Kai kurie projektai dar net nebaigti, o vandalai jau savaip paženklino naujus suoliukus, vaikų žaidimo aikšteles ir net išskirtinio panevėžiečių dėmesio sulaukusią prieplauką Taikos alėjoje.
Nors pastarosios rekonstrukcijos projektas vos baigtas, kai kurie modernūs nauji suoliukai jau subraižyti ir išterlioti. Nustatyti kenkėjų taip ir nepavyko – liudininkų neatsirado, o aplinką stebinčių vaizdo kamerų šioje vietoje neįrengta.
Ištisą parą bus stebimos tik kai kurios moderniai sutvarkytos vietos. O Savivaldybės dar šiais metais planuojamos įsigyti dvi dešimtys papildomų vaizdo kamerų bus sumontuotos prie įvažiavimų į miestą bei pagrindinėse sankryžose.
Papildomos nuolat viską stebinčios akys – didelis pagalbininkas policijai, tačiau Savivaldybė motyvuoja kol kas daugiau lėšų vaizdo kameroms įrengti neturinti.
Saugos miestą
Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausiojo specialisto Arvydo Šato teigimu, šiuo metu visame mieste sumontuota šešiolika vaizdo kamerų – daugiausia jų judriausiose sankryžose, autobusų stoties prieigose, Kultūros ir poilsio parke bei dar keliose kitose viešosiose vietose. Šiuo metu rengiami dokumentai viešiesiems pirkimams įsigyti dar dvidešimčiai kamerų. Naująsias numatyta sumontuoti ne prie naujai įrengtų infrastruktūros objektų, o sankryžose bei prie visų įvažiavimo į miestą kelių. Tokį vaizdo kamerų išdėstymą Savivaldybei rekomendavo policija.
„Rinkdami vietas, kur turėtų būti vaizdo kameros, atsižvelgėme į policijos rekomendacijas. Dabar dar daugiau dėmesio bus skiriama eismo saugumui ir kriminogeninei situacijai mieste valdyti. Naujosios vaizdo kameros bus gerokai modernesnės, galės nuskaityti ir valstybinius automobilio numerius“, – sakė A. Šatas.
Tikisi sąmoningumo
Tiesa, iš URBAN programos lėšų sutvarkius Panevėžio viešąsias erdves, vaizdo kamerų turėtų atsirasti ir kai kuriose atnaujintose vietose – Laisvės aikštėje, Kultūros ir poilsio parke bei keliose kitose – šių vaizdo kamerų pirkimas yra numatytas Europos Sąjungos finansuojamų projektų sąmatoje, Savivaldybei reikės pasirūpinti tik jų įjungimu į bendrą stebėjimo sistemą.
Tačiau dalies išgražinto miesto vietų tvarka taip ir liks jų lankytojų sąžinės reikalas.
„Taikos alėjoje vaizdo kameros nebuvo numatytos, nes ten driekiasi tik dviračių takas ir poilsio zonos. Prie visų suoliukų neturime finansinių galimybių sustatyti kamerų“, – kalbėjo A. Šatas.
Jau dabar už šešiolika vaizdo kamerų Savivaldybei per mėnesį tenka atseikėti apie 3,5 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad sumontavus kiek daugiau nei pusė tiek, ši suma turėtų siekti apie 5 tūkst. eurų – galutinė kaina paaiškės tik įvykus viešųjų pirkimų konkursui. Visos Panevėžyje sumontuotos vaizdo kameros bus įjungtos į bendrą tinklą ir daromi įrašai, kad įvykus incidentui būtų galima juos peržvelgti.
„Planuojame, kad viešieji pirkimai kameroms įrengti jau bus pradėti vykdyti rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje. Jau kitąmet naujosios kameros pradėtų veikti. Visur jų nepristatysime, bet gal žmonės bus sąmoningi ir matydami gražėjantį miestą nekels rankos jo niokoti“, – viliasi Savivaldybės atstovas.
Padės policijai
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyresnysis specialistas Tadas Martinaitis teigė, kad vaizdo kameros mieste – patikimas pagalbininkas išaiškinant nusikaltimus ir pažeidimus, kartu – ir drausminimo priemonė.
„Pavyzdžiui, šį sekmadienį vienas vyras pranešė, kad užmigęs ant suoliuko Ukmergės gatvėje pasigedo mobiliojo telefono, buvusio kelnių kišenėje. Nusikaltimą pavyko labai greitai išaiškinti – peržiūrėjus vaizdo kamerų įrašą įtariamasis tuoj pat buvo nustatytas. Vaizdo kamerų nauda akivaizdi“, – tvirtino T. Martinaitis.
Policijos atstovo teigimu, tokių „akių“ mieste reikėtų gerokai daugiau.
Planuojama, kad Savivaldybės perkamos vaizdo kameros bus gerokai modernesnės – aprėps ne tik platesnę teritoriją, bet ir atvaizdas bus gerokai ryškesnis, todėl pažeidėjus nustatyti taps daug lengviau.
„Kai vaizdo kamerų daugiau atsiras pagrindinėse miesto sankryžose ar prie išvažiavimų iš miesto, bus galima užtikrinti ne tik eismo saugumą, bet ir fiksuoti kitus pažeidimus. Pavyzdžiui, pareigūnai galės matyti, ar pažeidėjas išvyko iš miesto, ar ne, kur geriau mesti policijos pajėgas. Labai gerai matyti kuo daugiau miesto“, – sakė T. Martinaitis.