Piketuotojai surašė peticiją ir reikalauja, kad būtų skirtos lėšos kapitaliniam kino centras „Garsas“ remontui ir modernizavimui, išlaikant pagrindinę jo kaip kino centro paskirtį bei suteikti „Garsui“ kultūros paminklo statusą.
Teko aiškinti
Piketuotojai, apsiginklavę plakatais, kviečiančiais išlaikyti kino centrą „Garsą“ ir jam suteikti kultūros paveldo statusą, piketavo tris valandas.
Tiek pat laiko laikinam SEMC vadovui Egidijui Žukauskui teko aiškinti, kaip bus statomas modernus menų centras ir, ar panevėžiečiai turės, kur žiūrėti nekomercinius kino filmus, ar šalia, iki 2022 metų iškilsiančio SEMC‘o pastato, bus žalioji poilsio zona.
Kino teatras – brangenybė
Vienas iš piketo organizatorių bendrovės „Statinių projektavimo biuras“ vadovas Raimundas Pilkauskas naujienų portalui JP aiškino, kodėl surengtas piketas, ir kodėl būtina išsaugoti „Garsą“.
„Tai yra pagrindinis traukos centras daugelį metų. 2018 metais jis atšventė 90 metų, kaip šioje vietoje buvo ir yra kino teatras. Šis kino teatras brangus kiekvienam panevėžiečiui. Juolab kad į kino teatrą filmų žiūrėti eina kone visi“, – įtikinamai kalbėjo R. Pilkauskas.
Bendruomenė sprendžia
R. Pilkauskas aiškina, jog „Garso“ kino teatro pastatas – gražus.
„Klausiau kolegų architektų, jie teigė, kad pastatas geras ir jį reikia išlaikyti. Tik jis yra apleistas ir neremontuotas 50 metų. Tačiau jei „Garsą“ už 3 mln. eurų suremontuosime, turėsime puikų kino teatrą ir salę su gera akustika“, – sakė piketo organizatorius ir paaiškino, kodėl sovietmečiu statytą kino teatrą būtina paskelbti kultūros paveldo objektu:
„Bendruomenė turi nuspręsti, ar galima „Garsą“ skelbti kultūros paveldo objektu. Tai gali būti bendruomenės saugomas objektas. Toks statusas yra. Galime saugoti, kaip atmintį, galima saugoti kaip pastatą.“
Kvietimo nepriėmė
Piketuotojai planavo, kad su jais susitiks Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas. Tačiau meras pasiūlė piketo organizatoriams su juo susitikti Savivaldybėje.
Miesto mero R. Račkausko kvietimo piketuotojai nepriėmė.
Pokalbiui atviri
Mero patarėja Gintarė Maskoliūnienė naujienų portalui JP teigė, kad SEMC projektas buvo ne kartą išsamiai viešintas, viešinamas ir toliau:
„Taigi visi, kurie nori išgirsti ir įsigilinti gali tai padaryti. Kita vertus, konstruktyvių pokalbių niekada nėra per daug ir Savivaldybė visada jiems atvira. Todėl piketo dalyviams buvo siūloma susitikti su meru ir su projektu dirbančiais specialistais – dar kartą jį aptarti, išgirsti atsakymus į rūpimus klausimus.
Deja, panašu, kad konstruktyvus pokalbis šios akcijos sumanytojams nėra įdomus. Pradžioje sutikę susitikti su meru ir Savivaldybės atstovais, sutartu laiku akcijos dalyviai nepasirodė. Mums buvo perduota, kad jie persigalvojo. Todėl kyla klausimas – koks yra tikrasis šio renginio tikslas?
Noras tipinį sovietinį pastatą paskelbti paveldo objektu paveldosaugos ekspertų teigimu grįstas tik emocijomis. Visi suprantame, kad nostalgija nėra argumentas tokiam statusui įteisinti. Dar daugiau, nuolat bandoma eskaluoti kino prieinamumo klausimą mieste, negirdint, kad nekomercinio kino rodymas bus užtikrintas, kad bus įrengta žiūrovinė salė.
Todėl susidaro įspūdis, kad ne atsakymų ieškojimas, ne problemos sprendimas, o jos eskalavimas yra esminis tikslas“, – kalbėjo G. Maskoliūnienė.
Saugoti neverta
Kultūros paveldo departamentui jau pernai rudenį buvo įteiktas Panevėžio miesto bendruomenės prašymas, jog sovietmečiu statytam kino centrui „Garsas“ reikia suteikti kultūros paveldo objekto statusą.
Teritorijų planavimo ir architektūros skyrius vyriausiasis specialistas Benjaminas Pučkis naujienų portalui JP pacitavo, koks Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos (NKPVT) atsakymas buvo išsiųstas bendruomenei:
„Panevėžio kino teatras „Garsas“ neatitinka Nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo, atrankos ir reikšmingumo lygmens nustatymo kriterijų, šį mėnesį (2018 metų lapkričio mėnesį) sueinantis 50 metų laikotarpis nuo pastato pastatymo, atitinkantis amžiaus cenzą, nustatytą vertintiniems architektūrinio vertingųjų savybių pobūdžio objektams nėra pagrindas suteikti pastatui teisinę apsaugą. Konstatuota, kad Panevėžio kino teatras „Garsas“ yra pastatytas pagal kartotinį to laikmečio projektą, statybos kokybė ir medžiagos yra neatitinkančios pastatui keliamus reikalavimus, pastatas savo tūriu nedera Panevėžio miesto istorinės dalies urbanistinėje aplinkoje, dėl šio objekto įrašymo nėra gautas organizacijos, atstovaujančios vietos bendruomenei, prašymus, todėl nuspręsta pastato į Kultūros vertybių registrą neįrašyti ir teisinės apsaugos jam nesuteikti.“