Nuotraukas iš senos fotojuostelės sumanęs pasidaryti panevėžietis Pranas liko suklaidintas vieną žinomiausių pastatų – sovietmečiu buvusį buitinio gyventojų aptarnavimo kombinatą – Respublikos gatvėje dengiančios reklamos. Pranas prisiminė, kad kadaise tokias paslaugas buvo galima gauti čia veikiančiame „Kodak“ fotosalone. Nuvykęs į vietą Pranas iš tolo pamatė didelę, ryškią salono iškabą, tačiau pačios įmonės nebebuvo nė kvapo. Pasiklausinėjęs kaimynystėje dirbančių verslininkų panevėžietis sužinojo, kad fotografai iš čia išsikraustė jau daugiau nei prieš metus.
„Tai kodėl išsikraustydami reklamos nenusikabino? Kitą kartą reklamą pamatęs ateisi į parduotuvę, o rasi tualetą“, – netvarka pasipiktino Pranas.
Auditas Respublikos gatvėje
Panevėžio fotografai patvirtino, kad „Kodak fotopaslaugos“ neišsilaikė ir jau seniai užsidarė. Buvusios įmonės vadovams prisiskambinti taip pat nebepavyko.
Nenukabinta seniai nebeveikiančio fotosalono iškaba ir dar tokia pati eksponuojama pastato lange iš vidaus sudomino ir išorinės reklamos leidimus mieste išduodančio Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus darbuotojus. Jie dar pernai inicijavo rimtą auditą Respublikos gatvėje, kur tikrintos visos verslo iškabos bei reklamos.
Pasak to paties skyriaus dizaino specialisto Arvydo Narkevičiaus, patikrinimo rezultatai – daugiau nei šimtas įspėtų įmonių. Didžioji dalis pažeidėjų reklamavosi ant to paties buvusio buitinio gyventojų aptarnavimo kombinato pastato, kur dabar veikia daugybė smulkių įmonių.
„Dauguma įspėtųjų susitvarkė ir neteisėtas iškabas nusiėmė – prieš tai ten buvo tikras chaosas, ypač ant buvusio buitinio pastato. „Kodak“ taip pat turėjo gauti įspėjimą, mes dar kartą pasidomėsime, kaip jie įvykdė reikalavimus“, – pažadėjo A. Narkevičius.
Salonui išsikėlus, anot jo, reklama privalėjo tuoj pat būti nukabinta. Taisyklėse numatyta, kad įmonei nutraukus veiklą ar persikėlus į kitą vietą, privalu nukabinti iškabas ir palikti tvarkingą aplinką.
Maketus teko koreguoti
Visgi, pasak A. Narkevičiaus, dar daug Panevėžio verslininkų visiškai neišmano Išorinės reklamos įstatymo ir Savivaldybės priimtų taisyklių, o kai kurie nė nežino, kad tokios egzistuoja.
„Daugelis įmonių pasikabina ką nori ir kur nori, o paskui teisinasi, kad nežinojo apie jokius reklamos leidimus – kaimynas reklamuojasi, tai kodėl ir jam negalima. Bet nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia“, – įspėja dizaino specialistas.
Išorinės reklamos leidimus išduoda Savivaldybė. Toks dokumentas kainuoja 36 eurus už kvadratinį metrą reklaminio iškabos ploto, istorinio paveldo teritorijoje kaina dvigubėja.
Praėjusiais metais Panevėžio savivaldybė išdavė per 160 naujų išorės reklamos leidimų. Šešiolikai jas gavusių verslininkų ne kartą teko iš naujo teikti reklamos prašymą, nes paruošti maketai netiko išorinės reklamos vertintojams.
Gigantomanija valdo
„Panevėžiečius vis dar valdo gigantomanija – atrodo, kuo didesnis stendas, tuo daugiau klientų pritrauks. Šiuo atžvilgiu Panevėžys primena Lenkiją, bet gal kitą kartą geriau dvi mažesnės reklamos, bet skirtingose miesto vietose“, – siūlo A. Narkevičius.
2018 metais keitėsi Reklamos įstatymas ir kai kuriais atvejais už iškabą net nebeliko mokesčio. Savivaldybės leidimo nebereikia mažesnėms iškaboms.
„Kai į mus kreipiasi, mes nuosekliai išaiškiname tvarką. Bėda, kad žmonės tuo nesidomi, dėl to Panevėžyje išorinės reklamos pažeidimų galime skaičiuoti šimtais. Rašome įspėjimus, primename tvarkytis, bet atrodo, kad tik Savivaldybė kalta dėl tokių dalykų, o juk tai verslininko pareiga rūpintis teisinga veikla“, – keistomis reakcijos stebisi A. Narkevičius.
Jis pamena, kaip ilgai teko prašyti vienos ginklų parduotuvės nusiimti nelegalią išorės reklamą, mat Lietuvoje jau kurį laiką draudžiama viešojoje erdvėje reklamuoti ginklus.
Apdalija baudomis
Nustačius išorinės reklamos pažeidimus atsakingi asmenys patraukiami administracinėn atsakomybėn, už tai gresia nuo 140 iki 300 Eur bauda.
Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyrius pernai atliko 51 patikrinimą dėl išorinės reklamos Panevėžyje. Keturiems asmenims surašyti administracinio nusižengimo protokolai ir paskirtos realios baudos, likusieji per nustatytą terminą spėjo pašalinti netinkamas reklamos iškabas arba gavo jų leidimus.
„Miesto veidas keičiasi, bet labai lėtai“, – teigia A. Narkevičius, lygindamas Panevėžį su kitais didmiesčiais.
Net ir Šiauliai, anot jo, šioje vietoje padirbėję daugiau. Saulės mieste pastaraisiais metais tvarką įvedė griežtesnė verslo kontrolė, įmonės ten drąsiau baudžiamos už pažeidimus, darkančius miesto vaizdą.