Laidojimo paslaugos – jautri sritis
Verslininkas Andrius Akinis mano, kad laidojimo verslas yra jautri sritis. Mat žmogus šios paslaugos paslaugos kreipiasi tuomet, kai yra labiausiai pažeidžiamas: kai į Amžinybę iškeliavo jo mylimas žmogus. Nors laidotuvių organizavimas pastaraisiais dešimtmečiais gerokai pakito: beveik išnyko tradicija mirusiuosius šarvoti namuose, kiauras paras trunkančios budynės, vietoj vadinamosios paskutinės vakarienės gedėtojams siūloma arbata ir sumuštiniai... Tačiau artimiesiems, vietoj to, kad laiką skirtų atsisveikinimui su velioniu, prisiminimams apie jį, savo netiekties skausmui, tenka dirbti vadybininkais: vos per kelias valandas suorganizuoti laidotuves, pasirūpinti mirusiojo drabužiais, karstu, susitarti su ritualinių paslaugų ir viešojo maitinimo įmonėmis, su dvasininkais dėl išlydėjimo į Amžinybę. O jei nusprendžiama mirusįjį kremuoti, tai rūpesčio ir popierizmo dar daugiau...
Pasak pašnekovo, kinta ir pačių laidotuvių tradicijos. Anksčiau dauguma artimųjų gyvendavo Lietuvoje. Taigi nekildavo didelės problemos jiems atvykti porą šimtų kilometrų į laidotuves. Dabar gi net šeimos nariai į laidotuves vyksta tūkstančius kilometrų iš užsienio valstybių. Išgirdus žinią apie į Amžinybę iškeliavusį artimą žmogų, jiems visų pirma reikia gauti bilietus į artimiausius lėktuvų reisus, o tai gali užtrukti. Tai kada pasirūpinti mirusiojo paėmimu, aprengimu, šarvojimu. Kad artimieji spėtų oriai atsisveikinti su mylimu žmogumi, prireikia netgi šaldytuvo, kuriame galima patalpinti mirusįjį, kol artimieji atvyks į laidotuves. Vietoj tiesiog budynių, dabar pageidaujama galimybės parodyti artimiesiems nuotraukas iš velionio gyvenimo, jo gražiausias, prasmingiausias akimirkas. „Todėl ir galvojame, kad į laidotuvių organizavimą reikia žiūrėti nauju žvilgsniu“, – įsitikinęs A. Akinis.
Versle svarbi reputacija ir žmoniškumas
Kadangi šiuo metu rajone nėra labai didelio laidojimo paslaugų pasirinkimo, A. Akinis šioje srityje mato perspektyvas. Trylika metų rajone kapaviečių įrengimu ir priežiūra besiverčiantis pašnekovas įsitikinęs, kad reputacija ir žmoniškumas čia svarbiausi. Ne viskas čia pamatuojama pinigais. Ypač tą pačią jautriausią akimirką. „Todėl skaudu girdėti, kaip ateina žmonės, kurie pirma užsuko pas mūsų kolegas. Ir išgirdo, kad jie nesiims užsakymo, nes jis per mažas. Ir mes skaičiuojame. Tačiau kai matai, kad žmogui skaudu, nesinori jo atstumti. Todėl imamės kiekvieno užsakymo, net ir mažiau pelningo“, – sako pašnekovas.
Tad nenuostabu, kad klientai grįžta tuomet, kai jiems vėl prireikia šių subtilių paslaugų. Patirtis, žinios ir laidojimo verslo išmanymas ir paskatino pašnekovą imtis statybų.
Kol kas šalia Kalneliškių kapinių kyla pastato pamatai. Į jį A. Akinis ir jo verslo partneris investuoja savo lėšas. Todėl statybos vyksta ne pačiu greičiausiu įmanomu tempu, bet ramiai ir užtikrintai. Pašnekovas su entuziazmu ir išmanymu pasakoja apie būsimojo pastato, jo erdvių ir aplinkos planus. Pastato vietos privalumai – čia atokiau nuo miesto su savo šurmuliu. Laidojimo namuose bus trys salės, pritaikytos gedėtojų poreikiams, su specialia įranga: šaldymo, ventiliacijos ir kitomis sistemomis. Mirusysis bus specialiai įrengtu keliuku privežamas prie techninių patalpų, kuriose bus šaldytuvai, reikiama įranga šarvojimui. Čia jis bus aprengiamas ir paruošiamas laidojimui. Jei klientai pageidaus, drabužius, karstą ir kitus reikiamus dalykus nusipirks pastate esančioje krautuvėlėje. Su laidojimo darbuotojais bus suderinta visa laidotuvių ceremonija: bus parinkti giedotojai ar muzikantai, bus susitarta su įvairių konfesijų dvasininkais dėl pamaldų ir laidojimo. Taip pat būtų pasirūpinta ir ateisto oriu išlydėjimu, gerbiant jo įsitikinimus.
Prie salių planuojamas kiemelis ir jaukus parkelis, kuriame gedintieji galės pabūti vienumoje, pasivaikščioti, nuraminti slogias mintis. Iš šarvojimo salių mirusieji bus išlydimi amžinojo poilsio. Šalia salių – kambarėliai, kuriuose gedėtojai galės pabendrauti, išsivirti arbatos puodelį.
Tuose pačiuose laidojimo namuose bus įrengtos ir patalpos gedulingiems pietums. Jos suplanuotos taip, kad mirusiuosius išlydinčiųjų ir paskutinių pietų ateinančių žmonių keliai nesusikirstų. „Viskas apgalvota iki smulkmenų. Nes smulkmenų čia nebūna. Kartais, atrodytų, nežymi detalė tokiu metu kaip laidotuvės, priimama ypač jautriai. Taigi mes kruopščiai apgalvojome pastato planą, kad jis būtų optimalus šiai paslaugai“, – sako A. Akinis. Šalia pastato bus įrengtos ir erdvios automobilių stovėjimo aikštelės.
O po laidotuvių užsakovai gautų ir nuolaidas kapavietės tvarkymui. Kurią laidojimo namų darbuotojai paruoštų taip, kad būtų patogu netrukus ją tvarkyti, pastatyti paminklą.
Verslas turi perspektyvų
Ar šiandien rajone drąsu investuoti į naujus objektus? A. Akinis remiasi savo trylikos metų verslo patirtimi. „Jei konkurencingame versle tiek išsilaikėme, ir ne tik išsilaikėme, bet ir plečiamės, vadinasi, esame teisingame kelyje“, – sako jis.
Jis teigia, kad kiekvienam besidominčiajam gali tą pačią minutę parodyti, kaip gimsta jo kuriamų paminklų maketai, kaip paruošiamas akmuo, kaip jis pjaunamas, graviruojamas, šlifuojamas. Visai čia pat, už penkių minučių kelio automobiliu, dirbtuvėse Miliūnuose. Jis atviras: didžiuojasi savo darbais. Todėl ir džiaugiasi, kad klientai domisi, kaip gimsta paminklai.
Pašnekovas neslepia, kad kartais klientus atkalba nuo itin modernių, tačiau ne visuomet pasiteisinančių sprendimų. „Gal tam kartui ir atrodys gerai. Bet po kurio laiko išlįs technologijos trūkumai. Nenoriu daryti to, kam negalime suteikti ilgalaikės garantijos“, – įsitikinęs A. Akinis. Ir kiek trunka ta „ilgalaikė garantija“? Pašnekovo teigimu, gerai padarytas paminklas turi išstovėti šimtus metų.
Pageidauja ir originalių dalykų
Nors savo paslaugų sąraše A. Akinis ir turi vadinamųjų 3D kapaviečių rengimą, visgi jis nelinkęs jų siūlyti. Yra tam tikri technologiniai niuansai, kai kurios detalės – skonio reikalas. Tačiau manantiems, kad 3D – tai jau inovacijų viršūnė, pašnekovas turi įdomių pastebėjimų. Didmiesčių kapinėse jau plinta mada ant kapo įrengti specialiuosius kodus: nuskenavus jį specialia programėle mobiliajame telefone, galima išgirsti pasakojimą apie velionį, pažiūrėti nuotraukas ar vaizdo siužetą apie jį.