksčiau pasiekdavo pasaulinę parodą, tačiau labiau kaip reprezentacinės dovanos.
Šįkart kaip menininkas jis tokio masto renginyje Lietuvai atstovauja pirmą kartą.
Vos prieš kelias dienas iš Dubajaus namo į Panevėžį grįžęs šis stiklo burtininkas vėl kelyje. Šįkart automobiliu traukia į Čekiją daug dirbti ir kurti.