Beveik pačiame centre, Muzikinio teatro pašonėje, buvusio mokinių bendrabučio vietoje bus įrengti socialiniai būstai ir jau po poros metų įsikurti pirmieji gyventojai. Tai bus iki šiol stambiausias objektas Aukštaitijos sostinėje, pritaikytas remtiniesiems.
Aldonos gatvėje esantį Margaritos Rimkevičaitės mokyklai nebereikalingą penkių aukštų bendrabutį, Švietimo ir mokslo ministerijos perleistą Panevėžio savivaldybės žinion, į daugiabutį rekonstruos viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi panevėžiečių statybos bendrovė „Kriautė“. Ji darbus atliks už 2,7 mln. eurų.
Savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, didžioji šios sumos dalis – europinė parama. Iš miesto biudžeto į šias statybas numatoma investuoti apie milijoną eurų. Rangos darbų konkurso laimėtoja pasirinkta kaip pasiūliusioji mažiausią kainą.
Pasak direktoriaus, iš pradžių planuota, jog tokiai rekonstrukcijai pakaks 2 mln. eurų.
„Kai prieš porą metų buvo rengiamas projektas, statybos darbų įkainiai buvo kitokie. Tas daugiabutis jau seniai turėjo stovėti pastatytas. Jei būtume galėję rangos darbų konkursą skelbti prieš porą metų, būtų pradinės sumos ir užtekę, bet projektui buvo daroma daug trukdžių, kas kainavo ir laiko, ir pinigų“, – sako administracijos vadovas.
Anot jo, renkant vietą socialiniam daugiabučiui buvo ieškoma pastato, kurį būtų galima rekonstruoti.
„Bendrabutį perdaryti į socialinį daugiabutį yra gerokai pigiau, nei tokiam objektui pritaikyti buvusią mokyklą, kas irgi buvo svarstyta“, – teigė T. Jukna.
Iš bendrabučio – modernus daugiabutis
Socialiniame daugiabutyje numatyta įrengti 71 butą, 70 proc. iš jų bus vieno ir dviejų kambarių. Pirmajame aukšte būstai būtų pritaikyti gyventi neįgaliesiems. Pasak direktoriaus, buvęs mokinių bendrabutis po rekonstrukcijos atrodys visiškai kitaip ir pakeis Aldonos gatvės bendrą vaizdą.
Buvęs bendrabutis turės nebe vieną bendrą, o atskiras laiptines, viduje neliks ilgų koridorių.
„Tai bus šiuolaikiškas, modernus pastatas su aptverta teritorija, prieigose įrengtomis vaizdo stebėjimo kameromis“, – kalbėjo T. Jukna.
Greta socialinio daugiabučio suprojektuota vaikų žaidimų aikštelė, per 40 automobilių stovėjimo vietų. Darbus planuojama užbaigti iki 2021 m. pabaigos.
Pasipriešinimą atrėmė
Būsima socialinio būsto kaimynystė buvo sulaukusi nemenko aplinkinių namų gyventojų pasipriešinimo. Dar 2016 metais jie surinko apie 300 parašų, prašydami atšaukti sprendimą dėl socialinio būsto įkurdinimo Aldonos gatvėje. Tuomet kaip vieną esminių motyvų prieštaraujantieji pateikė tai, jog socialiai remtinieji bus sutelkti vienoje vietoje, ir ragino Savivaldybę, užuot įrengus vieną daugiabutį, nupirkti vargstantiesiems butus skirtingose miesto vietose. Savivaldybė motyvuoja, jog Panevėžyje nupirkti socialinį būstą, atitinkantį tokiam objektui keliamus reikalavimus, yra itin sudėtinga dėl mažos pasiūlos. Paklausiausi maži butai Planuojama, kad būsimame daugiabutyje įsikurs daugiau nei 100 neišgalinčiųjų įsigyti nuosavos pastogės.
Kad Savivaldybė patenkintų visų panevėžiečių, laukiančių socialinių būstų, poreikius, tam šiuo metu reikėtų 332 butų.
Miesto infrastruktūros skyriaus specialistės Rasos Rimšienės teigimu, pastogės eilėje laukia 75 neįgalieji, 25-ios daugiavaikės šeimos, 45 jaunos šeimos, 32 našlaičiai. Didžiausią grupę sudaro 153 asmenys, vyresni nei 36-erių metų ir nepatenkantys nė į vieną išvardytą socialinę grupę.
Pasak R. Rimšienės, daugiausia socialiai remtinųjų pageidauja nedidelių, vieno kambario butų. Šiais metais Savivaldybei atsiradus galimybei išnuomoti dviejų kambarių socialinį būstą, jis atiteko net 63-ią vietą eilėje užėmusiam asmeniui. Buvusiems aukščiau jo, specialistės teigimu, toks būstas pasirodė per didelis.
Per metus Savivaldybė išnuomoja apie 15 socialinių būstų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos žiniomis, pagal laukiančiųjų socialinio būsto skaičių Panevėžys praėjusiais metais buvo septintas iš 60-ies šalies savivaldybių. Daugiau nei Aukštaitijos sostinėje socialiai remtinųjų, laukiančių būstų, buvo Jonavos rajone, Marijampolėje bei keturiuose didžiuosiuose miestuose. Daugiausia – beveik 1700 – pastogės neturinčių žmonių suskaičiuojama Vilniuje. Iš viso Lietuvoje socialinio būsto eilėje praėjusių metų pabaigoje laukė daugiau nei 10,5 tūkst. žmonių.