Jie vėl pradėjo žygius dėl savo ramybės. Kompromisą tarp gyventojų ir verslo bandantis rasti Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas ir Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais laiko ribojimo komisijos pirmininkas Tomas Jukna pripažįsta, kad situacija darosi beviltiška – gyventojai iš principo priešinasi tokios įstaigos veiklai, nors pagrindo uždaryti „Tauros loftą“ ar apriboti jam prekybos alkoholiu laiką nėra.
Vietos gyventojų ir verslininkų nesutarimai – jau ilgokai trunkantis karas. Prieš kelerius metus buvo paskelbtos paliaubos, kai „Tauros lofto“ savininkai pažadėjo imtis visų priemonių, sumažinsiančių galimą triukšmą. Investuota į garso izoliaciją, pakeisti langai, sustiprinta apsauga. Verslininkai teigia, kad šios investicijos siekė daugiau kaip 12 tūkst. eurų. Tačiau gyventojai ginklų nesudėjo.
„Vien šiemet jau buvo trys posėdžiai. Kone kasmet bandome taikyti gyventojus ir verslą, bet nesėkmingai. Vis ieškome kompromisų, kad „Tauros loftas“ imtųsi tam tikrų priemonių, o gyventojai savo ruožtu taip pat šiek tiek nusileistų. Deramės, bet kol kas rezultatų nėra“, – pripažįsta T. Jukna.
Jo teigimu, kai kurie gyventojai skundžiasi ne tik dėl naktimis sklindančio triukšmo, bet ir teršiamos aplinkos, šiukšlinimo, kai kurių incidentų. Pavyzdžiui, kad klubo lankytojai apdergė kiemo tvorą. Tačiau paprašius pateikti įrodymų, to nesugebėjo padaryti.
„Gal kartais gyventojai šiek tiek ir pagražina situaciją, o gal ir teisybę sako, sunku objektyviai vertinti. Suprantu ir norinčius ramybės žmones, bet kai įstaigoje verda linksmybės, abiem pusėms rasti tinkamą sprendimą nėra lengva“, – teigė T. Jukna.
Bausti nėra pagrindo
Apriboti naktinio klubo veiklą ar prekybos alkoholiu laiką, anot pavaduotojo, nėra jokio pagrindo. Iš policijos pateiktos suvestinės matyti, jog incidentų ar įvykių, dėl kurių būtų galima priimti ribojančius veiklą sprendimus, nėra. Dėl „Tauros lofto“ veiklos nesiskundžia net ir vietos bendruomenė „Senamiestietis“. Pasak T. Juknos, klubo veikla vykdoma tvarkingai, bet žmonių susibūrimo vieta negali skendėti tyloje. O kaimynai nori visiškos ramybės. Su jos trokštančiais gyventojais sutarta, kad Savivaldybė dar kartą užsakys triukšmo matavimo tyrimus.
„Tokius tyrimus esame darę ir anksčiau, bet gyventojai su jų rezultatais nesutiko. Tvirtina, jog tyrimai atlikti netinkamai. Neva verslininkai žinojo, kada atvyks tikrinti, todėl tą dieną triukšmo lygis buvo sumažintas. Po švenčių atliksime naujus matavimus, jie turėtų sudėlioti taškus“, – sakė T. Jukna.
Anot jo, pagrindinė problema – nesutvarkyta teisinė bazė dėl tokių įstaigų veiklos. Dabar alaus barą galima atidaryti net ir daugiabutyje, jeigu tą leidžia patalpų paskirtis. Tad ir šiuo atveju jie neturintys teisės riboti „Tauros lofto“ veiklos, tuo labiau kad nėra pagrindo, išskyrus kelių gyventojų skundus.
„Kol teisinė bazė nebus sutvarkyta dėl tokių įstaigų veiklos, tol mes būsime bejėgiai neleisti barams veikti prie gyvenamųjų namų. Riboti prekybos alkoholiu laiką galime tik tada, kai yra pažeidimų, tačiau šiuo atveju tam neturime jokio pagrindo“, – pripažįsta T. Jukna.
Pats „Tauros lofto“ savininkas Žilvinas Nemeikšis teigė iš savo pusės padaręs viską, ką galėjęs, ir net daugiau. Specialistai, atvykę matuoti triukšmo lygio, nenustatė, kad normos būtų viršytos. Verslininkas įžvelgia kai kurių žmonių norą tiesiog atsikratyti nepageidaujamų kaimynų.
„Užsispyrė, kad klubo čia nebūtų, ir to siekia bet kokia kaina. Šiems žmonėms kliūna net tai, kad prie durų nėra iškabinta darbo valandų ar kad ant stogo sumontuoti kondicionieriai. Tai kova dėl principo“, – įsitikinęs Ž. Nemeikšis.
Pamiršo, kad gyvena mieste
Bendruomenės „Senamiestietis“ pirmininkas Stanislovas Žiogas „Sekundei“ teigė, kad nei jam asmeniškai, nei bendruomenei „Tauros lofto“ kaimynystė nekelia jokių nepatogumų. Atvirkščiai, bendruomenė turi galimybę nemokamai naudotis „Tauros lofto“ patalpomis susirinkimams ar renginiams. Bendruomenės pirmininku S. Žiogas tapo vos prieš metus.
Kai pradėjo plaukti gyventojų skundai dėl triukšmo, šiukšlinimo ar dėl to, kad klubo lankytojai viešai šlapinasi, S. Žiogas pats pradėjo gilintis į situaciją, bandydamas padėti savotiškais kankiniais tapusiems senamiestiečiams. Visgi, pirmininko akimis, skundai neatitinka realios situacijos, o kai kuriems gyvenimą nuodija net tai, kad kažkas lauke kalbasi ar pravažiuoja mašinos. „Kai pradėjau domėtis, paaiškėjo, kad visi tie kaltinimai yra kokių penkerių ar šešerių metų. Dabar čia labai tvarkinga, į alaus klubą renkasi kultūringa publika. Be to, baro vidus izoliuotas garsą sulaikančiomis medžiagomis. Pačiam teko lankytis vieno koncerto metu, tad specialiai išėjau patikrinti į lauką, ar tikrai taip garsiai sklinda muzika. Tai galiu pasakyti, kad didesnį triukšmą kelia pravažiuojanti mašina“, – sakė S. Žiogas.
Jo nuomone, ši problema – vos vieno ar dviejų žmonių. Žmonės įsigijo čia namą, tikėdamiesi ramaus gyvenimo, bet, S. Žiogo nuomone, turi suprasti, kad gyvena mieste ir natūralu, kad jame negali nebūti įvairių pasilinksminimo vietų. Ne taip seniai ramybės šalininkai išsireikalavo, kad prie pat klubo nebūtų galima statyti automobilių. Anksčiau iš klubo išėję žmonės susėsdavo į mašinas ir išvažiuodavo, o dabar mašinas priversti statytis toliau.
„Kol nueina iki mašinų, natūralu, kad atsipalaidavę žmonės ir garsiau nusijuokia, ir šnekasi. Tad gyventojai pasidarė sau tik meškos paslaugą. Ši kova panaši į principo reikalą. Kai žmonės man pradeda pasakoti istorijas, kad neva pro langus matyti, kaip kažkas šoka striptizą, nors ten nėra langų, supranti, kad čia kažkas ne taip“, – teigė S. Žiogas.